Vyhledávač nábytku a dekorací

Jaké je nejlepší povlečení na léto? Zapomeňte na umělé materiály

Lenka Gazdová
14.06.2021

V zimě se rádi schoulíme do pořádných peřin, horké letní noci naopak vyžadují lehčí peřiny a povlečení, které umožní příjemný spánek i při vysokých teplotách. A jaké povlečení na léto zvolit? Vybrali jsme pro vás materiály a jejich úpravy, které jsou ideální na léto a na které byste se při nákupu měli zaměřit.

Na jaké materiály se zaměřit při výběru povlečení na léto

Nejlepší povlečení na léto je lehké, prodyšné a dobře saje pot. Jaké materiály splňují tyto vlastnosti?

Bavlněné povlečení

Kvalitní bavlněné povlečení je nestárnoucí klasikou, která vás nikdy nezklame. Splňuje všechny parametry, jako je savost a prodyšnost, a navíc je cenově dostupné. Při výběru si dejte pozor na to, aby se jednalo o povlečení z dlouhovláknité přírodní bavlny, která je kvalitnější. Povlečení z krátkovláknité bavlny nebo s příměsí umělých vláken vám dobrou službu neudělají.

Homago

Žerzejové a krepové povlečení

Žerzejové, nebo také jersey, a krepové povlečení jsou vyrobené z bavlny a mají všechny její kladné vlastnosti. Oproti klasickému bavlněnému povlečení jsou ale nemačkavé a není nutné je žehlit. Jedinou nevýhodou, kterou má krepové povlečení, je na omak drsnější povrch, který může někomu vadit. Chcete-li hladké a nemačkavé povlečení na léto, volte raději jersey.

Homago

Saténové povlečení

Saténové povlečení patří mezi nejlepší na horké letní noci. Je jemné, příjemné na dotek a má skvělé termoregulační vlastnosti – v zimě zahřeje, v létě ochladí. Ovšem musíte dávat pozor na správný výběr. Pod pojmem „saténové povlečení“ se totiž může skrývat i povlečení z umělého saténu, který je na léto naprosto nevhodný. Neabsorbuje vlhkost a ještě je nepříjemně kluzký. Jak se nespálit? Hledejte označení „bavlněný satén“.

Homago

Lněné povlečení

Len je skvělým materiálem pro ty, kteří se opravdu hodně potí – je rychleschnoucí, díky čemuž brání šíření bakterií. Lněné povlečení není po propocení nutné hned prát, stačí ho vyvětrat. Pro horké letní dny má i další výhodu: oproti bavlně má výraznější chladivý efekt. Jedinou jeho nevýhodou je na omak hrubší povrch.

Homago

Chcete to nejlepší ? Pořiďte si povlečení z egyptské bavlny

Dáváte si záležet na kvalitě a pro svůj spánek chcete to nejlepší? Pořiďte si povlečení z egyptské bavlny (Mako), která je přírodním materiálem pěstovaným bez pesticidů a zároveň nejlepším materiálem na ložní prádlo vůbec. Mezi její hlavní přednosti patří savost, prodyšnost a skvělé termoregulační vlastnosti. Navíc je hebká na dotek, odolná a barevně i tvarově stálá. Povlečení z egyptské bavlny lze, stejně jako to z bavlny klasické, rozdělit do několika druhů.

Homago
  • Bavlněný satén (Mako satén): Jemný, hebký, podobný hedvábí a s výbornými termoregulačními vlastnostmi.
  • Bavlněný jersey (Mako jersey): Chladí, dobře saje pot a nevyžaduje žehlení.
  • Bavlněný damašek (Mako brokát): Damaškové povlečení je doplněno o brokát, díky kterému vypadá jako z pravého hedvábí.
  • Bavlněný batist (Mako batist): Vlastnostmi stejný jako satén, a navíc, díky husté vazbě vláken, dokáže zabránit úniku prachového peří z povlaku.
  • Bavlněný perkál (Mako perkál): Hustě tkaná látka s hladkým povrchem se řadí, stejně jako damaškové povlečení, mezi nejluxusnější druhy ložního prádla.