Jak provonět byt? Pomohou svíčky, osvěžovače vzduchu i difuzéry

Publikace: 26.11.2021

Věděli jste, že kromě celkového vzhledu interiéru je velmi důležitá také jeho vůně? Ta má pozitivní účinky na naše smysly a zlepšuje náladu. Základem je zbavit se pro začátek nepříjemných pachů a pak můžete dát prostor osvěžovačům vzduchu, vonným svíčkám nebo aromalampám. Všechny typy vůní si krátce představíme, abyste si mohli vybrat ty, které jsou vám nejbližší.

Pro voňavé prádlo: aviváže i levandule ve skříni

Není nad vůni čerstvě vypraného prádla. A pokud vám nestačí prací prášek nebo gel, přidejte ještě trochu aviváže a do šatníku položte pytlík s levandulí, kousky cedrového dřeva, rozmarýn nebo pomerančovou kůru. Nejenže všechny tyto přírodní prostředky oblečení krásně provoní, ale také odpuzují moly.

Pro voňavé prádlo: aviváže i levandule ve skříni
Unsplash

Stále populárnější vůně do klimatizace

V dnešní době stále přibývá domácností s klimatizací, a tak je více vyhledávaný i tento typ vůně. Není divu, je to skvělý způsob, jak provonět byt přesně podle vašich představ. Kvalitní vůně do vzduchotechniky vydrží poměrně dlouho a krásně se rozline po celé místnosti. Hlavní výhodou ale je, že můžete regulovat její intenzitu. Milovníky ekologie pak určitě potěší, že jsou k dostání i zcela přírodní varianty.

Stále populárnější vůně do klimatizace
DepositPhotos

Designové vonné svíčky

Máte rádi vonné svíčky? Vybrat si můžete z nepřeberného množství tvarů, velikostí a stylů v různých cenových relacích. Některé vás potěší dlouhou dobou hoření, jiné efektními dřevěnými knoty nebo puristickým designem. Navíc se stále rozšiřuje i nabídka přírodních svíček. Ideální variantu si tedy najde úplně každý. Pozor ale na manipulaci s otevřeným ohněm.

Náš tip: Skleněný nebo dřevěný obal od svíčky po vypálení nevyhazujte, může se hodit pro tvorbu jiných dekorací.

Vonné tyčinky pro klid a harmonii

K dokonalé domácí pohodě dokážou přispět také vonné tyčinky, které vás alespoň na chvíli přenesou do orientálních krajin. Zpravidla se vyrábějí ze dřeva, sušených bylinek nebo kůry stromů. Pokud nechcete manipulovat s otevřeným ohněm, můžete zvolit typ difuzéru, ve kterém jsou také tyčinky, ale nezapalují se. Jen se namáčejí do nádoby s vonnou esencí. Menší varianty poslouží třeba v koupelně, větší verze provoní i vstupní halu nebo obývací pokoj.

Difuzér nebo aromalampa

Aroma difuzéry do zásuvky dokážou provonět a zároveň zvlhčit vzduch celého interiéru. Na výběr máte od hodně zdobených až po zcela minimalistické kousky. Spousta z nich je navíc vybavena LED podsvícením, přehrávačem hudby a dalšími smart technologiemi. Velké oblibě se těší také mezi alergiky a astmatiky, protože se dají využít i bez esenciálního oleje – pouze jako zvlhčovače vzduchu. 

Klasické aromalampy zajistí vůni i bez připojení do elektřiny, ale zase s nimi vypálíte velké množství čajových svíček. Oblíbí si je hlavně vyznavači tradic, kteří si rádi užijí večery bez vymožeností moderní doby. Vždy je však nutné hlídat plamen, a to nejen kvůli bezpečnosti. Příliš vysoká teplota totiž snižuje účinky esenciálních olejů. 

V obou případech doporučujeme dbát zvýšené pozornosti při výběru olejů, často na první pohled vypadají jako přírodní, ale obsahují i syntetická aromata.

Znovuobjevené katalytické lampy

Luxusním doplňkem, který se pomalu vrací do našich domovů, jsou katalytické lampy. Ty tvoří kámen vyrobený z porézní keramiky s molekulami platiny, ke kterému je pomocí bavlněného knotu přiváděna hořlavá náplň. Vůbec první katalytické lampy vznikly ve Francii v 19. století a původně sloužily jen jako čističky vzduchu, až později k nim jejich vynálezce Maurice Berger přidal parfém, a vytvořil tak současný model, který je krásný i na pohled. Jejich cena je sice vyšší, pořízením ale získáte i zajímavý interiérový doplněk.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“