Vyhledávač nábytku a dekorací

Jak vybrat tu nejlepší AKU vrtačku? Víme, na co se zaměřit

Dáša Veverková
26.11.2021

V každé domácnosti by nemělo chybět alespoň základní nářadí, které umožňuje drobnou údržbu zařízení a vybavení. V tomto ohledu je nedocenitelným pomocníkem právě AKU vrtačka, která může sloužit nejen k vrtání, ale také k rychlému a snadnému šroubování vrutů, utahování matic či šroubů a dalším příbuzným činnostem.

Kvalitní AKU vrtačka dokáže ušetřit spoustu práce, a proto je vhodné při volbě ideálního typu pečlivě zvážit všechny parametry i praktický poměr cena vs. kvalita. V tomto stručném přehledu se vám pokusíme poradit, na co se při výběru zaměřit především. Pojmenujeme si základní vlastnosti AKU vrtaček a přiblížíme způsob, jak si vybrat co nejideálnější nástroj, který vám bude sloužit dlouhé roky.

Co chcete vrtat?

Jednoduchá otázka, na kterou je ale důležité si odpovědět hned v začátku výběru. Pokud budete vrtačku používat především k vrtání, a nezřídka přímo do odolných materiálů, je potřeba mít tuto skutečnost na mysli. Budete totiž potřeboval odolný nástroj s velkou kapacitou baterie a silným motorem. Jednotlivé klíčové parametry si lépe pojmenujeme a vysvětlíme v následujících odstavcích.

Jak vybrat AKU vrtačku?
Unsplash

Typy akumulátorů

Jedním z klíčových parametrů AKU vrtačky je samozřejmě akumulátor. Srdce vrtačky plné energie, díky kterému se zbavíte závislosti na prodlužovacím kabelu. V současné době se vyrábí v drtivé většině standardní Li-ion akumulátory. Ty jsou moderní, bezpečné a umí uchovávat energii velmi efektivně. Starší typy akumulátorů se už zhruba od roku 2017 nevyrábějí a prodejci pouze v omezené míře doprodávají poslední zásoby. Li-ion akumulátory jsou bezúdržbové, snesou i delší nečinnost a nevyžadují žádnou speciální péči.

Kapacita akumulátorů sděluje, jak dlouho můžete s vrtačkou pracovat, aniž byste museli akumulátor nabíjet. Nejmenší kapacita bývá cca 1,5 Ah, ideální je pořídit vrtačku s kapacitou 2 Ah a více. Zároveň je třeba pamatovat na zřejmý fakt – čím větší baterie, tím vyšší hmotnost a delší doba nabíjení. Důležitým parametrem akumulátorů je vedle kapacity také napětí. Obecně platí, že čím vyšší napětí akumulátoru, tím výkonnější vrtačku v rukou budete mít. Obvyklý rozsah napětí je od 3,6 V do 36 V, některé vrtačky mají akumulátor s napětím dokonce ještě vyšším!

Motor vrtačky

Stěžejní součástí každé vrtačky je samozřejmě motor. Jeho výkon a otáčky jsou zcela zásadním parametrem pro to, abyste zjistili, zda vrtačka bude splňovat všechna vaše očekávání. Lepší modely mají dvě rychlosti, což je praktické – při šroubování volte rychlost nižší, při vrtání vyšší. Nižší rychlost se obvykle pohybuje mezi 0–500 otáčkami za minutu, vyšší rychlost potom mezi 0–1 700 otáčkami za minutu. V současné době se u kvalitnějších vrtaček používají tzv. bezuhlíkové motory. Ty lze rozhodně doporučit – oproti klasickým mají mnohem delší životnost a mnohem méně se zahřívají.

Jak vybrat AKU vrtačku?

Ergonomie

S každým nářadím by se vám mělo dobře pracovat a AKU vrtačka rozhodně není výjimkou. Přednost proto zaslouží ty nástroje, které se pohodlně drží, se kterými se pohodlně pracuje, zkrátka ty, které jsou dostatečně ergonomické. Na tento parametr se doporučujeme reálně zaměřit – vlastnit vrtačku, která „padne“ do ruky je totiž k nezaplacení.

Funkce

Každá správná AKU vrtačka by měla disponovat šikovnými funkcemi, které vám usnadní práci a manipulaci. Standardní je již naštěstí přítomnost sklíčidla – díky němu rychle upnete či povolíte vrták či bit, který zrovna chcete použít. Další šikovnou funkcí je příklep – hodí se například v situaci, kdy potřebujete vrtat do zdiva, betonu či cihel – příklep tento záměr velmi usnadní. Stále je však dobré mít na mysli fakt, že se jedná pouze o AKU vrtačku, příklep tedy pomůže, ale hotové zázraky bohužel neudělá.

U kvalitnějších vrtaček oceníte přítomnost malého reflektoru, který se automaticky rozsvítí při zahájení vrtání. Ten efektivně osvětluje místo, ve kterém vrtačku užíváte. Jde sice o drobnost, ale zato velmi praktickou.

Jak vybrat AKU vrtačku?

Hmotnost vrtačky

Důležitým parametrem při výběru AKU vrtačky je také její celková hmotnost. Obecně platí, že vyšší výkon či kapacita akumulátoru je podmíněna vyšší hmotností. Je potřeba mít na paměti, že s lehčím nástrojem se vám bude vždy lépe pracovat. Je tedy na zvážení, jak těžkou vrtačku pořídit a jaké typy (kapacity) akumulátorů zvolit pro pohodlnou a nenamáhavou práci.

Příslušenství

Součástí každé AKU vrtačky musí být i příslušenství, bez kterého žádnou práci neuděláte. Základ je samozřejmě akumulátor; pro bezproblémovou a nepřetržitou práci je vhodné si akumulátory pořídit dva – jeden můžete používat a druhý v mezičase nabíjet. To nás vede k další důležité položce příslušenství – nabíječce. Pokud si pořídíte typ, který dokáže vybitý akumulátor nabít v solidním čase, velmi vám to usnadní veškeré kutilské snažení. Ke každé AKU vrtačce bezesporu patří také sada kvalitních bitů a vrtáků pro různé materiály. Pokud se vám povede sehnat praktický kufřík, do kterého se vejde vrtačka včetně veškerého příslušenství, získáte plně mobilní nástroj.

Závěrem

Při výběru vhodné AKU vrtačky si v klidu rozmyslete, k jakému účelu ji budete nejčastěji využívat – právě to je zásadní pro správný výběr nástroje. Nelze totiž jednoznačně doporučit jedinou vrtačku – výběr je značně individuální dle preferencí a potřeb každého jednotlivého kutila.