Vyhledávač nábytku a dekorací

Jak vybrat a proč používat sušičku prádla?

Dáša Veverková
07.01.2022

Přemýšlíte nad koupí sušičky, ale nejste si jistí, jak vybrat tu správnou, která zbaví prádlo nepříjemných žmolků, zvířecích chlupů, a navíc nezruinuje váš rodinný rozpočet? Sepsali jsme pro vás krátkého průvodce nákupem, který vám shrne to nejdůležitější, na co byste se měli zaměřit. Uvidíte, že s námi si vyberete raz dva.

Sušička je dnes praktickým pomocníkem každé hospodyňky. Vyřeší nedostatek prostoru na věšení prádla a značně celý proces urychlí. Výhodou je také to, že předchází blednutí barev a likviduje i poslední bakterie a mikroby. Ideální volba pro alergiky a astmatiky nebo maminky malých dětí.

Nesmíme zapomenout na to, jak prádlo krásně voní, když ho z ní vyndáme. Ani není potřeba při praní používat aviváž. Do sušičky můžete dát v podstatě cokoliv. Dokonce je možné i sušení péřové bundy v sušičce. Proč si komplikovat život? Ulehčete si ho!

Vyberte si ten správný druh sušičky

Prodejci nabízejí dva základní druhy sušiček – kondenzační a ventilační. Ty se od sebe liší způsobem, kterým odvádí teplý vzduch. Zatímco ventilační typ není příliš praktický (pro odvod páry totiž musíte do zdi udělat poměrně velký otvor pro trubici, která navíc musí vést do volného prostranství), kondenzační sušičky se hodí jak do rodinných domů, tak nájemních bytů.

Kondenzační sušička nechává horký vzduch uvnitř a ochlazením ho změní na vodu. Vy akorát musíte pravidelně vylévat nádobku. Některé modely jsou ovšem vybavené připojením k odpadu, a tak se nemusíte starat ani o to. Tento typ sušičky je k dostání ve třech druzích podle toho, jakou technologii ohřevu vzduchu používají:

  • S topným tělesem: Nižší pořizovací cena, vyšší nároky na energie. Sušení je opravdu rychlé.
  • S tepelným čerpadlem: Úspornější na energie. Proces sušení je o něco šetrnější, a tak zde můžete vysušit více druhů textilií.
  • Hybrid: Kombinuje obě technologie, hodí se, když chcete střídat rychlé sušení s úsporným. Hybridní sušičky jsou ale poměrně drahé a na trhu na ně tak často nenarazíte.

Vyplatí se pračka se sušičkou?

Další možnost, kterou máte, je koupit pračku kombinovanou se sušičkou. Je to dobré řešení pro malé prostory i vaši peněženku, koupíte vlastně jeden spotřebič za cenu dvou. Bohužel to všechno má jednu velkou nevýhodu. Většina modelů totiž zvládne vysušit zhruba jen polovinu objemu bubnu.

Pokud tedy buben při praní zcela naplníte, nebudete moci usušit všechno prádlo naráz. Zbytek budete muset rozvěsit na šňůru, nebo počkat, až bude první várka suchá. Další nevýhodou je vysoká spotřeba jak vody, tak elektřiny.

Pozor na energetické třídy

Vyplatí se investovat do sušičky s nejvyšší energetickou třídou A+++. Nejen, že je šetrnější k životnímu prostředí, ale také šetří vaši peněženku. Má až o polovinu nižší spotřebu než sušička třídy B. Nenechte se proto odradit vyšší pořizovací cenou. Vše se vám vrátí ve formě nižších účtů za energie.

Jakou kapacitu zvolit?

Kapacita sušiček je mezi 3 kg až 9 kg. Bydlíte sami? Vystačíte si s kapacitou 3 kg. Pro páry doporučujeme alespoň 7 kg. A pokud máte velkou domácnost se čtyřmi a více členy, určitě chtějte 9 kg. Většina spotřebičů má čidla, naplníte-li je příliš, dají vám signál.

Kapacitu sušičky se určitě vyplatí porovnat s kapacitou vaší pračky, abyste mohli najednou vysušit vše, co vyperete. Ještě malá rada, neplňte sušičku k prasknutí. Pokud bude přeplněná, prádlo se nevysuší dostatečně. Program byste proto museli pouštět nadvakrát.

Účinnost kondenzace

Účinnost kondenzace je důležitý parametr. Odhalí vám, jak dobře spotřebič těsní. Pokud nechcete mít v místnosti, kam sušičku umístíte, vlhko jako v pralese, dávejte si na to pozor. Vlhké místo se snadno stane líhní parazitů a živnou půdou plísní. Účinnost kondenzace se označuje třídou A až G. Čím vyšší třídu seženete, tím lepší bude těsnění.

Nezapomeňte chtít co nejvíce praktických funkcí

Odložený start je naprostou samozřejmostí. Dále doporučujeme také dětskou pojistku, program pro snazší žehlení (vyrovnává prádlo) nebo parní funkci (která prádlo vyžehlí úplně). Pokud máte chytrou domácnost, určitě oceníte možnost propojení s telefonem nebo tabletem.