Vyhledávač nábytku a dekorací

Zdravý spánek zajistí anatomický polštář – jak na něm spát?

Beáta Vaňková
07.01.2022

Trápí vás bolavá záda, nespavost či migréna? Na vině může být nedostatečný pohyb, sedavé zaměstnání nebo také špatná volba polštáře. Abyste se ráno probouzeli odpočatí a bez bolestí, vyberte si speciální anatomický polštář, který vás přinutí spát ve správné poloze. Poradíme vám, podle čeho anatomický polštář vybrat a na co si dát pozor.

Jak vybrat anatomický polštář

Naši předkové spávali obvykle celý život na polštářích z ptačího peří. Dnes je však na trhu tolik druhů, tvarů i materiálů, že je někdy složité se v nabídce vyznat. Proto jsme se rozhodli vám s výběrem trochu pomoci. Aby vám anatomický polštář přinášel skutečné pohodlí a uvolnění, zaměřte se při výběru nejen na velikost, materiál, tvar a tuhost, ale také na to, v jaké poloze spíte.

Podle tvaru

Z anatomického hlediska je pro krční páteř nejvhodnější polštář se dvěma vlnkami. Vyšší vlnka patří pod krk, nižší vlnka podpírá hlavu. Tento tvar však nevyhovuje každému, proto vznikl tzv. bochánek. Bochánkový polštář se hodí jak pro ženy s užšími rameny, tak pro muže s širšími rameny. Další méně obvyklou variantou je také anatomický polštář ve tvaru kříže, který je vhodný pro ty, kteří spí na břiše.

Podle materiálu

Nejčastěji se anatomický polštář vyrábí z paměťové pěny. Pro maximální komfort a skvělé ortopedické vlastnosti se používá viskoelastická pěna, lidově řečeno líná pěna. Ta se dokonale přizpůsobí tvaru vašeho těla, a navíc velmi dobře reaguje na lidské teplo. Podle teploty pokožky pěna postupně měkne a vy můžete mít příjemný pocit, jako kdybyste se do polštáře obalovali. Tento materiál je rovněž ideální pro alergiky a astmatiky.

Dalším oblíbeným materiálem je tzv. studená pěna, která je pružnější a tvrdší – nebojte se, pěna během používání povolí a tuhost se stabilizuje.

Anatomické polštáře ale mohou být i plněné i klasickými polyesterovými kuličkami, pěnovými drtěmi nebo přírodními materiály, jako je vlna, peří nebo semena rostlin. Ty se vlastnostmi obvykle podobají klasickým polštářům. Zejména polštáře plněné polyesterovými vlákny vynikají vzdušností, takže jsou méně náchylné na tvorbu plísní a roztočů.

Podle polohy při spaní

Anatomický polštář vybírejte také podle toho, v jaké poloze nejčastěji spíte a co od polštáře očekáváte. Pro spaní na břiše je vhodnější nižší polštář, zatímco pro spaní na boku musí být polštář dostatečně vysoký, aby vaše páteř byla v rovině. 

Spaní na zádech

Pokud spíte nejčastěji na zádech, hlava by měla být v mírném předklonu. Vhodným tvarem pro tuto polohu je klasický tvar polštáře, který umožní, aby hlava byla mírně předkloněná. Většinou se jedná o polštáře s rozměry 90 x 70 cm.

Spaní na boku

Anatomický polštář pro spaní na boku má jednu nebo dvě vlnky, které podpírají krk. Páteř by při poloze na boku měla být v naprosté rovině. Vyšší vlnka tedy patří pod krk, nižší vlnka podpírá hlavu. 

Spaní na břiše

Pro spaní na břiše byl vyvinut polštář ve tvaru kříže, který podpírá ramena i hlavu. Krk je položený ve vykrojené části a polštářem se nedusíte. Tato poloha se ale na spaní nedoporučuje, protože hlava je nepřirozeně zakloněná, což je nejčastější příčinou ranní bolesti zad.

Na co si dát pozor

Při přechodu z klasického polštáře na ten anatomický nejspíš ze začátku pocítíte mírné nepohodlí. To ještě nemusí nutně znamenat, že jste vybrali špatný polštář. Šíjové svalstvo si pouze zvyklo na špatnou polohu při spaní, a když se uloží do správné polohy, může se objevit ztuhnutí krčního svalstva či bolest zad. Stačí ale vydržet, do 14 dnů by měla bolest odeznít.

Pamatujte si, že nejen anatomický polštář je důležitý pro zdravý spánek! Stejně důležitá je také vhodná matrace a rošt. A není nutně pravda, že čím dražší, tím lepší. V našem detailním průvodci vám poradíme, jak vybrat kvalitní matraci, která vám bude sloužit dlouho a neproleží se.

Nezapomeňte na povlak na anatomický polštář

Na anatomický polštář si nezapomeňte pořídit speciální povlak. Některé se sice prodávají s povlakem na zip, který se dá kdykoliv sundat a vyprat, pro jistotu je ale dobré mít v záloze ještě jeden. Povlaky na anatomické polštáře se vyrábějí z různých materiálů. Můžete je vybírat třeba podle ročního období. Na teplé noci doporučujeme prodyšné materiály, jako je hedvábí nebo satén, a naopak pro chladné roční období jsou vhodné teplejší materiály jako len či bavlna.