Vyhledávač nábytku a dekorací

Jak vyrobit škrabadlo pro kočky levně? Máme tipy, které vás nadchnou

Lenka Gazdová
12.01.2022

Co potřebuje kočka ke šťastnému životu? Plnou misku, čistý záchůdek, velkou postel (vaši) a milujícího majitele. A taky škrabadlo, o které si může brousit drápky. Nemůžete si dovolit tak velkou investici? Máme tipy, jak si levně a z dostupných materiálů vyrobit škrabadlo pro kočky, kam ho umístit a jak na něj kočičku naučit.

Proč je důležité pořídit škrabadlo?

Kočka, i když vykastrovaná a žijící v bytě, je od přírody šelma s pěkně ostrými drápky, které si potřebuje brousit. Škrábání je tedy zcela přirozené, kočku ho neodnaučíte (ani pokud drápky stříháte) a nemá smysl s ním bojovat. Často bývá projevem vzrušené radosti, například když se páníček vrátí domů, nebo vybíjením negativních emocí. Zároveň u něj kočka vypouští feromony, kterými značí své území, což odradí cizí kočky.

V přírodě je vhodného materiálu na škrábání dost, v bytě však nikoli. Což ale neznamená, že kočka nebude škrábat – bude a použije váš nábytek od koberců přes stůl až po sedačku. Aby na vás doma nečekalo každou chvíli nepříjemné překvapení, pořiďte kočce škrabadlo, na kterém se vyřádí. Poradíme vám, jak na to.

Kam škrabadlo pro kočku umístit?

Kočka je sociální tvor a potřebuje společnost, zároveň ale potřebuje i své klidné místo, kde může spát a odpočívat. Rušný dětský pokoj je tedy stejně nevhodný jako ložnice, která bývá přes den obvykle prázdná. Ideální není ani chodba, kde bývá průvan – některé kočky jsou na něj citlivé.

Nejlepším řešením je obývací pokoj. Pokud chcete vaši kočičku obzvlášť potěšit, postavte škrabadlo k oknu, kterým může pozorovat svět. V létě můžete dát škrabadlo i na balkon. Aby vaší kočičce nehrozilo žádné nebezpečí, přečtěte si náš článek Jak zabezpečit balkon pro kočky.

Jak naučit kočku na škrabadlo?

Většina koček začne na škrabadlo chodit přirozeně, některým to ale může chvilku trvat. V každém případě však kočku na škrabadlo nenuťte, tím byste jí ho zprotivili, kočka by se zatvrdila a škrabadlo by míjela obloukem. Nejlépe ji na něj nalákáte, když ho posypete sušenou šantou kočičí (kočičí tráva) nebo na něj umístíte oblíbenou hračku.

Nejlepší materiál na škrabadlo a dalšího pomůcky na výrobu

Nejlepší jsou povrchy dřevěné, látkové, kožené nebo papírové, oblíbené jsou i koberce nebo sisal. Pro začátek zapátrejte doma, určitě najdete staré krabice, odřezky koberců nebo vyřazený nábytek. Zcela nevhodné jsou hladké lakované povrchy.

Další pomůcky na výrobu se budou lišit dle toho, do jak složitého škrabadla se chcete pustit, naprostým základem jsou nůžky, lepidlo nebo lepící páska či tavná pistole, pro náročnější projekty se bude hodit pilka a pořádné spojovací šrouby.

Jak vyrobit škrabadlo pro kočky?

Jednoduché škrabadlo

Jsou oblíbeným škrabadlem vaší kočičky nohy od stolu? Kupte sisalový provaz a omotejte je s ním. Nebo klidně celý stůl. Nebo konferenční stolek… jednoduše cokoli, co kočička ráda škrábe. Sisalového provazu můžete koupit rovnou více – časem ho bude třeba vyměnit, kočky ho mají rády a bude se hodit na další typy škrabadel.

Jednoduché škrabadlo pro kočky
Pinterest

Deskové škrabadlo

Sisalový provaz ještě jednou (a ne naposled). Pokud se vám omotání nábytku provazem zdá nevzhledné, stačí vzít jakékoli prkénko a omotat ho. Může být na zemi nebo z něj vyrobte stojací škrabadlo.

Deskové škrabadlo pro kočky
Pinterest

Škrabadlo z kartonu

Škrabadla a domečky vyrobené z krabic jsou nejlevnější a nejjednodušší, je však třeba počítat s tím, že se karton velice rychle ničí, není tak efektivní a vzniká z něj poměrně dost nepořádku.

Pinterest

Škrabadlo z palet a bedýnek

Palety a dřevěné bedýnky skýtají mnoho příležitostí – lze z nich vyrobit škrabadlo, pelíšek nebo domeček pro kočky. K výrobě můžete využít i další zde uvedené prvky, například trubky, pneumatiky, větve nebo staré koberce. Výhodou palet a bedýnek je velká nosnost, takže lze vyrobit škrabadlo pro velké kočky či velkorysá škrabadla o několika patrech.

Škrabadlo pro kočky z palet a bedýnek
Pinterest

Škrabadlo z koberce

Zbyly vám odřezky po výměně koberců? Nevyhazujte je! Zarámujte je a rozvěste na stěny (do nižší polohy), budou nejen praktickým škrabadlem, ale také dekorací – tedy dokud je kočička nezničí. Koberec lze také nalepit třeba na bok skříně nebo, pokud dává kočka přednost škrábání ve vodorovné poloze, na desku, kterou položíte na zem.

Škrabadlo pro kočky z koberce
Pinterest

Škrabadlo z trubek

Obyčejné plastové trubky omotané sisalovým provazem jsou geniálně jednoduchým způsobem, jak vyrobit škrabadlo. Jsou pevné, kočka po nich může šplhat, snadno se napojují, lze z nich vyrobit velké škrabadlo různých tvarů a jsou levné. Děláte-li větší škrabadlo, můžete jako základnu použít výše uvedenou desku s kobercem.

Škrabadlo pro kočky z trubek
Pinterest

Škrabadlo z pneumatiky

Máte v garáži starší sjeté pneumatiky? Umyjte je, přivrtejte kus tvrdé překližky a omotejte sisalovým provazem. Získáte nejen škrabadlo, ale také pohotovostní sezení pro případ větších návštěv či odkládací stolek pro sezení na zemi.

Škrabadlo pro kočky z pneumatiky
Pinterest

Škrabadlo z větví

K výrobě tohoto škrabadla budete potřebovat nejen pár pořádných větví, ale také pořádnou dávku zručnosti. Ale nebojte se! Všechno jde, když se chce. Větve můžete omotat provazem, doplnit pelíšky, hračkami a dalšími prvky. Do kombinace lze použít také bedýnky nebo palety, které budou ke dřevu skvěle ladit. Kočička bude nadšená a vy získáte originální doplněk domácnosti.

Škrabadlo pro kočky z větví
Pinterest

Škrabadlo z žebříku

Kočky milují výšky! Můžou v nich relaxovat, uvolnit se a odplavit stres a napětí. Škrabadlo vyrobené z žebříku, jež bude zároveň odpočinkovým místem, tak budou milovat. Starý žebřík stačí jednoduše natřít, omotat sisalovým provazem a doplnit poličkami. Při výrobě nezapomeňte na bezpečnost a žebřík zajistěte proti zavření.

Pinterest

Nechce se vám škrabadlo vyrábět?

Jednoduchá pomoc – prostě ho kupte. Na výběr jsou dnes různé typy: od malých škrabadel pro koťata až po velkorysá několika patrová škrabadla pro velké kočky, která disponují houpačkami, domečky, žebříky a dalšími prvky, které budou kočičku rozhodně bavit.