Vyhledávač nábytku a dekorací

Jak vybrat trampolínu pro děti i dospělé?

Dáša Veverková
25.02.2022

Trampolína je odjakživa snem téměř každého dítěte. Nikdy však nebylo snazší si ji na zahradu nebo do haly pořídit než právě dnes. Ale trampolíny nejsou nutně jen pro děti, které potřebují vybít svou nekonečnou energii, skákáním se zrelaxují, pobaví a posílí svaly i dospěláci. Před nákupem trampolíny je ale potřeba si ujasnit pár věcí, které vám její výběr usnadní.

Kdo bude trampolínu používat?

Kdo bude trampolínu používat a k čemu přesně? Pokud vybíráte běžnou volnočasovou trampolínu pro děti, je důležité věnovat pozornost zejména bezpečnostním prvkům. Tento druh trampolíny se bude zásadně lišit například od profi trampolíny nebo sportovní trampolíny na jumping. Jestli ale doma nemáte zrovna budoucího akrobata a kaskadéra, vystačíte si bohatě s univerzálním kouskem, který bývá často určen jak pro děti, tak pro dospělé.

Jak vybrat trampolínu pro děti i dospělé?
Unsplash

Kam s ní: dovnitř nebo ven?

Pokud máte na zahradě dostatek prostoru, kde budete moct na trampolínu vyčlenit rovnou plochu (cca 10 m²) bez jakýchkoliv překážek, pak si můžete dovolit i pořádný kousek o velkých rozměrech.

Ti méně šťastní, kteří zahradou nedisponují, si mohou pořídit trampolínu do interiéru. Bytová varianta zabere podstatně méně místa (cca 2 m²) a hlavně je skladná a snadno přenositelná, a to díky nižší váze rámu. Vždy ale myslete na to, že by kolem ní měl být volný prostor, alespoň 1–1,5 m po celém obvodu.

Interiérové trampolíny

Nejmenší trampolíny mají zhruba 90–110 cm v průměru a jsou ideální zejména do bytu pro nejmenší děti. Ty větší mají něco mezi 110–200 cm a hodí se i pro větší děti. V obou případech je vhodné, aby na trampolíně bylo vždy jen jedno dítě. Pokud chcete trampolínu v bytě používat také třeba při cvičení, pak nezapomeňte při výběru zohlednit i její nosnost a výšku odrazové plochy.

Exteriérové trampolíny

Do menších zahrad si vystačíte s trampolínou, která má velikost plochy v průměru 300 cm. Pokud ale chcete trampolínu pro více dětí, budete potřebovat alespoň 400 cm. K tomu je samozřejmě zapotřebí větší zahrada. A jestli chcete na trampolíně řádit s dětmi i vy, pak už potřebujete opravdu velkou plochu, kvalitní trampolínu s pevnou konstrukcí a ochrannou sítí.

Pro maximální stabilitu doporučujeme trampolínu zapustit do země. Pokud ji hodláte přenášet, není to u všech modelů nutností. Vždy sledujte hmotnost samotné trampolíny, přenositelné modely mají odlehčenou konstrukci a pohybují se kolem 10 kg váhy, zatímco trampolíny, které jsou na zahradě stabilně, mohou mít až 80 kg.

Při výběru myslete i na to, že v zimě bude potřeba trampolínu někam uskladnit. Jestliže na to nemáte v garáži či kůlně prostor, měli byste zainvestovat do co nejodolnějšího materiálu. Tím bývá nejčastěji ocel (pevná, odolná, galvanizovaná proti korozi). Seženete i modely z odlehčeného hliníku či polyethylenu, ty ale bývají výrazně náchylnější k opotřebení.

Na co si dát pozor?

  1. Jaká je kvalita zpracování? Jsou sváry trubek bez mezer? Je kompaktnost švů bez trhlin?
  2. Je počet opěrných nohou dostatečný pro celkovou stabilitu? (Měly by být alespoň 4, ale ideální je 6 nohou.)
  3. Jsou bezpečnostní doplňky součástí balení? Běžně bývá v balení i ochranná síť a plachta. Rovněž schůdky, kryt a další vychytávky jako kotvící šrouby.
  4. Má trampolína certifikáty? A splňuje bezpečnostní normy? (Koukejte například po normě ČSN EN 1176.)

Vedle trampolíny můžete přidat ještě další prvky, se kterými z koutu zahrady vytvoříte parádní dětské hřiště. Stačí vyrobit dětské dřevěné pískoviště (nebo můžete samozřejmě koupit nějaké hotové, ideálně se stříškou), k tomu přidáte jednoduchou houpačku a nějaké ty hry na zahradu pro děti, jako je napříkla nesmrtelný petanque.