Vyhledávač nábytku a dekorací

Jak umýt okna a vyčistit žaluzie? Rychle, jednoduše a efektivně

Dana Halušková
12.03.2022

Mytí oken i žaluzií patří k nejméně oblíbeným činnostem ve většině domácností. Usnadní nám je domácí prostředky či speciální saponáty. A hodit se bude také mikroutěrka, hadr, který nepouští vlákna, gumová stěrka nebo kartáč na žaluzie. Zároveň doporučujeme mýt okna zásadně v rukavicích, začínat žaluziemi, poté pokračovat rámy a nakonec skly.

Jak umýt žaluzie?

Okna myje většina z nás pravidelně, na žaluzie však mnohdy zapomínáme. Jenomže pak je veškerá práce zbytečná a i dokonale vyčištěná okna se zase brzy ušpiní. Žaluzie totiž zachytávají kromě slunečního svitu i prach, chlupy domácích mazlíčků a jiné nečistoty. Stačí jim ale věnovat chvilku svého času a výsledek vám bude dělat radost o poznání déle. Jak vyčistit žaluzie co nejlépe? Rychle a bez námahy to zvládnete jen v 5 krocích.

Postup:

 • Ve většině případů si nemusíte lámat hlavu s tím, jak sundat žaluzie. Dřevěné varianty stačí úplně zatáhnout, zatímco vinylové a hliníkové žaluzie je dobré otočit směrem dolů (zcela zatažené by se překrývaly).
 • Poté hadříkem z mikrovlákna odstraňte prach, a to od shora dolů. Máte-li horizontální žaluzie, postupujte nejen ze strany na stranu, ale také směrem od horní lišty. Použít můžete i vysavač se speciálním měkkým kartáčem, který nastavíte na nízký výkon.
 • Následně žaluzie otočte a celý postup opakujte.
 • Na velmi znečištěné žaluzie doporučujeme mikrohadřík s teplou vodou. Jen pozor, pokud jsou ze dřeva, velká vlhkost by je mohla nenávratně poškodit.
 • Sundávání žaluzií je nutné jen výjimečně, například u dlouho nečištěných vinylových či hliníkových variant v kuchyni, kde se prach mísí s mastnotou. Aby byly dokonale čisté, stačí je namočit do vany a přidat pár kapek mýdla a lžiček jedlé sody. Zhruba po hodině je pak vyjměte, utřete do sucha a vraťte zpět na okno.

Jak na demontáž žaluzií? 

Nejdříve ze zasklívací lišty vytáhněte napínací kolíky vodícího silonu, po kterém žaluzie jezdí nahoru a dolů. Potom odstraňte boční krytky horního profilu. Dále bude potřeba vzít lamely do rukou a vysunout je nahoru. Při manipulaci je držte pevně, aby se nerozjely, případně si můžete pomoct provázkem.

Tip redakce:

I zažloutlé žaluzie z PVC mohou znovu získat zpět svůj lesk. Jak na to? Sundejte je a vložte do vany se studenou vodou, do které přilijte 3 šálky tekutého bělidla. Nechte působit maximálně 10 minut, důkladně osušte a pověste.

Jak umýt okna zevnitř?

Jak umýt okna, aby byla zase krásně čistá? Díky octu nebo jemným čistícím prostředkům (bez čpavku, alkoholu a silikonů) budou opět beze šmouh, otisků, či dokonce zbytků samolepek. Ocet totiž odmašťuje stejně dobře jako saponáty z drogerie.

Postup:

 • Stačí naplnit kbelík nebo velký hrnec vodou a přidat několik kapek octa, případně čisticího prostředku.
 • Pod okno umístěte osušku, abyste nezašpinili podlahu.
 • V připraveném roztoku pak namáčejte mikrohadřík a důkladně s ním okna umývejte. Postupujte přitom odshora dolů a nakonec se zaměřte na rámy.
 • Pokud vám to vyhovuje, můžete roztok nalít do lahve s rozprašovačem, případně použít koupený čisticí prostředek v tomto balení.
 • Nakonec osušte okna ručníkem, který nepouští chlupy, případně pravou či umělou jelenicí. Dokonale zářivé čistoty dosáhnete při opisování tvaru písmene Z.

Tip redakce:

Při mytí oken hraje důležitou roli i počasí. Nejlépe vám to půjde, když na okna nebude svítit sluníčko, které by způsobilo rychlé zasychání čisticího prostředku. Zároveň aby nemělo pršet nebo sněžit.

Jak umýt okna z venkovní strany?

Zvenku se na okna dostane větší množství odolných nečistot. Kromě velkých nánosů prachu může jít také o ptačí trus, pyl nebo sníh. I s tím si ale díky našim tipům hravě poradíte.

Můžete dát na rady našich babiček a umýt je jelenicí namočenou v octu nebo pudinkovým práškem a novinami. Nejefektivněji ale vnější stranu oken vyčistíte kvalitním saponátem a stěrkou.

Postup:

 • Do kyblíku se studenou vodou přidejte několik kapek čisticího prostředku a namočte v něm mikroutěrku, houbičku nebo bavlněný mop na tyči.
 • Opatrně, ale důkladně přejíždějte po povrchu okna, postupujte opět od shora dolů.
 • Potom otřete vlhkým hadříkem, na velká okna (například na terase nebo balkoně) můžete použít i hadici s vodou.
 • Následně na sklo nastříkejte roztok vody a octa nebo čisticího prostředku – stačí použít stejný jako při vnitřním mytí. Ten doporučujeme rozetřít stěrkou s gumovým povrchem.
 • Na odolných skvrnách, mezi které patří například ptačí trus nebo lepidlo ze samolepek, nechte roztok několik minut působit.
 • Nakonec utřete do sucha utěrkou, jelenicí nebo novinovým papírem.

Jak umýt střešní okna?

Spousta z nás má v domě nebo bytě také střešní okna, pro která platí určitá specifika. Vždy mají svou ideální mycí polohu, ze které bezpečně dosáhnete na sklo i rámy, abyste je mohli co nejlépe vyčistit. Záleží hlavně na jejich typu – kyvná okna se budou dobře umývat z jiného úhlu než ta výklopná. U mytí skel je postup stejný jako v případě klasických oken.

 • Kyvné střešní okno: Nejčastější řešení, celé okno stačí protočit kolem jeho osy, aby venkovní plocha směřovala čelem k vám.
 • Vysuvně kyvné okno: Systém otevírání okna se nachází v horní čtvrtině, díky tomu se nepraštíte o druhou polovinu okna do zad. Používá se do menších místností. Tento typ okna disponuje bezpečnostní mycí polohou, což znamená, že okno protočíte směrem k sobě a poté jej zabezpečíte, aby se vám neprotáčelo.
 • Výklopné/kyvné okno: Osa otáčení se nachází v horní části, skleněná část okna se tak vyklápí pouze směrem ven. Z rámu pak stačí skleněná plocha jednoduše vycvaknout a otočit směrem k sobě.