Vyhledávač nábytku a dekorací

Průvodce nákupem sekačky: jak vybrat nejlepší sekačku na trávu

Dáša Veverková
12.03.2022

Život majitelů zahrad se nese v trochu hektickém tempu. Kromě toho, že musí docházet do svého zaměstnání, je práce čeká i po příchodu domů. Tráva totiž nespí a roste prakticky neustále. A jednou za čas je zapotřebí ji pořádně posekat. Nabízí se tedy otázka, jak vybrat sekačku, na kterou bude spolehnutí?

Při výběru sekačky rozhoduje mnoho faktorů i preferencí budoucího majitele. Hlavním rozhodujícím prvkem však bývá rozměr zahrady. Od něj se bude odvíjet výkon stroje, čímž se nabídka na trhu rapidně zúží.

Vybíráme sekačku

Jak již bylo zmíněno, svůj podíl na výběru sekačky mají i osobní preference budoucích majitelů. Zatímco někdo upřednostňuje benzínovou alternativu, jiný je zastáncem elektrické verze.

Pojďme si jednotlivé druhy více představit. Možná se totiž nacházíte na hranici možností a nejste si jistí tím, která alternativa je pro vás tou správnou.

Benzínové sekačky

Benzínové sekačky se pyšní skvělým výkonem a tím, že kvůli jejich fungování nemusíte hledat zásuvky poblíž vaší zahrady. Jinými slovy jsou mobilní, což se hodí zejména, pokud jste majitelem rozsáhlého pozemku. 

Ale stejně jako má každá mince svůj rub a líc, u benzínové verze sekaček tomu není jinak. Nevýhodou je sklon nádrže na pohonné hmoty, kvůli čemuž může vašemu parťákovi při sečení trávy docházet dech, když v nádrži nebude dostatek benzínu. 

Elektrické sekačky

Jste majitelem menší zahrady? Bohatě vám postačí elektrická sekačka, která má sice menší výkon, ale zato je lehčí a snáze se s ní manévruje. Bohužel má tento stroj své omezení, a tím je nutnost zajistit zdroj energie. Bez elektřiny zkrátka nejede. 

Na druhou stranu jsou tyto sekačky méně náročné na údržbu, i když to po praktické, respektive funkční stránce trochu vázne. 

Akumulátorové sekačky

Bylo by mylné se domnívat, že na trhu jsou k dispozici pouze elektrické a benzínové sekačky. Existuje další prvek do pranice, kterým jsou akumulátorové modely. Jsou velmi podobné elektrické alternativě s tím rozdílem, že při sekání nepotřebují elektřinu. Pyšní se totiž zabudovaným akumulátorem, díky němuž za sebou nemusíte vláčet kabel. 

Je nutné si však říci, že akumulátor nefunguje věčně. Poté, co energie dojde, je zapotřebí sekačku dobít připojením do zásuvky.

Robotické sekačky

Robotické sekačky jsou čím dál tím oblíbenější. Není divu! Pracují totiž bez lidského pohonu a můžete je ovládat i pomocí mobilních aplikací. Hodí se pro zahrady všech velikostí.

Ruční sekačky

Ruční sekačky nemají žádný motor a jsou obvykle velmi jednoduché, hodí se tedy především pro menší zahrady. Většina modelů má nastavitelnou výšku spodního nože, u některých je k dostání dokonce také koš na trávu. Velkou výhodou je nízká pořizovací cena.

Výkon rozhoduje

Při výběru sekačky rozhoduje několik faktorů. Tím nejdůležitějším je výkon. Obecně platí, že čím větší výkon bude, tím lépe. Orientujte se však na základě rozlohy zahrady, jak již bylo zmíněno. Pokud jste majitelem menšího pozemku, příliš vysokým výkonem nemusí parťák na sekání trávy oplývat. 

Než však pípnete svou kreditní kartou o terminál v obchodě (ať už v tom kamenném nebo internetovém), zkontrolujte si, z jakého terénu se vaše zahrada skládá. Pokud je spíše kopcovitá, vyšší výkon bude nutností, a to i když po stránce rozlohy není zrovna velká.

Jaké má sekačka funkce?

Stejně jako při výběru klimatizace vás budou zajímat funkce. Ano, jedná se sice o stroj určený především k sečení trávy, ale sekačky už dávno neumí jenom to. Mnohé mají zajímavé funkce i příslušenství rapidně usnadňující práci a manipulaci se strojem. 

Za zmínku stojí například variátor, díky kterému můžete plynule nastavovat rychlost pojezdu. Některé umí také mulčovat čili při sekání automaticky tříští trávu na malé kousky, které se poté hned rozhazují zpátky na trávník a slouží tedy jako takové hnojivo. Jiné mají nastavitelné madlo, což oceníte, pokud se s partnerem či partnerkou při sekání trávy střídáte.