Jaké světlo do kuchyně? Výběr podle zón, designu, ovládání, zdroje nebo teploty

Publikace: 21.04.2022

Jak vybrat světlo do kuchyně, abyste dobře viděli na práci a zároveň se cítili příjemně? Rozdělte kuchyni do funkčních zón a pro každou vyberte osvětlení sloužící jejímu účelu. Nevíte si rady? Naučíme vás to.

Světlo do kuchyně podle zdroje, teploty a ovládání

Ideální světlo do kuchyně v sobě spojuje funkční, praktickou a estetickou stránku. Do té funkční a praktické patří výběr vhodného zdroje osvětlení, teploty světla a jeho intenzity a ovládání.

LED osvětlení versus klasická žárovka

Klasické žárovky či zářivky v posledních letech ustupují do pozadí a na jejich místo nastupuje LED osvětlení. Důvodů, proč ho upřednostnit, je hned několik:

  • Časté vypínání a zapínání nesníží životnost.
  • Až 10× vyšší účinnost v porovnání se žárovkou a 2× vyšší oproti zářivce.
  • Životnost až 50 000 hodin svícení, někdy dokonce až 90 000 hodin.
  • Bleskově rychlá reakce při rozsvícení s téměř nulovou prodlevou.
  • Vyzařují světlo, nikoli teplo, což se hodí např. při použití uvnitř skříněk nebo při zafrézování.
  • Nemění barvu světla při nižším napětí.
  • Jsou odolné proti nárazům a otřesům.
  • Na rozdíl od úsporných žárovek neobsahují rtuť.
  • Kompaktní velikost a široké možnosti využití.

Jedinou nevýhodou LED osvětlení je vyšší pořizovací cena, která se vám však vrátí na úsporách za energie a dlouhé životnosti bez nutnosti výměny zdroje světla. Pozor si však dejte na levná LED svítidla nižší kvality, která příliš dlouho nevydrží.

Barva záření nás ovlivňuje víc, než si myslíme

Častým omylem je domněnka, že LED osvětlení je chladné a studené. Pravdou ale je, že jak LED, tak i zářivka mohou mít různou teplotu chromatičnosti světla. Ta se udává v Kelvinech (K) a pohybuje se v rozmezí od 1 000 do 10 000 K. Pro jednodušší orientaci se dělí do 3 hlavních skupin:

  1. Teplé bílé světlo, do 3 000 K: Náladové relaxační osvětlení navozující pocit klidu, v kuchyni se hodí jako dekorativní nebo orientační osvětlení.
  2. Neutrální bílé světlo, 3 500–6 000 K: Světlo označované též jako denní bílé je pomyslným zlatým středem. Hodí se pro centrální závěsné či stropní osvětlení kuchyně nebo jako světlo nad jídelní stůl.
  3. Studené bílé světlo, od 6 000 K: Ideální pro práci, typicky jako světlo do kuchyně pod linku.

Stmívání, praktický pomocník pro světlo do kuchyně

Barva osvětlení nemusí být jen teplá, neutrální nebo studená. Velice praktická jsou také světla se stmívačem umožňující libovolné nastavení intenzity světla. Ta se hodí například pokud kuchyň používáte k posezení s přáteli nebo vstáváte-li za tmy a bílé světlo je pro vás příliš ostré.

Správná intenzita kuchyňského osvětlení

Kromě barvy světla je důležitá také jeho výkonnost, která se udává v luxech (lx). Na světlo do kuchyně je dle norem potřeba výkon 100–150 luxů. 

Mávnutí rukou nebo klasický vypínač

Špinavé, mokré nebo mastné ruce? K vypínači s pohybovým senzorem se stačí jen přiblížit a máte rozsvíceno. Ještě lepší je ovládání hlasem, které bývá součástí systémů chytré domácnosti. Oba typy světel jsou ideální pro všechny, kteří chtějí mít čistou kuchyň bez neustálého uklízení.

Na druhou stranu se čidlo může rozbít, elektronika porouchat nebo vám rovnou vypadne elektřina, o finanční náročnosti moderních technologií ani nemluvě. Klasikou, která vás nikdy nezklame, tak stále zůstává starý dobrý vypínač – i když se přece jen rozhodnete pro modernější řešení, pořiďte si ho alespoň jako záložní řešení.

Máte-li velkou kuchyni, je šikovné zapojit osvětlení do několika okruhů tak, abyste každé světlo mohli rozsvěcet na více místech. Poskytne vám to větší variabilitu a ušetří kroky navíc.

Jaké světlo do kuchyně vybrat?
Unsplash

Světlo do kuchyně podle funkce a zón

I sebemenší kuchyň má různé zóny – a pro každou se hodí jiné světlo do kuchyně. Jaké jsou ty hlavní?

1. Centrální osvětlení

Do malých kuchyní o velikosti do 20 m² stačí jedno, u větších kuchyní, případně kuchyní s jídelnou, bude nutné použít světel více. Pro centrální světlo do kuchyně lze použít 3 typy osvětlení:

  • Stropní světlo do kuchyně: Světlo přisazené ke stropu je jakýmsi kompromisem mezi následujícími dvěma typy. Vypadá elegantně, svítí dostatečně, nenarušuje design a nezahlcuje prostor. Lze použít u stropů do výšky maximálně 260 cm.
  • Světlo zapuštěné do stropu: Minimalistické řešení, které zachovává vzdušnost kuchyně, je oblíbené zejména do sádrokartonových podhledů. Populární jsou bodovky, u kterých lze nastavit směr světla. Pozor však na intenzitu záření v souvislosti s výškou stropu – slabá bodovka vám ve vysokém stropě bude k ničemu.
  • Závěsné světlo do kuchyně: Plní zároveň dekorativní funkci a nejvíce se hodí do prostor se stropem vyšším než 260 cm. Při nižší výšce stropu by vám závěsné světlo použité jako centrální překáželo.

2. Pracovní osvětlení

Je umístěné pod horními skříňkami, slouží k osvětlení pracovní plochy a spolu s centrálním osvětlením je tím nejdůležitějším v kuchyni. Světlo do kuchyně pod linku lze mít v několika variantách:

  • Lineární zářivka: S klasickou nebo LED trubicí (doporučujeme), plochá, zkosená, naklápěcí, posuvná v liště, s integrovanými zásuvkami… Tvarů, velikostí a možností je mnoho. Vždy přisazená pod horní skříňky, díky tomu snadno vyměnitelná a finančně dostupná.
  • Zafrézovaný LED pásek: LED pásek uložený v hliníkové liště a zafrézovaný do dna horních skříněk je moderní verzí osvětlení, které vypadá nejen dobře, ale je také praktické na údržbu. Nevýhodou je vyšší cena kvůli nutnosti frézování do dna skříněk.
  • Přisazený LED pásek: Stejný jako v předchozí variantě, avšak pouze přisazený jako zářivka, pořizovací náklady jsou tak vzhledem k absenci frézování nižší.
  • Bodovky: Mohou být zafrézované (v tom případě musí být LED kvůli teplotě) nebo přisazené, kulaté či hranaté. Výhodou je možnost směrovat světlo kam chcete, nevýhodou je malá výkonnost, která není pro práci v kuchyni příliš vhodná.

3. Světlo nad ostrůvek a barový pult

Lze vyřešit v rámci centrálního osvětlení nebo použít samostatné závěsné světlo do kuchyně, a to buď jedno podlouhlé, nebo několik menších lamp zavěšených vedle sebe. Nad ostrůvek a bar se výborně hodí světla se stmívačem – když je třeba pracovat, použijete studené bílé světlo, pro ostatní příležitosti přepnete na tlumenější záření.

4. Světlo nad jídelní stůl

Obvykle se používají dekorativní závěsné lustry, ale může být klidně i přisazené nebo zapuštěné svítidlo ve stejném designu jako centrální osvětlení. I nad stolem se vám bude hodit stmívání – například pro konzumaci ryb je lepší jasnější světlo, pro posezení s přáteli nad skleničkou vína stačí intimnější osvětlení.

5. Dekorativní, náladové a orientační osvětlení

Je volitelné a slouží k lepší atmosféře, zvýraznění některých prvků nebo lepší orientaci v noci. Patří mezi něj:

  • osvětlení prosklených skříněk,
  • osvětlení otevřených polic,
  • LED pásky pod hranou pracovní desky,
  • LED pásky kolem soklů,
  • LED pásky na horní skříňky,
  • lampičky na horní skříňky (zvlášť efektní u rustikálních kuchyní),
  • nástěnné světlo do kuchyně,
  • bodové nasvícení obrazů a dekorací.

Světlo do kuchyně podle designu

Ať už si zvolíte stropní, vestavné, závěsné nebo nástěnné světlo do kuchyně, LED nebo klasickou zářivku či žárovku, vždy je důležité, aby světlo stylově ladilo k vaší kuchyni. Zde je pár tipů, jak na to:

  • Do menších kuchyní volte subtilnější svítidla, která opticky nezahltí prostor.
  • Do velkých prostor si můžete dovolit i velkorysé závěsné světlo do kuchyně.
  • Převládají-li ve vaší kuchyni hranaté tvary, můžete buď držet linii, nebo prostor zjemnit použitím kulatých svítidel.
  • Lustr nad jídelní stůl by měl tvarem odpovídat tvaru stolu, tzn. k obdélníkovému stolu patří podlouhlé závěsné světlo, případně kombinace několika závěsných lamp v řadě, ke kulatému stolu je vhodné světlo kulaté nebo oválné.
  • Moderní minimalistické kuchyně můžete zvýraznit výrazným designovým lustrem, nebo naopak použít minimalistické zápustné bodovky či zafrézované LED pásky.
  • K rustikálním kuchyním vypadá dobře mosaz a vitrážové nebo křišťálové lustry.
  • Do rustikálních kuchyní se hodí více světla s nažloutlejším nádechem (vyjma osvětlení pracovní plochy), do modernějších je lepší neutrální až studené bílé světlo.
  • Řešíte-li osvětlení do kuchyně a jídelny, případně i připojeného obývacího pokoje, volte světla z jedné designové řady.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“