Vyhledávač nábytku a dekorací

Jak vybrat jídelní stůl? Zdaleka nejde jen o barvu a tvar

Dana Halušková
11.05.2022

Jídelní stůl patří k nejdůležitějším kouskům nábytku. Nejde jen o to, abychom si u něj dokonale vychutnali jídlo. V mnoha domácnostech vytváří prostor, kde se schází celá rodina. V malých bytech nezřídka slouží i k práci a odpočinku. Podle čeho tedy vybírat, aby splnil všechny vaše požadavky?

Jak často budete jídelní stůl používat?

Pro každodenní použití

Kvalitní, nadčasový a snadno omyvatelný, takový by měl být denně využívaný jídelní stůl, který vydrží i deset let jako nový, proto doporučujeme spíše nadčasový vzhled. Perfektní volbou je skleněný jídelní stůl nebo třeba masivní jídelní stůl. Podle aktuálních trendů pak můžete vybírat prostírání a další doplňky.

Srdce domova

Pro mnoho rodin představuje jídelní kout pověstné teplo domova. V takovém případě se vyplatí zvolit stůl, který působí příjemně, není příliš chladný ani výstřední. Všechny tyto požadavky dokonale splňuje například dřevěný jídelní stůl s teplým podtónem.

Pro výjimečné chvíle

Pokud má stůl plnit hlavně reprezentativní funkci, poohlédněte se po dražším a luxusnějším kousku. Určitě narazíte na spoustu designových skvostů. A ať už z nich vyberete jakýkoliv, máte jistotu, že ohromí každého návštěvníka.

Multifunkční kousek

Provizorní kancelář nebo místo pro zavařování poskytne rozkládací stůl či přídavná deska. Toto řešení se bude rovněž hodit v případě, že často pořádáte oslavy s přáteli nebo rodinou. Před nákupem se ale ujistěte, že se vám do kuchyně bez problému vejde.

Jakou velikost a tvar jídelního stolu zvolit?
zdroj: Unsplash

Jakou velikost a tvar zvolit?

Ideální velikost stolu se zpravidla udává v poměru k počtu osob, které u něj budou sedět. Zásadní je výška nohou, šířka a délka, případně ještě tloušťka horní desky, která ve výjimečných případech nabízí i úložný prostor. Neméně důležitá je také vzdálenost od stěny, která by měla činit alespoň 70 cm.

 • Jídelní stůl pro jednu osobu: 60 × 40 cm
 • Jídelní stůl pro dva: minimálně 80–85 × 75 cm
 • Jídelní stůl pro 4 osoby: minimálně 125 × 80 cm, ideálně 150 × 90 cm
 • Jídelní stůl pro 6 osob: minimálně 187 × 80 cm, ideálně 200 × 100 cm
 • Jídelní stůl pro 8 osob: 250 × 90 cm, ideálně 260 × 100 cm

A jak je to s kulatými stoly? U těch vždy stačí o několik centimetrů méně. Co se týká výšky, u menších stolů pro dvě osoby se doporučuje nejméně 75 cm, u větších pro čtyři osoby 110 cm.

Optimální výška jídelního stolu

Výška jídelního stolu by měla být zhruba 75–78 cm, přičemž optimum je nutné vyvodit nejen z výšky osob, které budou stůl nejčastěji využívat, ale také z výšky sedáků židlí. Plánujete-li si pořídit jídelní židle s područkami, nezapomeňte si ověřit, zda půjdou zasunout pod stůl.

Klasický obdélníkový stůl

Tento tvar je nejběžnější, proto ho seženete ve většině barev a stylů. Pasuje téměř kamkoliv a poskytuje dostatek místa i šesti a více strávníkům. Stolová deska je podobně jako u čtvercového stolu nejefektivněji využita.

Čtvercový jídelní stůl

Čtvercový jídelní stůl je ideální pro dvě osoby – snadno se s ním totiž manipuluje. Oživí i dosud prázdný prostor a postavit ho můžete nejen volně, ale také ke stěně.

Kulatý jídelní stůl

Oválný nebo kulatý jídelní stůl si pořiďte tam, kde je potřeba ušetřit místo a celý prostor zútulnit. Tento typ také nejlépe pasuje k židlím oblých tvarů.

Plánujete kulatý jídelní stůl pouze kvůli dětem, aby se nezranily o ostré rohy? Zkuste sáhnout po gumových chráničích a vyberte si obdélníkový stůl, který bude pro rodinu výhodnější.

Rozkládací stůl

I rozkládací jídelní stůl může mít různé velikosti. Přesto je vhodný zejména do větších kuchyní nebo jídelen, ve kterých se příležitostně schází celá rodina. Kupte si ho ale jen v případě, že ho budete pravidelně využívat a máte kam uskladnit přídavnou část i další židle.

Jaké designové provedení odpovídá současným trendům?

Čistý minimalismus

Minimalistické varianty ve svěží bílé nebo elegantní černé jsou jako dělané do moderních městských bytů. Do novostaveb dokonale zapadnou a se starší zástavbou budou krásně kontrastovat. Už tedy zbývá jen jedno –  vybrat si mezi světlými a tmavými neutrálními tóny.

Industriální styl 

Pokud chcete ušetřit, paletový stůl si můžete poměrně snadno vyrobit sami. Stačí si otevřít některý z internetových návodů. Jinak ho ale samozřejmě seženete i v obchodech. K jeho výhodám se kromě zajímavého designu řadí také lehkost a variabilita.

Tradice s moderními prvky

Jednoduché tvary, dřevo a kov jsou stálicemi bytového designu. Ani jídelní nábytek tedy není výjimkou. Skvěle vypadá například kombinace dřevěné desky a kovových nohou, případně i základny či dalších detailů.

Přírodní styl

Dřevěný masiv nebo přírodní kámen se nehodí jen na venkovskou chalupu. Nejlépe vyniknou na prostorných obdélníkových stolech, ale možností nabízejí mnohem více. Kromě toho patří k největším trendům současnosti.

Jaký materiál a povrchovou úpravu vybrat?

 • Dřevěné jídelní stoly: Jestli dáváte přednost ekologickým materiálům, nejspíš se rozhodnete pro dřevo, které má navíc i nádhernou strukturu, působí měkce a hřejivě. Zvolit můžete měkké dřevo (jedle, smrk, borovice, topol, lípa), středně tvrdé dřevo (ořech, modřín, bříza) nebo tvrdé dřevo (tis, habr, akát). Měkké dřevo se samozřejmě rychleji opotřebuje, používáním v něm vznikají rýhy a důlky.
 • Masivní dřevěné jídelní stoly: Nejoblíbenější varianta. Tvrdé dřevo (buk, dub, jasan). Netvoří třísky ani nechlupatí, lze poměrně dobře renovovat a udržovat.
 • Laminátové jídelní stoly: Nejedná se o dřevo, ale o směs pilin, papíru a lepidla. V obchodech je často najdete pod označením MDF, MDFL, DTD, HDF nebo HPL. Některé mohou mít na horní desce dýhu – ty jsou cenově zajímavé a směle konkurují dřevěným stolům.
 • Skleněné jídelní stoly: Existují v čiré i mléčné variantě, která zaujme barevným nádechem, vytváří zajímavé efekty a celkově působí jemněji. Vždy se jedná o tvrzené sklo, které se jen tak nerozbije. Doporučujeme volit mírně zaoblené rohy. Nevýhodou je nutnost časté údržby.
 • Kovové jídelní stoly: Povrchová úprava může být lesklá či matná. Lesk zaujme na první pohled, ale hůře se čistí a zpravidla nemá tak dlouhou životnost.
 • Plastové jídelní stoly: Na levný plast raději rovnou zapomeňte. Pokud po této retro lahůdce přesto toužíte, poohlédněte se po tvrzeném plastu, který má delší životnost.

Barva sladěná s interiérem

Bílá nebo smetanová

Tyto světlé tóny dodají jídelně nádech skandinávského stylu, zaujmou čistotou a jednoduchostí. Bílý jídelní stůl navíc oceníte v každém malém bytě, protože opticky rozšíří celý prostor.

Béžová

Trendy barvou letošního roku je jednoznačně béžová. Sluší i jídelnímu nábytku a dobře se kombinuje hlavně se zemitými tóny, tedy hnědou, oranžovou, žlutou či zelenou.

Hnědá

Mnoho podob má hnědá, kterou si nejspíš představíte jako barvu dubového či bukového dřeva. V dnešní době ale máte možností mnohem více a vedle masivu můžete sáhnout i po dřevotřísce nebo dýze. 

Černá

Královna barev – černá působí velmi elegantně a stylově. Dokonale kontrastuje s bílou, ale hodí se i k populární šedé. Jen pozor na to, že černý jídelní stůl svým majitelům neodpustí ani malé smítko.

Výrazné odstíny

U pastelů buďte raději opatrní, mohou totiž působit lacině. Mnohem zajímavější jsou metalické tóny, které se hodí do všech avantgardních interiérů. A za zmínku stojí i celoplastové jídelní stoly se zabudovanými světly.

Jídelní stůl do malého bytu

Řada lidí si jídelní stůl do malého bytu ani nepořizuje. Stačí jim barový pult, sklopný stolek nebo univerzální odkládací stolek. Pokud ale doma trávíte hodně času, moderní jídelní stůl se vám určitě bude hodit. Miniverzí je dnes na trhu dostatek, určitě tedy najdete takovou, která vám bude stoprocentně vyhovovat.

Osvětlení jídelního stolu

Na závěr se krátce podívejme i na vhodná svítidla do jídelny. Nic nezkazíte klasickým lustrem nebo jinou závěsnou lampou. Stále ale přibývá lidí, kteří pro tyto účely preferují LED svítidla. Mají totiž delší životnost, jsou úsporná a za poslední dobu se hodně zlepšil jejich design. Navíc si můžete vybírat mezi různými barevnými podtóny. 

Dále by svítidlo mělo korespondovat s tvarem a velikostí stolu a celkově ladit s interiérem. Kromě praktické funkce je totiž i důležitým dekorativním prvkem místnosti. Malý stůl dobře osvětlí i lampa s jednou žárovkou, zatímco nad stůl pro šest a více osob bude potřeba velký lustr.