Vyhledávač nábytku a dekorací

Jak vybrat nejlepší vysavač pro vaši domácnost? Zaměřte se na recenze

Dáša Veverková
02.07.2022

V posledních letech se koberce z domácností postupně vytrácejí do ústraní, přesto je vysavač spotřebičem, který by měl mít své místo v každém příbytku. Jeho praktické funkce oceníte, i když jsou v obývacím pokoji položeny pouze kusové alternativy podlahové krytiny. Že vám tento opravdu funkční spotřebič chybí nebo vám v poslední době vypověděl svou službu? Prozradíme vám, jak vybrat vysavač, abyste ho co nejdříve mohli přenést přes práh domu.

Nabídka na trhu je obrovská

Pokud jste se pustili do výběru ideálního vysavače, jistě jste velmi rychle přišli na to, že nabídka na trhu je opravdu obrovská. I proto se těsně před nákupem vyplatí pročíst test vysavačů, který odhalí, jaké spotřebiče jsou nyní mezi těmi nejlepšími. 

Kromě testu vysavačů dokáže zúžit nabídku i odpověď na základní otázku: Po jakém typu vysavače prahnete?

Rozlišujeme tři typy vysavačů

V současné době si lze vybrat ze tří základních druhů vysavačů, z nichž každý má svá pro i proti. Starou známou jistotou je klasický vysavač, atraktivnější alternativou je tyčový vysavač a robotická alternativa je nejvíce praktická. Tyto tři typy se pak dělí na několik dalších kategorií, a to na:

  • sáčkové vysavače,
  • bezsáčkové vysavače,
  • akumulátorové vysavače,
  • víceúčelové vysavače,
  • parní vysavače,
  • průmyslové vysavače,
  • antibakteriální vysavače.

Sáčkové a bezsáčkové vysavače jsou klasikou

Pokud bychom krátce zamířili do historie, zjistili bychom, že dlouhodobě nejoblíbenější jsou především sáčkové vysavače. Jedná se o základní modely, které v minulosti bývaly hitem, dnes je pořídíte dokonce do jednoho tisíce korun. Jsou zpravidla vybaveny záklopkou čili nehrozí žádný únik nečistot, ovšem jsou slabšího výkonu a pravidelná výměna sáčků ubírá na jejich praktičnosti. 

I proto se o pár let později přišlo s bezsáčkovou alternativou, která se kromě toho, že do ní není nutné pořizovat sáčky, pyšní i silnější výkonnostní stránkou.

Tyčové vysavače jako atraktivní nástupci

Sáčkoví společníci mají dobu své největší slávy už dávno za sebou. Ale bezsáčková alternativa není, kupodivu, jejich nástupcem. Do světla reflektorů se totiž dostávají spíše akumulátorové vysavače čili tyčové alternativy, jejichž hlavním benefitem je, že jsou bez kabelu. Zabírají minimum místa, i když je musíte pravidelně dobíjet. Na jedno nabití však dokážou zvládnout nespočet sobot nesoucích se ve znamení úklidů.

Robotické vysavače udělají práci za vás

Za hit moderní doby však musíme označit robotické vysavače, které jsou určeny především pro hladké povrchy a nízké koberce. Pokud přesně takovou plochu doma máte, pak tento drobný a velmi stylový pomocník udělá prakticky veškerou práci za vás. Jeho rozměry i to, že sám ví, kudy jít a kde špínu pohltit, jsou jeho hlavními benefity. Novější alternativy je dokonce možné ovládat skrze mobilní aplikaci, což kladně ohodnocuje především mladá generace.

Ale jak už to tak bývá, všechno má svůj rub a líc. V tomto případě je tou negativní stránkou věci cena. Ta je totiž v porovnání s cenami výše uvedených alternativ výrazně vyšší.

Antibakteriální modely pro hygienicky dokonalý domov

V poslední době se rovněž zvýšil zájem o antibakteriální vysavače. Jejich úkolem je vydezinfikovat tkaniny, matrace i čalounění, abyste se mohli chlubit hygienicky nezávadnou domácností. 

Podle posledních testů se tento skvělý domácí společník pyšní tím, že likviduje nejen bakterie, ale také alergeny či roztoče s 99% účinností.