Vyhledávač nábytku a dekorací

Mech v trávníku: Proč vzniká a jak ho odstranit?

Lenka Gazdová
03.08.2022

Perfektně zelený trávník je ozdobou každého rodinného domu. Co když se v něm ale objeví skvrny na kráse v podobě mechu? Nejdříve se ujistěte, zda neděláte některou z chyb v péči o trávník, následně přistupte k likvidaci mechu. A jaké jsou ony nejčastější chyby a jak odstranit mech z trávníku? Poradíme v následujícím článku.

Mech v trávníku upozorňuje na nevhodnou péči

Mechů existuje přibližně 10 000 druhů v 700 rodech, čímž se řadí mezi druhý nejpočetnější rostlinný druh – a také nejstarší. Typický je pro ně mělký kořenový systém, který se uchytí kde může, zejména pak na stinných a vlhkých místech s kyselou půdou.

Oficiálně se mech mezi plevel neřadí, jestliže se však objeví v pěstěném okrasném trávníku, považujeme ho za něj a chceme se ho zbavit – a dobrá zpráva je, že mech se díky mělkým kořenům odstraňuje lépe než některé druhy plevele s hlubokými kořeny. 

A kdy se mech v trávníku objeví? Většinou tehdy, pokud trávníku není věnovaná dostatečná péče a mech tak dostává ideální podmínky pro růst. Jaké to jsou?

Co mech v trávníku signalizuje?
zdroj: Canva

Nejčastější důvody, proč máte mech v trávníku

Obvyklým doporučením, které dostanete, jakmile se mech objeví ve vašem trávníku, je provápnit. To však nemusí vždy pomoci, a to proto, že přítomnost mechu může mít více příčin – jejich znalost je klíčová k tomu, abyste mech dokázali zlikvidovat a zabránit jeho návratu. A jaké tedy jsou nejčastější důvody, proč se mech v trávníku objeví?

1. Nízký trávník

Jednou z nejčastějších příčin růstu mechu a plevele je příliš nízko posečený trávník. Nízký trávník je totiž oslabený, neudržuje potřebnou vláhu a nemá šanci zhoustnout, čímž dává prostor ostatním (nežádoucím) rostlinám. Problém ale může být i ve vysokém trávníku, ideální je tedy udržovat porost o výšce 3 – 5 cm.

2. Nedostatek živin

Růstu mechu zabrání zdravý a hustý trávník. Aby vám takový vyrostl, je třeba doplňovat dusík a další živiny. Nejlepší jsou speciální hnojiva na trávník, jež se uvolňují postupně a hnojení tak stačí provádět zhruba třikrát za rok.

3. Nadměrná vlhkost

Nadměrné zalévání, zhutněná či jílovitá půda nebo nerovný terén, to všechno mohou být příčiny toho, proč je váš trávník nadměrně vlhký či se v něm po dešti tvoří kaluže, následkem čehož je vznik mechového porostu, který tyto podmínky doslova miluje.

Nadměrné zalévání eliminujete snadno, na zhutněnou či jílovitou půdu pomůže provzdušnění. Máte-li nerovný terén, zasypte inkriminovaná místa a povrch vyrovnejte. Pokud ani tyto kroky nepomohou a půda se stále drží na povrchu nebo pod ním, bude třeba vybudovat odvodňovací systém.

4. Stín

Pod stromy, kolem keřů nebo u zdí, kde je stín, jsou ideální podmínky pro růst mechů. Jednou z možností je prořezání větví, druhou přeměna trávníku na okrasný záhon – zde můžete přítomnost mechu obrátit ve váš prospěch a využít ho na pěknou dekorativní skalku.

5. Hutná půda

Pořádáte-li časté párty nebo si na zahradě hrají děti = po trávníku se více chodí, běhá či přímo dupe, dochází ke zhutnění půdy. V málo provzdušněné půdě nemá tráva šanci růst do potřebné hloubky, čímž se oslabuje a dává prostor mechu.

Řešením je pravidelné provzdušňování vertikutátorem, který lze zakoupit, někdy i zapůjčit, v hobby marketech a zahradnických potřebách. Vhodné je také smíchání vrchní vrstvy půdy s pískem a kompostovou zeminou.

6. Kyselá půda

Jak jsme zmínili v úvodu, přidání vápna je nejčastější radou a řešením. Než se do jeho aplikace pustíte, ujistěte se, že příčinou vzniku mechu je opravdu kyselá půda, a to otestováním jejího pH.

Vápno přidávejte nejlépe na podzim – déšť a sníh ho rozpijí a pomohou jeho rychlejšímu vsakování do půdy. Na účinek vápna si budete muset počkat až několik měsíců, pokud nechcete tak dlouho čekat, kupte rychle působící vápno.

7. Časté mulčování

Nechat posekanou trávu na trávníku je oblíbený způsob sečení. Všeho ale moc škodí a pokud je vrstva posečené trávy příliš silná, nestíhá zetlít, čímž vytváří na povrchu trávníku nepropustnou bariéru, pod níž vznikají ideální podmínky pro růst mechu. Kombinujte tedy mulčování se sečením do sběrného koše nebo hrabáním.

Tip: Je vaším problémem spíše plevel než mech? Přečtěte si 3 osvědčené způsoby, jak zničit plevel v trávníku, ne trávu.

3 způsoby, jak odstranit mech z trávníku

Jestliže se mech v trávníku již příliš rozrostl nebo odstranění příčin růstu nepomohlo, je na čase přistoupit k jednomu z možných způsobů, jak zlikvidovat mech v trávníku.

1. Mechanické odstranění mechu

Díky mělkým kořenům je mechanické odstranění relativně nenáročné. Použít můžete hrábě na mech, případně hrábě na listí. Ideální je začít po dešti nebo zalévání, kdy je trávník vlhký a mech se z půdy snadno uvolní, pomůže také svižné hrabání v různých směrech. Je-li mechu více, lze použít vertikutátor.

2. Chemický postřik na mech

Kupujte vždy herbicidy určené na mech, jež jsou většinou založené na bázi železa, které mech nesnáší, trávníku však pomůže s výživou. Nepoužívejte přípravky na plevel ani jiné rostliny, mohli byste si zničit trávník.

Nejvhodnější pro aplikaci je vrchol vegetačního období, tzn. jaro nebo začátek podzimu, aplikaci postřiku však lze provést kdykoliv. 

Chemický postřik vám pomůže rychle, efektivně a bez větší námahy, myslete však na to, že se nejedná o dlouhodobé řešení. A pokud se nebudete o trávník starat a neodstraníte příčiny vzniku mechu, problém se vrátí.

3. Domácí postřik na mech

Nefandíte-li chemii, můžete zkusit domácí postřik na mech. Ten vyrobíte smícháním mýdla a jedlé sody s vlažnou vodou. Výsledný roztok se aplikuje sprejem přímo na mech, pokud však zasáhnete trávu, nemělo by jí to nijak ublížit.

Mech by měl odumřít zhruba po 24 hodinách od aplikace. Následně ho shrabete do pytle a vyhodíte – i z uschlého mechu mohou unikat a roznášet se spóry, ze kterých vyroste mech nový.

Tip: Co udělat s odstraněným mechem? Kromě vyhození do popelnice z něj můžete vyrobit krásný mechový obraz na stěnu.

Dobře udržovaný trávník jako nejlepší zbraň proti mechu

Nejlepším způsobem, jak zabránit tomu, aby se mech objevil či se vrátil, je prevence, tzn. celoroční péče o trávník, při níž se pokusíte eliminovat všechny výše uvedené příčiny, proč se mech v trávníku objevuje. Ideální zbraní je totiž zdravý a hluboce zakořeněný trávník, který je dostatečně hustý na to, aby v něm mech, případně další plevel, neměl šanci růst.