Vyhledávač nábytku a dekorací

Úspora energie: Rozsviťte svůj život pomocí LED a ušetřete peníze

Lenka Gazdová
13.01.2023

Jak ušetřit v domácnosti. To je otázka, kterou si v poslední době pokládá téměř každý z nás. Prvním krokem bývá pořízení úsporných domácích spotřebičů, jež jsou největšími žrouty energie. Tím to však nekončí. Uspořit můžete také vhodnou volbou osvětlení, konkrétně tak, že si pořídíte LED svítidla místo klasických žárovek. Jak LED osvětlení funguje, jak ho vybírat a jaké jsou jeho hlavní výhody?

Co je LED osvětlení

LED osvětlení je druhem světla, které využívá jako zdroj záření LED diody – polovodičové součástky skládající se ze dvou vrstev (PN přechod). Samotné světlo je tvořeno energií vzniklou přesouváním elektronů z první vrstvy na druhou v okamžiku, kdy je LED osvětlení připojeno k elektrickému proudu.

LED svítidla jsou známá již zhruba 40 let, dříve se ale nepoužívala kvůli vysoké ceně. V posledních letech však vývoj výrazně poskočil, cena LED osvětlení se stlačila dolů a zároveň přibyly další funkce, jako je stmívání, změna barvy, napojení na chytrou domácnost nebo ovládání přes mobilní aplikaci.

Díky modernímu vývoji a snižování cen došlo ke zvýšení poptávky po LED osvětlení, které nyní postupně vytlačuje klasické žárovky, proti nimž má celou řadu výhod.

Široký výběr LED osvětlení pro dům i zahradu poskytují například e-shopy Světla24.cz, Svet-svitidel.cz nebo Eglo, kde nakoupíte funkční a designové kousky za skvělé ceny.

Výhody LED osvětlení: úspora energie a ochrana životního prostředí

Pořízením LED svítidla získáte celou řadu výhod, které pramení z jeho vlastností. Konkrétně můžeme zmínit tyto:

 • Delší životnost: LED osvětlení má dlouhou životnost, a to v řádu až desetitisíců hodin – klasická žárovka vydrží svítit 1 000 hodiny, LED svítidla 15 000 až 100 000 hodin. V praxi to znamená méně výpadků osvětlení v nejméně vhodnou dobu a minimální nutnost měnit žárovky.
 • Šetrnost k životnímu prostředí: LED osvětlení neobsahuje olovo a rtuť, které se nacházejí v některých jiných typech osvětlení. Používání je tak zcela bezpečné. Na likvidaci navíc není třeba zvláštní odpad.
 • Univerzálnost: LED osvětlení je univerzální a lze ho použít do všech možných typů svítidel.
 • Větší účinnost: LED svítidla fungují okamžitě na plný výkon a neškodí jim ani časté zapínání a vypínání.
 • Menší energetická náročnost: Úspora elektřiny při použití LED osvětlení může být až 90 % oproti jiným světelným zdrojům.
 • Bezpečnost: LED osvětlení nevyzařuje teplo, takže je možné ho umístit i poblíž materiálů, které jsou na něj citlivé.

Pozitiv LED osvětlení je spousta, takže se nabízí otázka, zda existují i negativa. Odpověď je ano, i LED svítidla mají nevýhody, respektive jednu nevýhodu, kterou je vyšší pořizovací cena. Vzhledem k celkové době svícení a energetické úspoře LED se však nákupní cena velice brzy vrátí.

Tip: Hledáte další způsoby, jak zlevnit provoz domácnosti? Přečtěte si 20 tipů, jak ušetřit za elektřinu.

Výhody LED osvětlení
zdroj: Linus Mimietz / Unsplash

Na co se zaměřit při nákupu LED osvětlení

Pokud jste se právě rozhodli, že klasické žárovky nahradíte LED svítidly, máme pro vás několik tipů pro jejich výběr:

 • Světlo, které vyzařuje LED zářivka či žárovka, může mít různou barvu, nejčastěji je to teplá bílá, studená bílá a denní bílá. V místech, kde je třeba dobře vidět (např. kuchyně, pracovna), se používá studená nebo denní bílá. Pro osvětlení do obývacího či dětského pokoje se hodí spíše teplá bílá.
 • U LED osvětlení se pro výkon/svítivost nepoužívají watty, ale lumeny, které udávají světelný tok. Pro standardní stropní osvětlení obýváku je obvykle dostačující LED osvětlení o hodnotě 806 lumenů, vybrat si ale můžete i silnější.
 • Svítidla vybírejte vždy podle toho, do jaké místnosti je chcete instalovat, jakou mají mít funkci, jak velký je prostor atd.
 • Důležitou roli hraje samozřejmě také design a cena. Aktuálním trendům vládnou zejména svítidla v černo zlaté barvě.
 • Praktická jsou LED svítidla s pohybovým čidlem, která se rozsvítí jen tehdy, pokud potřebujete, což oceníte zejména u světel určených pro lepší orientaci ve tmě – nemusíte pak zbytečně svítit celou noc.

Druhy LED osvětlení, se kterými v domácnosti ušetříte

Jak jsme již zmínili výše, LED osvětlení má široké možnosti využití. Co se domácností týče, jsou k dostání všechny nejčastější druhy svítidel. Úsporné osvětlení tedy můžete užívat nejen v celém domě či bytě, ale také na balkoně, terase a zahradě.

LED zářivky

LED trubice umístěné pod horními kuchyňskými skříňkami umožňují lépe vidět na práci. Patří proto k základům správného osvětlení kuchyně.  Výhodou je, že jsou mnohem účinnějším světelným zdrojem než klasické zářivky, světlo se ve svítidle méně odráží, což znamená, že svítí převážně v požadovaném směru. Velice praktické je i naklápěcí LED světlo pod linku, které si nastavíte přesně tak, jak zrovna potřebujete.

LED pásky

Dekorativní nasvícení schodů, prosklených skříněk, barů, obrazů, podhledů či tlumené noční světlo do dětského pokoje, to je jen pár příkladů, jak se dají využít LED pásky. Můžete je nainstalovat do každé místnosti, kde potřebujete náladové osvětlení. K dostání jsou klasické LED pásky nebo RGB LED pásky = LED pásky s ovladačem, u nichž si lze navolit libovolnou barvu světla.

LED lampy

Stojací a stolní lampy se používají jako náladové osvětlení v ložnici, obývacím či dětském pokoji nebo jako přisvícení nad pracovním stolem. Výhodou je, že je lze snadno přemístit z jednoho místa na druhé. Jelikož se jedná o náladové osvětlení, nezapomeňte při výběru zohlednit praktickou funkci stmívání.

Stropní LED svítidla

Stropní LED svítidla mohou být závěsná nebo přisazená, v nespočtu různých designů a tvarů. Některá jsou navržena jako stmívatelná, což umožňuje upravit intenzitu světla podle osobních preferencí nebo prostředí. Chcete-li, aby váš prostor působil jednotně, vybírejte LED stropní svítidla v setech s lampami a dalšími typy osvětlení.

Nástěnná LED svítidla

Slouží jako přídavná náladová či orientační světla nebo jako světla k nasvícení obrazů na stěnách. Často se používají v chodbách, ložnicích, koupelnách a obývacích pokojích. Stejně jako v předchozím případě doporučujeme výběr v setu, díky čemuž bude celá domácnost působit harmonicky.

Venkovní LED světla

Venkovní LED světla na fasádu, do zahrady, nad vstupní dveře či podél chodníků se používají pro lepší orientaci ve tmě, snadné odemykání i jako ochrana proti nevítaným návštěvníkům, ať už jsou to zvířata či lidé. Pro tyto případy se největší oblibě těší venkovní světla s pohybovým čidlem, která se rozsvítí jen v případě potřeby. Většinu těchto světel lze ovládat různými způsoby, jako jsou časovače nebo dálkové ovladače.