Vyhledávač nábytku a dekorací

Nejlepší tepovače: 7 vítězů z testů a recenzí | Tipy, jak vybírat

Lenka Gazdová
20.01.2023

Jak vyčistit hodně špinavý koberec či zaschlé skvrny na sedačce? Nechcete-li se sedřít ruční prací, pořiďte si tepovač, který vás dokáže zbavit i těch nejodolnějších zaschlých nečistot – samozřejmě za předpokladu, že vyberete kvalitní výrobek. A jak vybrat kvalitní tepovač? Následující řádky napoví, na co se při nákupu zaměřit a jaké jsou aktuálně nejlepší tepovače na trhu.

Co je tepovač

I přes fakt, že je tepovač velice šikovným pomocníkem, je oproti vysavači poměrně opomíjený. Pojďme se tedy podívat na to, jak funguje, kde ho lze použít a jaké jsou jeho hlavní výhody. 

Jak funguje tepovač

Tepovač je přístroj vzhledově podobný vysavači, na rozdíl od něj však používá vodu s čisticím roztokem, kterou pod tlakem rozstřikuje, čímž nečistoty uvolní a následně odsaje. Z tohoto důvodu bývá tepovač také označován jako vysavač na mokré čištění koberců, sedaček a dalších textilních povrchů.

Zde je třeba ještě upozornit, že existuje také vysavač s funkcí mokrého čištění, což ale není to stejné jako tepovač. Do tepovače nalijete vodu a čisticí roztok a přístroj si sám dávkuje potřebné množství vody. Vysavač s funkcí mokrého čištění má sice schopnost vysávat tekutiny, povrch však musíte navlhčit sami. Tepovač navíc dávkuje vodu pod tlakem, čímž je výrazně efektivnější.

Na jaké povrchy je možné tepovač použít

Tepovač lze použít na čištění všech textilních povrchů, tzn. koberce, pohovky, křesla a další čalouněný nábytek, sedačky v autě, matrace, závěsy, polštářky nebo rohožky.

To, že je tepovač speciálně určený na textilie neznamená, že ho nemůžete použít i jinde, právě naopak. Tepovač lze použít také na tvrdé povrchy pro běžné čištění nebo pro příležitostné čištění odolnějších skvrn (například mastných fleků).  

Poznámka: Před nákupem a použitím tepovače se vždy ujistěte, jak a na jaké povrchy ho lze použít, různé výrobky mohou mít různé funkce.

Jaké jsou výhody tepovače

Z výše popsaného fungování a použití tepovače vycházejí jeho hlavní výhody. Jaké?

 • Použitelný na různé povrchy.
 • Umožňuje mokré i suché vysávání.
 • Vhodný na velké plochy.
 • Hloubkové čištění zašlých a odolných nečistot.
 • Účinná likvidace roztočů a alergenů, tzn. vhodný do domácností, kde žijí alergici, astmatici, děti a starší osoby.
 • Oproti klasickému vysavači efektivněji odstraní zvířecí chlupy.
 • Komfortnější a méně namáhavé uklízení.
 • Úspora času.
 • Úspora vody (v porovnání s ručním čištěním a vysavačem s funkcí mokrého vysávání).

Jak se liší tepovač a extraktor

Narazíte-li na pojem „extraktor“, jedná se pouze o jiný název pro obecně zažitější tepovač, konstrukčně a funkčně se výrobky nijak neliší.

Jak se liší tepovač a extraktor
zdroj: Tima Miroshnichenko / Pexels

Jak vybrat tepovač v 10 krocích

Aby byl tepovač opravdu užitečným pomocníkem, je před nákupem třeba zvážit jeho účel, četnost používání i to, jaké povrchy s ním chcete čistit. Podle toho zvolte funkce, výkon a další parametry tepovače.

Typ tepovače

Tepovače se dle konstrukce dělí na dva typy:

 • Klasické tepovače: Klasické tepovače vypadají jako větší a mohutnější vysavače. Mají velký výkon a bohaté příslušenství. Na trhu lze vybírat z mnoha různých typů. Nevýhodou je vyšší hmotnost a nutnost mít více místa na skladování.
 • Tyčové tepovače: Jsou lehké, kompaktní, snadno přenositelné a skladovatelné. Mají však nižší výkon, omezenější funkce a nemusí zvládnout hluboce zažranou špínu. Nabídka tyčových vysavačů je také výrazně menší.

Sací výkon/příkon

Údaje, které nám říkají, jak kvalitní bude tepovač. Někdy jsou uvedené oba, často se však udává pouze příkon. V případě, kdy je uveden pouze příkon, je sací výkon 25 % z jeho hodnoty.

Chcete-li kvalitní výrobek pro použití v domácnosti, hledejte tepovač s příkonem v rozmezí 1 000–1 200 W. K profesionálním účelům jsou určené tepovače s příkonem v rozmezí 2 000–2 200 W. 

Praktická je možnost regulace výkonu, díky čemuž si tepovač lépe poradí s různými typy povrchů a jejich odlišnou mírou znečištění.

Objem nádrže

Tepovač má zpravidla dvě nádoby – jednu na čistou vodu s čisticím prostředkem, druhou na vodu špinavou. Někdy lze narazit i na 3 nádoby, v tom případě slouží jedna nádoba na čistou vodu, druhá na čisticí prostředek a třetí na špinavou vodu. 

Objem nádrže nám říká, jak velkou plochu lze vyčistit na jedno nalití vody. Samozřejmě můžete použít tepovač s malým objemem na velkou plochu, musíte však počítat s častějším doplňováním a vyléváním vody. 

Pro lepší představu lze říci, že:

 • Tepovač s objemem do 10 litrů se hodí na menší byty a plochy, například na čalouněný nábytek, sedačky aut a podobně.
 • Tepovač s objemem 10–30 litrů je vhodný pro velké byty, rodinné domy a menší komerční prostory.
 • Tepovač s objemem nad 30 litrů se používá pro profesionální čištění na velké plochy či do silně znečištěných prostor.

Výkon čerpadla

Čerpadlo odčerpává z nádrže vodu s čisticím roztokem, které vstřikuje na čištěnou plochu. Platí při tom přímá úměra – čím vyšší je výkon čerpadla, tím vyšší je tlak vstřikování. Chcete-li důkladné hloubkové čištění, odstraňování zaschlých nečistot či mastných skvrn, je ideální čerpadlo s výkonem kolem 40 W. Máte-li různě husté koberce, vyberte si tepovač s možností regulace výkonu čerpadla.

Filtry

Tepovač s kvalitní filtrací dokáže zachytit až 99 % bakterií, mikrobů, prachových částic a dalších alergenů. Kvalita filtrace se liší dle typu použitých filtrů:

 • HEPA filtr: Zachytí nejjemnější částečky prachu, pylu a mikroorganismů, je tak považován za nejlepší filtr vhodný i do domácností, kde žijí alergici a astmatici.
 • Mikrofiltr: Stále poměrně kvalitní, avšak nezachytí tak jemné částice jako HEPA filtr.
 • Vodní filtr: Je nejméně účinný, dokáže však zvlhčit vzduch, což se může hodit třeba v domácnostech s klimatizací, která vzduch vysušuje.

Hlučnost

Výkonný tepovač koberců je hlučnější než klasický vysavač. Jelikož se jedná o spotřebič, který není v provozu permanentně, není to nijak zásadní údaj, zejména pokud bydlíte v rodinném domě. Jediný problém může nastat v bytech se špatnou izolací, kde je riziko rušení sousedů.

Za tiché se považují přístroje s hlučností 60 až 70 dB, za hlučné ty nad 80 dB. Zlatým středem jsou tepovače s hlučností 70 až 80 dB.

Při výběru počítejte s tím, že nižší hlučnost znamená téměř vždy nižší výkon.

Funkce

Kromě technických parametrů jsou důležité také funkce, které vylepšují uživatelský komfort či využití. Mezi praktické funkce patří:

 • Možnost volby různých čisticích programů.
 • Funkce suchého a mokrého vysávání, díky které je možné vysávat i rozlité tekutiny.
 • LED indikátory oznamující nutnost výměny/dolití vody nebo doplnění čisticího roztoku.
 • Mytí oken pomocí speciálního nástavce.

Dalšími doplňkovými funkcemi mohou být:

 • Dotykové ovládání, které lze najít u dražších modelů.
 • Dálkové ovládání umístěné na madle tepovače, které se hodí při tepování velkých ploch.
 • Automatické navíjení přívodního kabelu v průběhu tepování (kabel tak nepřekáží).
 • Zpětný chod, díky kterému lze tepovač využít jako fukar.

Příslušenství

Mezi standardní příslušenství tepovačů patří nástavce na podlahu, štěrbiny, čalounění a okna, foukací nástavec (například na nafukování matrací) a turbokartáč na vlasy a zvířecí chlupy. Dále mohou být součástí náhradní filtry, rozprašovače, dávkovače a ohřívače roztoku či další nástavce. Širší výbava rozšiřuje možnosti použití, zároveň však zvyšuje celkovou cenu.

Značka

Mezi vítězi testů a recenzí se nejčastěji vyskytují tepovače Kärcher. Značka Kärcher se řadí mezi špičky v oboru a její výrobky využívají i profesionálové. Vysoká kvalita se odráží také na ceně, která je obecně vyšší. Hledáte-li levnější a zároveň spolehlivé tepovače, prohlédněte si tepovače Bosch, Klarstein, Eta, Philips nebo Orion.

Cena

Cenu ovlivňuje nejen značka, ale také výkon a všechny další výše uvedené parametry. Za levný tepovač lze označit přístroj s cenou do 5 000 Kč, čemuž odpovídá nižší výkon a menší množství funkcí. Kvalitnější tepovač do velké domácnosti nebo menších komerčních prostor pořídíte za cenu v rozmezí 5 000–10 000 Kč. Profesionální přístroje s velkými výkony se pohybují od 10 000 Kč výše.

zdroj: Tima Miroshnichenko / Pexels

Nejlepší tepovače podle nezávislých testů a recenzí

Při nákupu jakéhokoliv zboží je dnes běžné přečíst si recenze a zkušenosti ostatních uživatelů, které vám napoví, zda je vámi vybraný výrobek opravdu hodný koupě. Abychom vám pátrání usnadnili, udělali jsme tento krok za vás a vybrali 7 nejlepších tepovačů z nezávislých testů a recenzí.

#7 Tepovač Klarstein Reinraum 2G

Tepovač Klarstein Reinraum 2G zvládne suché i mokré vysávání (schopnost vysát tekutinu) a tepování čalouněných povrchů, je tak multifunkčním přístrojem jenž nabízí široké možnosti využití.

Příkon 1 250 W a sběrná nádoba 20 litrů ho předurčují k čištění větších ploch. Příliš nepotěší fakt, že některé díly jsou plastové a hlučnost je vyšší, na druhou stranu se jedná o výrobek v nižší cenové hladině, který je důstojnou alternativou k dražším typům tepovačů.

Klady

 • 3 funkce v jednom
 • nižší cena
 • vhodný pro větší prostory

Zápory

 • vyšší hlučnost
 • některé spojovací díly plastové
 • krátký kabel

#6 Tepovač Bosch BWD421POW

Extraktor Bosch BWD421POW využijete kromě tepování čalouněných povrchů také na klasické vysávání či mokré vysávání rozlitých tekutin. Díky bohatému příslušenství s ním lze vysávat různé druhy povrchů, potěší také dlouhý kabel s funkcí automatického navíjení, díky kterému vám při práci nebude nikdy překážet.

Za zmínku stojí i elektronická regulace, filtr na ochranu motoru, velký objem nádrže či HEPA filtr, který je vhodný pro domácnosti s alergiky. Cenou za výkon je vyšší hlučnost a váha, nicméně dle recenzí uživatelů je manipulace s tepovačem snadná i pro ženy a starší osoby.

Klady

 • hepa filtr
 • extra měkká kola nepoškodí podlahu
 • silný výkon
 • 3 funkce v jednom
 • zesílená hadice a 12 metrů dlouhý kabel
 • automatické navíjení kabelu
 • poměr kvalita versus cena
 • regulátor síly sání (elektronický)
 • bohaté příslušenství

Zápory

 • vyšší váha (12,4 kg)
 • vyšší hlučnost (79 dB)

#5 Tepovač Kärcher Extraktor PUZZI 10/1

Profesionální tepovač Kärcher Extraktor PUZZI 10/1, který je svým výkonem a rychlostí vhodný pro profesionální úklidové firmy, na silně znečištěné prostory nebo do domácností, které chtějí mít záruku kvalitního čištění. Vysávat s ním lze koberce, tvrdé podlahy, pohovky a díky úzké hubici také hůře přístupná místa.

Tepovač Kärcher má kvalitní odolné provedení se spoustou drobných vychytávek, které ulehčí úklid, škoda jen, že nedisponuje automatickým navíjením kabelu, které bychom od něj za jeho cenu čekali.

Klady

 • silný profesionální výkon
 • inovovaná hubice pro efektivní sání ve všech úhlech
 • velký objem nádrže
 • vestavěný prostor na uložení čisticích tablet
 • bohaté příslušenství
 • průhledná sací kopule pro kontrolu znečištění vody
 • výškově nastavitelná rukojeť
 • bezpečností plovák pro případ nasátí vody
 • odolné provedení

Zápory

 • vysoká cena
 • bez automatického navíjení hadice

#4 Tepovač Kärcher SE 4001 1.081-130.0

Kvalita Kärcher za dostupnou cenu, tak by se dal označit tepovač SE 4001 1.081-130.0. Tepovač určený nejen na tepování, ale i na mokré a suché vysávání různých typů podlahových krytin a čalounění, které zvládne díky bohatému příslušenství.

Kromě příslušenství se pyšní také silným výkonem a vylepšeným systémem trysek, díky kterému vyčistí do hloubky i koberce s hodně hustým vlasem. Manipulaci s vysavačem usnadňuje nízká váha (7,8 kg) a ergonomický držák. Ne příliš příjemná je vyšší hlučnost (74 dB), ta je však u tepovačů s tímto výkonem běžná.

Klady

 • příznivá cena
 • 3 funkce v jednom
 • dlouhý kabel (7,5 m)
 • nízká váha (7,8 kg)
 • snadná manipulace
 • bohaté příslušenství
 • kvalitně vyčistí koberce s hustým vlasem
 • rychlé schnutí povrchu
 • nástavce na různé typy podlah

Zápory

 • bez automatického navíjení kabelu
 • vyšší hlučnost

#3 Tepovač Kärcher SE 5.100

Tepovač Kärcher SE 5.100 stojí svými vlastnostmi mezi levnějším typem 4001 a vítězným dražším 6.100, dal by se tak označit za rozumný kompromis v případech, kdy chcete vysokou kvalitu čištění za slušnou cenu.

Oproti modelu 4001 má navíc například ukazatel nasycení filtru, v porovnání s vítězným 6.100 mu chybí některé příslušenství. Chystáte-li se čistit velké plochy, pak pro vás může být nevýhodou kratší kabel (5 m).

Klady

 • poměr kvalita cena
 • 3 funkce v jednom
 • nízká váha (7,7 kg)
 • snadná manipulace
 • bohaté příslušenství
 • kvalitně vyčistí koberce s hustým vlasem
 • rychlé schnutí povrchu
 • nástavce na různé typy podlah
 • systém 2 v 1 (integrovaná hadice pro nástřik a extrakci)

Zápory

 • bez automatického navíjení kabelu
 • vyšší hlučnost (77 dB)
 • kratší kabel (5 m)

#2 Tepovač Orion

Tepovač Orion si získal velkou oblibu především kvůli své nízké ceně. Jedná se totiž o jednoduchý model, který je mechanický, tzn. není připojený na elektřinu. Díky tomu má kromě příznivé ceny také nízkou váhu, s čímž se pojí snadná manipulace, kterou zvládnou i starší osoby.

Další výhodou je možnost neomezeného použití kdekoli, včetně míst, kde není elektřina (například chalupy). Nevýhoda je zjevná a pramení z charakteru tepovače – nevyčistí koberec a další textilie tak důkladně a do hloubky jako elektronické modely, navíc je potřeba počítat s větší fyzickou námahou při čištění.

Klady

 • nízká cena
 • nízká váha
 • možnost regulace množství pěny
 • snadná obsluha

Zápory

 • nečistí do hloubky
 • mechanický přístroj

#1 Tepovač Kärcher SE 6.100

Stejně jako u modelů 4001 a 5.100 najdeme u tepovače Kärcher SE 6.100 inovovanou hubici a vstřikování, díky čemuž dosáhnete při úklidu profesionálních výsledků i v případech, kdy máte hodně husté koberce. Společné je také ergonomické držení, vzhledem k vlastnostem nízká váha a snadná manipulace a praktické uložení příslušenství.

S modelem 5.100 má společné snadné střídání suchého a mokrého vysávání, což je možné díky plochému skládanému filtru a oddělené filtrační klapce. Oproti modelu 5.100 má navíc další příslušenství, které z něj činí multifunkční výrobek pro všechny typy povrchů. Trochu zklamáním je u modelu za takovou cenu kratší kabel.

Klady

 • 3 funkce v jednom
 • systém 2 v 1 (integrovaná hadice pro nástřik a extrakci)
 • nízká váha (8 kg)
 • snadná manipulace
 • bohaté příslušenství
 • kvalitně vyčistí koberce s hustým vlasem
 • rychlé schnutí povrchu
 • nástavce na různé typy podlah

Zápory

 • bez automatického navíjení kabelu
 • vyšší cena
 • kratší kabel (5 m)

Jak vyčistit sedačku pomocí tepovače

Když čistíte sedačku pomocí tepovače, postupujte takto:

 1. Před samotným čištěním odstraňte všechny nečistoty z povrchu sedačky pomocí běžného vysavače.
 2. Připravte si předčistič podle pokynů na obalu. Přípravek nalijte do tlakového postřikovače a naneste na nejvíce znečištěná místa (nejprve doporučujeme vyzkoušet na malém kousku sedačky, abyste se ujistili, že nedochází k poškození materiálu). Nechte pár minut působit a přistupte k dalšímu kroku čištění.
 3. Čisticí prostředek smíchejte v kbelíku s teplou vodou a následně nalijte do nádoby tepovače.
 4. Zapněte extraktor a za nástřiku čisticího roztoku začněte s postupnými tahy. Ty by se měly vždy částečně překrývat.
 5. Počítejte s tím, že odolné skvrny bude nutné přečistit opakovaně.
 6. Látku zbavte roztoku pomocí tahů hubice. Tentokrát bez čisticího roztoku.
 7. Záhyby a rohy vysajte pomocí štěrbinového nástavce. Je možné použít i nástavec ke klasickému vysavači.
 8. Nechte sedačku uschnout přirozeně nebo ji vysušte fénem.
 9. Po uschnutí sedačky zkontrolujte, zda nedošlo k žádným nežádoucím účinkům, jako jsou skvrny nebo fleky.

Další rady, jak vyčistit sedačku nebo gauč, najdete v článku: Naučte se, jak vyčistit látkovou nebo koženou sedačku a prodlužte její životnost.