Jak zařídit pokoj pro teenagera? Máme pro vás velkou dávku inspirace

Publikace: 24.05.2021

Stojí před vámi nelehký úkol: zařídit pokoj pro vašeho dospívajícího potomka. Čím začít? Co v pokoji nesmí chybět? Jak pokoj zařídit, aby z něj měl váš teenager radost a pokojík se mu nejen líbil, ale byl i praktický? Jaké jsou aktuální trendy? To jsou otázky, které se vám teď určitě honí hlavou. Ale nebojte, nejste na to sami – máme pro vás praktické rady a pořádnou dávku inspirace na pokoje pro kluky i holky.

Co nesmí chybět v pokoji teenagera

V první řadě je třeba promyslet, co vše se do pokoje musí vejít, a prostor rozplánovat tak, aby byl vhodný pro práci i odpočinek.

  • Postel: spánek je pro teenagery a jejich rozvoj obzvlášť důležitý. Vybírejte proto kvalitní matraci, která poskytne tělu dostatečnou podporu. Co se velikosti týče, je aktuálním trendem pořízení manželské postele, která nabízí spoustu místa. Není-li v pokojíku prostor na manželskou postel, zkuste postel šířky 140 nebo 120 cm – jednolůžková postel je pro teenagery obvykle malá na šířku i na délku.
  • Pracovní stůl a židle: studium zabere nějaký ten čas, takže je třeba zvolit komfortní stůl a židli. Stůl by měl být dost velký na to, aby se na něj vešel počítač a byl zde prostor na rozložení učebnic, psací pomůcky, papíry a další školní potřeby. Židle by měla být ergonomická, ideálně s područkami a výškově stavitelná.
  • Skříň: každý dospívající by měl možnost mít své oblečení uložené u sebe. Pokud je pokoj malý, můžete úložný prostor vyřešit postelí s vysouvacími šuplíky.
  • Malé posezení: pokud je místnost dost velká, vaše dítě si určitě zamiluje menší posezení, kam může zvát kamarády. Oblíbené jsou především sedací pytle, velké polštáře, nízké stolky a případně futonová rozkládací postel, kterou lze použít na příležitostné přespání.
  • Dostatečné osvětlení: samotné stropní osvětlení určitě nestačí. Vhodné je pořídit minimálně ještě lampičku k pracovnímu stolu a lampu na noční stolek, případně nástěnné světlo či stojací lampu. Zvlášť dívky si určitě zamilují menší dekorativní světýlka, která vytvoří útulnou atmosféru.
  • Kosmetický stolek: holky ocení kosmetický stolek, který bude mít nejen velké zrcadlo, ale také menší či větší šuplíky s pořadači na kosmetiku, ozdoby do vlasů, náušnice a další holčičí nezbytnosti.
  • Velké zrcadlo: ať už kluci nebo holky, všichni se v období dospívání chtějí líbit. Chybu tak neuděláte, pořídíte-li velké stojací zrcadlo nebo zrcadlo na zeď. Zrcadlo zároveň opticky zvětší menší prostory.
  • Dekorace: závěrečné detaily, které dodají pokojíku osobitý styl už s největší pravděpodobností řešit nebudete – váš potomek má jistě své oblíbené předměty, kterými se rád obklopuje.

Jak vymalovat pokoj pro teenagera

Při výběru výmalby máte na výběr dvě možnosti: vybrat barvy typické pro holky či kluky, nebo zvolit neutrální výmalbu v barvách, jako jsou krémová, bílá, slonová kost nebo světle šedá. Barevná výmalba je jistě zajímavá, budete s ní ale později limitováni při výběru nábytku, dekorací a dalších zařizovacích předmětů – a také je možné, že se teenagerovi za rok okouká. Proto doporučujeme spíše neutrální barvy, které – pokud budete chtít stěny oživit – můžete zkombinovat s tapetami nebo samolepkami na zeď.

Inspirace na pokoje, které nadchnou každého teenagera

Kde začít při vymýšlení designu pokoje pro teenagera? Vybrali jsme pro vás inspirativní pokoje pro kluky a holky, které bude váš potomek milovat!

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“