Opět žádná dovolená? Máme pro vás 15 tipů na balkon snů ve středomořském stylu

Publikace: 12.05.2021

S hlubokým výdechem se usazujete do pohodlného křesílka s vaší oblíbenou kávou či skleničkou vína, jste obklopeni krásným prostředím, všední starosti a povinnosti pomalu odplouvají, mozek relaxuje a do duše se vkrádá úžasný pocit klidu a míru. Ne, nejste na dovolené, jste na vašem balkoně ve středomořském stylu. Že žádný nemáte? Nejvyšší čas si takový vybudovat! Jak na to? Máme pro vás 15 tipů, s jejichž pomocí hravě vykouzlíte váš malý kousek ráje – váš balkon ve středomořském stylu.

Středomořský styl u vás doma = dovolená každý den

Když se řekne „středomořský styl“, většině lidí naskočí jako první Řecko a jeho křivolaké bílé uličky vyšperkované modrými okenicemi a levandulemi, jejichž vůně ještě dlouho po návratu připomíná bezstarostné časy dovolené. Proč se ale z dovolené vracet, když si ji můžete dělat každý den? Zařiďte si balkon ve středomořském stylu a budete mít oblíbenou přímořskou atmosféru na dosah ruky.

15 tipů, se kterými vytvoříte středomořský styl

Chystáte-li se na kompletní rekonstrukci, jste ve výhodě – můžete začít od základů. Pokud ne, stačí pár stylových doplňků a středomořský balkon si budete užívat také.

Podlaha

Pro středomořský styl je charakteristická mozaiková dlažba, kterou lze položit po celé ploše nebo ji nepravidelně rozmístit mezi jednobarevné dlaždice. A jestliže se nechystáte vyloženě na rekonstrukci, kupte si pár vzorovaných dlaždiček a použijte je pod květináče, jako podtácky ke skleničkám nebo s nimi obložte kousek zdi.

Pinterest

Kde koupit: dlažba Peronda, dlažba Marrakech, dlažba Ragno Eden, dlažba Tonalite, dlažba Tonalite Verde Stars

Koberce

Nechcete měnit podlahu? Pořiďte si koberce. Chcete být originální? Zavěste koberec na zeď!

Pinterest

Kde koupit: koberec Lurno, koberec Lugar, koberec Asiatic, koberec Oyo home, koberec Universal Parma

Kamínky

Ve středomořských oblastech se často používají také kameny. Můžete je dát buď na podlahu jako doplnění dlažby, nebo jako dekoraci na parapet, do květináčů a podobně.

Pinterest

Kde koupit: podlahové kamínky, kamenná mozaika Piedra Canto, kamenná mozaika Piedra, kamenná mozaika Piedra

Hrubé stěny

K řeckému stylu se skvěle hodí hrubší štuková omítka, kamenné obložení zdí nebo přiznané zdivo.

Pinterest

Barvy

Mezi barvy typické pro středomořský styl patří bílá, krémová, tyrkysová a sytě modrá. Můžete ale experimentovat i s dalšími barvami, jako je třeba červená, žlutá, zelená nebo růžová. Zvlášť příjemné budou jemné pastelové tóny zmíněných barev.

Pinterest

Zaoblené tvary a asymetrické linie

Středomořský styl dýchá pohodovou a útulnou atmosférou, která blahodárně působí na naše duševní zdraví. Chcete-li přesně takovou vykouzlit, zapomeňte na moderní minimalistický nábytek s ostrými hranami a zaměřte se na oblé tvary, asymetrické linie a geometrické vzory.

Pinterest

Baldachýny a závěsy

Jaká je nejspolehlivější cesta k útulnosti? Závěsy a baldachýny! Obzvlášť působivé budou v kombinaci s malými světýlky, které se kolem nich budou proplétat.

Pinterest

Kde koupit: provázková záclona, provázková záclona Esposa, dřevěný závěs, poloprůhledný závěs

Zastínění

Středomořský styl se bez zastínění neobejde. Pro horké letní dny se hodí slunečníky či markýza nebo můžete zvolit sezení se stříškou.

Pinterest

Kde koupit: zahradní pohovka s baldachýnem, zahradní ratanová postel s baldachýnem, zatahovací markýza s LED světlem, zahradní slunečník s dřevěnou tyčí

Dřevo, dřevo, dřevo

Ač není dřevo úplně typickým materiálem pro středomořské oblasti, dokážete s jeho pomocí navodit příjemnou atmosféru – ať už ho použijete na nábytek, úložné boxy, obložení stěn nebo předěl od sousedního balkonu. Velice efektní jsou také bíle natřené palety.

Pinterest

Kde koupit: dřevěný úložný box na kolečkách, dřevěná zahradní židle, ratanový stolek či sedák, oboustranný bambusový stolek, rohová paletová lavice

Kovaný nábytek

Středomořskému stylu sluší také kovaný nábytek, případně kování v kombinaci se dřevem. Při výběru dejte pozor na to, aby byl subtilní a ne příliš mohutný.

Pinterest

Kde koupit: kovaná židle Karla, kovaný stůl Poetica

Prostor na lenošení 

Středomořské národy milují své odpolední siesty! K těm skvěle poslouží hamaka, pohodlná lenoška nebo zavěšené křeslo.

Pinterest

Kde koupit: hamaka Dekor Style, stojací/závěsné houpací křeslo, závěsné křeslo, barevné závěsné křeslo, zahradní lenoška

Rostlin není nikdy dost

Rostlin a zeleně není na středomořském balkóně nikdy dost. Začít můžete již zmíněnou levandulí, pokračovat u voňavých bylinek, jako je rozmarýn, tyminán a bazalka, a skončit u popínavých rostlin, například jasmínu, které necháte plazit po zdi nebo jimi vytvoříte předěl od sousedů či ulice. Výborně se hodí také různé druhy sukulentů – třeba Aloe vera.

Pinterest

Květináče

S rostlinami jsou nerozlučně spjaté květináče. Nejvíce se hodí keramické v zaoblených tvarech a zemitých barvách, bílé, modré, pastelové nebo zářivě barevné – v závislosti na ostatních zařizovacích předmětech. Krásně budou vypadat květináče zavěšené v macramé síťkách, květináče v proutěných obalech nebo dřevěné truhlíky zavěšené na zdi.

Pinterest

Kde koupit: dřevěný květináč, dřevěný květináč na nožkách, betonový květináč, terakotový květináč, závěsný květináč z mořské trávy

Náladové osvětlení

Horké letní večery se sklenkou vína se neobejdou bez osvětlení, které navodí intimní atmosféru. Rozvěste po balkoně světýlka, do květináčů zapíchněte malé lampičky, postavte na zem lampu, zapalte aromalampičky nebo si pořiďte pěkný svícen.

Pinterest

Kde koupit: světelný LED řetěz, světla na zem, závěsná lampa, vintage svícen, aromalampa

Doplňky

A to nejlepší nakonec – hrátky s dekoracemi. Obklopte se polštářky, zavěste lapače snů, pro chladnější dny pořiďte přehoz, do rohu postavte pěknou vázu a nezapomeňte na nádobí, které bude dokonalou tečkou za vaším zařizováním. Máte-li nábytek a stěny v neutrálních barvách, nebojte se experimentů a pusťte na balkon barvy!

Pinterest

Kde koupit: váza Dutchbone, váza Villeroy & Boch, lapač snů, barevný přehoz, dekorativní polštář, dekorativní polštář Nordic, set nádobí

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“