14 tipů, jak zařídit malý pokoj, aby vypadal opticky větší a nepůsobil stísněně

Publikace: 21.05.2021

Lámete si hlavu nad tím, jak zařídit obývací pokoj v paneláku, malý dětský pokoj nebo ložnici, kterým nebylo dopřáno příliš metrů čtverečních? Jak opticky zvětšit pokoj, aby nepůsobil stísněně, i když je v něm málo místa? Máme pro vás 14 tipů, které vám usnadní rozhodování, jak zařídit malý obývák a další místnosti v bytě.

Malý prostor neznamená špatný prostor

Mít malé prostory má i svá pozitiva – například rychlejší úklid a nižší účty za vytápění. Na spoustu z nás ale malý pokoj působí stísněně a necítíme se v něm dobře. Každý problém má ale řešení a i malé prostory se dají zařídit tak, aby působily lehce a vzdušně. Jak na to? Pojďte se inspirovat našimi tipy, jak zařídit malou ložnici, obývák či dětský pokoj.

Barvy, které zvětšují

Je známo, že světlé barvy opticky zvětší prostor. Chybu tedy neuděláte s bílou, slonovou kostí či pastelovými odstíny tyrkysové, žluté, růžové apod. Vyhýbat se nemusíte ani výraznějším barvám, vsaďte ale na studenější odstíny, jako je modrá nebo fialová. Překvapením bude možná fakt, že i hodně tmavé odstíny mohou opticky zvětšit prostor – tmavá barva vytváří ustupující dojem a jejím použitím pouze na jednu stěnu lze docílit zajímavého efektu.

Pinterest

Pečlivě vybírejte vzory

Ani v malém prostoru se nemusíte vzdávat vzorů, volte je však obezřetně. Na velké plochy, jako je například stěna, závěsy, tapeta, ložní povlečení, koberec nebo pohovka, volte menší, drobné vzory. Máte-li rádi velké geometrické či květinové potisky, používejte je pouze na menší plochy, jako jsou polštářky a dekorace.

Pinterest

Nepřekombinujte vybavení

Zlaté pravidlo designu praví „nekombinovat více než 3 barvy“. A v malém prostoru byste se ho měli držet obzvlášť důsledně. Vybírejte stejné odstíny a materiály na podlahu, nábytek a dveře a nemíchejte různé dekory a styly. Například, chcete-li ozvláštnit ložnici či obývací pokoj tapetou, použijte další dekorace ve stejných odstínech, jaké najdete na tapetě.

Pinterest

Mějte jednotnou podlahu

Malý prostor opticky zvětší jedna větší souvislá plocha, typicky podlaha. Netříštěte ji tedy malými koberečky a raději ji nechte vyniknout v celku. Pokud byste chtěli podlahu zateplit a koberec použít, vyberte takový, který pokrývá co největší část plochy.

Pinterest

Vyberte vhodné závěsy

Chcete-li použít závěsy, zvolte odstín, který je stejný jako barva stěn nebo jen o trochu tmavší. Závěsy zavěste těsně pod strop a nechte je splývat až na zem. Těmito dvěma triky docílíte optického zvětšení místnosti na šířku i na výšku. Naopak se vyhněte nařaseným závěsům z těžkých materiálů, které prostor zahltí.

Pinterest

Zabudujte police do zdí

Niky zabudované do zdí poskytnou spoustu úložného prostoru a díky tomu, že nikde nic nevyčnívá, nezaplní opticky prostor. Pokud neděláte rekonstrukci a niky postavit nemůžete, pořiďte si police ve stejné barvě jako je stěna a vyplňte s nimi celou zeď až ke stropu. Místnost se tak opticky zvýší.

Pinterest

Využívejte prostor pod stropem

Nechcete-li vyplňovat celou stěnu policemi, využijte pouze prostory těsně pod stropem. Efekt bude stejný, a navíc získáte extra úložný prostor.

Pinterest

Osvětlení dělá zázraky

Dostatečné osvětlení je v malých prostorách hodně potřeba. Kromě stropního osvětlení si pořiďte i stojací lampy nebo – chcete-li ušetřit místo – nástěnná osvětlení. Efektní jsou také malá světýlka natažená těsně pod stropem kolem celé místnosti.

Pinterest

Zrcadla opticky zvětšují

Skvělým trikem, jak opticky zvětšit pokoj, je použití zrcadel. Můžete použít zrcadlové dveře na vestavné skříni, zrcadlové plochy u lampiček a dalších dekorativních předmětů nebo designová dekorativní zrcadla, která zavěsíte na zeď místo obrazů.

Pinterest

Slaďte proporce nábytku

Obří postel či pohovka a k nim miniaturní noční či konferenční stolek vypadají nepatřičně a zhoršují optický dojem. Pokud máte málo místa, vybírejte raději subtilnější a menší kousky nábytku, které k sobě budou proporčně ladit.

Pinterest

Volte nábytek na nožičkách

Nábytek na nožičkách dodá prostoru na vzdušnosti stejně jako nábytek zavěšený. U postele vynechte čelo v nohách, pohovku vyberte s estetickými nožičkami a skříňky v obýváku či jídelně zavěste na zeď. Prostor tak krásně odlehčíte.

Pinterest

Používejte chytrý nábytek 

Chytrý nábytek je do malých prostor nezbytný. Vyberte si rozkládací pohovku nebo pohovku s úložným prostorem, postel do dětského pokoje s velkými šuplíky nebo zvýšenou, pod kterou lze umístit pracovní stůl. Konferenční stolek volte nastavitelný tak, že se u něj pohodlně najíte. Stůl do jídelny je ideální rozkládací nebo – pokud jste jen dva – sklopný na zeď.

Pinterest

Vybírejte „neviditelný“ nábytek

Plastový nábytek je nejen moderní, ale je také skvělým řešením, jak opticky zvětšit pokoj. Průhledná plastová jídelní židle či konferenční stolek krásně odlehčí prostor. Nemáte-li rádi plast, můžete zkusit kombinaci kovu a skla.

Pinterest

Uklidit, uspořádat, schovat

V malém prostoru vypadá i pouhé tričko na pohovce jako nepořádek. Udržujte tedy prostory uklizené a předměty denní potřeby schovávejte třeba do dřevěných či proutěných krabic a košíků. Nepřehánějte to ani s dekoracemi, které prostor zbytečně zahlcují.

Pinterest

A co ostatní prostory?

Sháníte tipy, jak zařídit malou kuchyň, koupelnu nebo půdní prostory? Připravujeme pro vás další články, ze kterých se dozvíte všechny důležité tipy k zařízení malých kuchyní, koupelen či půdních prostor.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“