Co dát na okna místo záclon? Pořiďte si rolety den a noc

Publikace: 28.05.2021

Klasické záclony a závěsy už se vám okoukaly a navíc vás nebaví, jak se v nich drží prach. Úplně prázdná okna ale nechcete. Co s tím? Co na okna místo záclon? Pořiďte si místo záclon rolety do oken! A jaké? Ideálním řešením jsou rolety den a noc, které nahradí záclonu i závěs. A jak rolety den a noc vypadají a fungují?

Jak vypadají a fungují rolety den a noc

Oproti klasickým roletám, které se skládají jen z jedné části, mají rolety den a noc části dvě. Ty jsou tvořené látkou, která je upevněna v rolovacím mechanismu. Látka je pruhovaná – střídají se průhledné a neprůhledné pruhy. Jednoduchým ovládáním lze nastavit míru překrytí jednotlivých pruhů, tzn. zda chcete místnost plně či částečně zastínit, nebo zda chcete nechat dovnitř proudit světlo. Díky tomuto mechanismu jsou rolety den a noc úžasně univerzální a plně nahradí záclony i závěsy.

Pixabay

Jaké jsou výhody rolet den a noc

Rolety den a noc umožňují plynulou regulaci propustnosti světla, díky čemuž jsou praktičtější než klasické žaluzie či rolety. Kromě toho jsou moderní, elegantní a snadno se čistí. V horkých slunečných dnech poskytnou potřebné zastínění, v zimě zase izolaci – nutno ovšem říci, že tepelná izolace není tak vysoká, jako u klasických závěsů z těžších látek.

Výhodou je možnost volby různých typů látek, například rolety den a noc s obsahem skelných vláken, které jsou ideální pro alergiky, nebo rolety se speciální nehořlavou povrchovou úpravou, což se hodí nejen do domácností, ale i do náročnějších pracovních provozů.

Jak se upevňují rolety den a noc

Rolety lze upevnit přímo do okna nebo do výklenku, na stěnu před okno či do stropu. Hodí se na všechny velikosti oken od těch nejmenších až po francouzská okna, umístit je můžete také na dveře. Nehodí se na zkosená okna.

Nejčastější otázky při výběru rolet den a noc

Zvládnu instalaci sám/sama?

Jste-li alespoň trochu manuálně zruční, instalaci zvládnete.

Kde všude lze rolety den a noc použít?

Kdekoli od mateřských školek přes kanceláře a výrobní prostory až po ložnici, obývák a další soukromé pokoje.

Jak se udržují?

Rolety den a noc jednoduše otřete vlhkým hadříkem. Jste-li alergici, volte látku s příměsí skelných vláken.

Jsou rolety den a noc drahé?

Cena se odvíjí od kvality rolovacího mechanismu, typu látky a zpracování. Nejlevnější seženete za pár stokorun, ale doporučujeme vyhýbat se levným kusům ze supermarketů.

Je ovládání složité?

Ovládání je velice jednoduché a zvládne ho každý bez použití síly. Chcete-li mít ovládání co nejjednodušší, zvolte rolety den a noc s elektrickým ovládáním.

Budu mít dost soukromí?

Míra soukromí závisí na úrovni stažení rolet, na zvolené látce a nastavení rolety. Můžete si sami zvolit, zda bude roleta lehce průhledná nebo naprosto neprůhledná.

Mohu si úplně zatemnit?

Pokud rolety den a noc plně zatáhnete, dosáhnete úplného zatemnění. Mezerami mezi roletou a oknem, případně stěnou, ale mohou prosvítat paprsky světla.

Jakou velikost zvolit? 

Na klasická okna je, co se výšky týče, ideální délka k parapetu, která vypadá čistě a elegantně. U francouzských oken volte délku na zem. Co se šířky týče, na menší okna stačí jedna roleta, u velkých ploch rolety rozdělte.

Jaké jsou barevné možnosti?

Rolety den a noc se vyrábějí ve spoustě barevných odstínů, nejčastěji se setkáte s jednobarevnou látkou, mohou ale být i vzorované.

Jaké rolety den a noc jsou nejlepší do ložnice?

Do ložnice použijte tmavší odstíny, které umožní úplné zatemnění.

Jaké rolety den a noc jsou nejlepší do obýváku?

Do obývacího pokoje, kde obvykle není třeba plné zatemnění, můžete volit i světlejší odstíny.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“