11 tipů na nejlepší pelíšek pro kočky, který bude vaše šelma milovat

Publikace: 28.05.2021

Kočičky jsou úžasné – přináší nám radost, lásku a zlepšují naši psychickou pohodu. Mít doma zvířátko ale přináší také povinnosti. Jednou z nich je pořízení základního vybavení, jakým je například pelíšek pro kočky. Jaký vybrat? Máme pro vás 11 tipů na pelíšek pro kočky, který si zamilujete vy i váš chlupatý kamarád.

Proč pořídit pelíšek pro kočky a co při jeho výběru zvážit?

I když s vámi kočka bude ráda spát v posteli, potřebuje své soukromé místo, kde se může schovat – obzvlášť v případě, že máte děti, které mohou dát kočičce pěkně zabrat. 

Pokud kočka nebude mít svůj klid, bude nervózní a vystresovaná. Což se může projevit nejen odtažitostí vůči vám, ale také čůráním všude možně, a to včetně vašich bot a oblečení – a to jistě nechcete.

A co zvážit, vybíráte-li pelíšek pro kočky? V první řadě prostorové možnosti: kde je nejklidnější místo? Jak velké toto místo je? Bude zde mít kočka k pelíšku dobrý přístup? Dále pak vybírejte dle stáří kočky. Starší kočička bude mít problém vyskočit do výše položeného pelíšku, malá koťata zase ocení pelíšky kombinované s hračkami a škrabadly, na kterých se mohou vyřádit.

Unsplash

Tipy na kočičí pelíšky, které nás baví

Proč je pelíšek pro kočky důležitý už víte, teď nastává čas výběru. Kde začít? Nechte se inspirovat našimi tipy na ty nejbáječnější kočičí pelíšky!

Škrabadlo, pelíšek a zábava v jednom

Co víc si kočka může přát než místo, kde se schová, pořádný strom, kde si obrousí drápky a odpočinek s výhledem z pěkně měkoučkého polštáře? Navíc nechybí ani hračka, takže o zábavu je postaráno. Velký škrábací strom se obzvláště hodí máte-li koček více.

Homago

Pelíšek pro kočky na radiátor

Kočka je teplomilný tvor, který se velice rád vyhřívá na sluníčku. V zimních dnech je ho ale nedostatek, a tak kočku rozhodně nadchne pelíšek pro kočky na radiátor.

Homago

Odpočívadlo na okno

Kočky mají velice rády přehled o tom, co se kde šustne – a to nejen doma, ale i venku. Pohodlné odpočívadlo, které jednoduše umístíte na okno, zajistí kočce spoustu nových podnětů a zábavu na celé dny.

Homago

Pelíšek pro kočky na stěnu

Kde si kočka nejvíc odpočine? Pod stropem! Kočka se nejvíc uvolní a zrelaxuje ve výšce a tak, pokud vám prostory dovolí, namontujte jim na stěnu několik odpočívadel v různé výšce, ke kterým povedou schůdky z polic.

Homago

Pelíšek pro kočky kukaň

Kočka prospí až 18 hodin denně a na svůj spánek potřebuje klid. Zároveň si potrpí na jistý komfort a pohodlí, a přesto, že usne klidně i na tvrdé židli, ocení pohodlný pelíšek. Oboje splní kukaň, do které se kočka dokonalé schová před světem.

Homago

Proutěný pelíšek pro kočky

Koupili jste kočce nádherný pelíšek, ale ona do něj nechodí? Nenuťte ji násilím, tím byste pelíšek kočce zprotivili. Raději do něj dejte její oblíbenou dobrotu nebo pár kapek extraktu šanty kočičí, která kočky přitahuje jako magnet.

Homago

Hamaka/houpačka pro kočky

A jak to udělat, aby kočička přestala okupovat gauč a přesunula se do své nové hamaky? Za prvé ji v žádném případě netrestejte, za druhé se ujistěte, že chyba není na vaší straně, tzn. kočka má čistý záchod, pelíšek, dost hraček apod. Pokud je vše tak, jak má a kočka stále škrábe pohovku, můžete pořídit odpuzující sprej. Nechcete-li používat chemii, funguje velice dobře například pepř nebo citrón.

Homago

Domeček pro kočky

Víte, co to znamená, když vám kočka okusuje prsty? Okusování prstů je ten největší projev lásky, kterého se vám může dostat – a za takový krásný domeček vás vaše kočička určitě milovat bude.

Homago

Útočiště pod postelí

Některé kočky se rády schovávají opravdu důkladně. Pro takové je skvělá prolézačka pod postelí. Počítejte ovšem s tím, že kočka do ní schová nejen sebe, ale i spoustu dalších předmětů – až budete hledat svoji oblíbenou gumičku do vlasů, koukněte pod postel.

Pinterest

Závěsný pelíšek pro kočky

Pohoupání nad zemí v pohodlí měkoučkého polštáře ukolébá vaši kočku do toho nejsladšího spánku. Zvlášť efektní jsou macramé pelíšky, které budou zároveň krásnou dekorací pro váš domov.

Pinterest

Vlastnoručně vyrobený pelíšek

Jak vyrobit pelíšek pro kočky, když ve vás dřímá kreativní duše? Kupte třeba proutěný košík, zavěste na zeď, vložte polštář a máte parádní odpočívadlo. Nebo vemte starší oblečení, provaz a vyrobte originální hamaku pod židli. Velice efektní bude také pelíšek pro kočky z krabice – kočky totiž krabice milují k zbláznění.

Pinterest

Co ještě budete pro kočičku potřebovat?

Kočičí záchod 

Pro kočky v bytě je důležitý kočičí záchod. Nejpraktičtější je uzavřený, ze kterého neuniká zápach a kočka v něm má dostatek soukromí. Před záchůdek můžete umístit malou podložku na stelivo, které kočka vynáší na tlapkách. Záchod je nutné udržovat čistý, kočky jsou na to velice citlivé. Dobrá zpráva je, že většina koček se na záchod naučí automaticky. Chcete-li si ušetřit práci s čištěním, můžete pořídit částečně nebo plně automatický záchod.

Misky nebo fontánka na vodu

Kočky potřebují hodně pít, jinak se u nich dostaví problémy s ledvinami. Pořídit můžete buď klasické misky – ideálně zvýšené, ze kterých kočka pije v přirozenější poloze – nebo fontánku. Kočky milují tekoucí čerstvou vodu, takže fontánka je skvělý způsob, jak se ujistit, že kočka bude dostatečně pít.

Misky na jídlo

Misky na jídlo jsou opět ideální zvýšené a dvě – na granule a ostatní stravu. Pořídit můžete také speciální misky s dávkovačem, ve kterém zůstanou granule čerstvé a vy si můžete být jisti, že má kočka dostatek jídla i v případě, že se někde neplánovaně zdržíte.

Přepravka 

Občas budete muset s kočkou k veterináři a tak se hodí mít po ruce přepravku. Vybírejte dostatečně prostornou, aby v ní kočka nebyla až příliš vystresovaná.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“