25 působivých inspirací na domácí knihovny do obýváku, ložnice nebo podkroví

Publikace: 09.07.2021

Patříte k těm, kteří dávají přednost vůni a šustění papíru před sledováním televize? Milujete knížky tak moc, že je chcete mít doma u sebe na pořád a ne jen vypůjčené? Pak vám doma nemůže chybět domácí knihovna nebo alespoň knihovnička. A jak uspořádat knihovnu? Vybrali jsme pro vás 25 inspirací na knihovny v obýváku, ložnici, podkroví nebo dětském pokoji.

Základní rady a tipy, jak uspořádat knihovnu

Čítá-li vaše domácí knihovna opravdu hodně kusů, je potřeba ji zorganizovat a vytvořit si systém, díky kterému bude snadno přehledná. Jak na to?

  1. Zbavte se všeho nepotřebného: Ano, knížky se nevyhazují a tento krok bude bolet. Možná máte ale duplikáty, zničené nebo dokonce plesnivé knihy nebo prostě knížky, které nezaujaly a nikdy je znovu nechcete číst. Raději se s nimi rozlučte, než aby vám zabíraly místo – a nemusí letět rovnou do popelnice, ty zachovalé můžete věnovat třeba do dětských domovů nebo domovů pro důchodce.
  2. Ukládejte na výšku: Nejen v malých prostorách se vyplatí volit knihovny na výšku, které poskytnou spoustu úložného prostoru, aniž by zabraly příliš podlahové plochy.
  3. Ukládejte pod strop: Máte knížky, které sice nečtete, ale rozloučit se s nimi prostě nedokážete? Uložte je do polic těsně pod stropem, tzn. do míst, která jsou obvykle prázdná a nevyužitá. Stejně tak lze využít jinak hluchá místa nad dveřmi, pod schody a podobně.
  4. Myslete prakticky: Knížky roztříděné dle barev nebo pár kousků otočených hřbetem dovnitř vypadá sice efektně, máte-li však knížek hodně, budou vám tato a jim podobná módní řešení k zlosti. Chcete-li mít knihovnu hezkou, doplňte ji dekoracemi, jako jsou například sošky – ani s nimi to ale nepřehánějte a myslete hlavně na praktičnost.
  5. Knihy umístěte tam, kde je potřebujete: Čtete převážně večer před spaním? Udělejte si knihovnu v ložnici. Máte hodně kuchařek? Dejte je zvlášť do kuchyně. Máte knížky spojené s vaším hobby? Dejte si je do dílny. Domácí knihovna nemusí být jen jedna a dát knížky tam, kde je nejvíce potřebujete, je základem přehledné organizace.
  6. Čleňte knihy do sekcí: Dalším bodem organizace je členění do sekcí a podsekcí – stejně jako v knihovnách. Rozčleňte vaše knihy dle žánrů a podžánrů, na zahraniční a domácí autory a následně dle abecedy.
  7. Zvažte elektronickou evidenci: Máte-li knížek opravdu hodně, můžete si udělat jejich katalogizaci pomocí různých mobilních aplikací nebo softwarových nástrojů.

Základní tipy na organizaci už znáte. Stále ale nevíte, jak knihovnu vyřešit? Pojďte se podívat na pořádnou dávku inspirace ze světa domácích knihoven.

Knihovna v obýváku

Obývací pokoj bývá zpravidla největší místností, proto je vhodné do něj umístit i velkou knihovnu – zoufat si ale nemusíte ani s omezenějším prostorem, pěkná domácí knihovna může být i v malém bytě.

Pinterest
Pinterest
Pinterest
Pinterest
Pinterest

Knihovna v ložnici

Je pro vás nejlepším relaxem před spaním knížka? Pak je tím pravým místem na pořádnou knihovnu ložnice. Vklouzněte do hřejivého županu, udělejte si chutný čaj a hurá na čtení.

Pinterest
Pinterest
Pinterest
Pinterest
Pinterest

Knihovna v podkroví

Ani se zkosenými stropy se nemusíte vzdávat snu o knihovně. Naopak! Vaše knihovna v podkroví může být velice zajímavým interiérovým prvkem, který vám bude každý závidět.

Pinterest
Pinterest
Pinterest
Pinterest
Pinterest

Knihovna v dětském pokoji

Chcete, aby lásku ke knihám zdědily i vaše děti? Pořiďte jim jejich vlastní knihovničku, případně útulný čtecí koutek. Pro začátek nemusí být velká, je však prokázáno, že děti, které čtou, dosahují v pozdějším věku vyšší úrovně vzdělání.

Pinterest
Pinterest
Pinterest
Pinterest
Pinterest

Knihovna jako předěl interiéru

Něco pro ty, kteří mají knížek opravdu hodně – domácí knihovna místo příček je praktický způsob, jak uložit spoustu knih, nezabrat v místnosti prostor, a navíc vytvořit efektní členění interiéru.

Pinterest
Pinterest
Pinterest
Pinterest
Pinterest

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“