Jak a kde prodat starý nábytek? Máme pro vás tipy, se kterými to bude hračka

Publikace: 01.09.2021

Dnešní doba a obrovská nabídka levného nábytku nahrávají tomu, že ten starý prostě vyhodíme. Chyba. Co je pro někoho odpad, může být pro jiného poklad a váš starý nábytek může ještě velice dobře posloužit – klidně i vám. Jak? Máme pro vás tipy, kde věnovat, prodat či jinak zužitkovat starý či nepotřebný nábytek.

1. Prodej přes internet a sociální sítě

Prodej nábytku přes internet má, kromě toho, že ho využije někdo další, výhodu také v tom, že ho nemusíte nikam vozit – kupující si pro něj obvykle přijede sám. A kde prodávat? Nejobvyklejší formy prodeje přes internet jsou:

Inzerční weby

Úspěšnost prodeje závisí především na tom, jak moc je web známý. Mezi největší patří Annonce, Sbazar, HyperInzerce a Bazoš. Při správně zadaném popisu je výhodou, že lze předmět pomocí textových vyhledávačů snadno dohledat. Díky tomu ho vždy najde přesně ten, kdo ho hledá. Zajímavou službou je rovněž HyperOdvoz, který zajistí zabalení, odvoz a prodej přes již zmíněný web HyperInzerce – na vás je pouze vyplnění formuláře na webu.

Aukční portály

Při prodeji přes online aukční portál můžete  jako prodávající nastavit pevnou cenu nebo zvolit formu dynamické dražby. Pokud budete mít štěstí, můžete tak za svůj nábytek dostat mnohem více, než byste čekali. Mezi největší české aukční weby patří Aukro. I zde platí, že lze předměty velmi dobře dohledat pomocí vyhledávačů.

Sociální sítě

Pro prodej na sociálních sítích se nejčastěji využívají facebookové skupiny. Většina velkých měst má své vlastní skupiny zaměřené na prodej nábytku, využít můžete také oborové a hobby skupiny – pokud je to relevantní. Druhou možností na Facebooku je Marketplace, odkud můžete podaný inzerát sdílet přímo do různých skupin.

2. Prodej na bleších trzích

Trend bleších trhů se dostává už i k nám a pokud vás tato forma prodeje baví, neváhejte, pronajměte si místo a prodávejte. A kde například?

  • Praha: náplavka u Palackého náměstí, Náměstí míru
  • Brno: Alfa pasáž, Zelný trh
  • Olomouc: SŠ Polytechnická, Letní kino
  • Ostrava: Černá louka, Blešák Vlato
  • Plzeň: Tréninkové hřiště SK 1894 (Lokomotiva)

3. Prodej do kamenných bazarů nábytku

I když dnešní doba fandí internetu, prodej do kamenného bazaru nábytku je stále možný – a většinou je v každém městě nějaký. Výhodou je jednoznačně rychlost a vyhnutí se focení, psaní inzerátů a komunikaci se zájemci. Nevýhodou bývá nemožnost určit si cenu, na čemž můžete i prodělat.

4. Darování na charitu

Nepotřebujete-li za svůj nábytek získat peníze, můžete udělat dobrý skutek a věnovat ho na dobročinné účely. Oslovit můžete buď přímo dětské domovy, domovy s pečovatelskou službou, nemocnice či jiná zařízení se sociálními službami ve vašem okolí, nabídnout nábytek za odvoz na internetu (viz výše), nebo ho věnovat do charitativních obchodů, které ho prodají a výtěžek použijí na dobročinné účely. Které to jsou?

Canva

Důvody, proč se vám nedaří prodat váš nábytek

Zkusili jste online prodej nábytku, lidé si prohlíží fotografie a píší dotazy, ale k samotné koupi stále nedošlo? Možná je na vině některý z následujících důvodů. Zkuste to tentokrát znovu a lépe.

  • Cena je moc vysoká: Je to již více než 30 dní a váš nábytek se ne a ne prodat? Možná právě nastal čas na snížení ceny. Jak ale určit správnou prodejní cenu? Zkuste se nejdříve podívat na inzeráty, kde figuruje podobný nábytek. Pokud na prodej ani po měsíci nespěcháte, jděte s cenou dolů pouze o pár stokorun.
  • Vaše fotografie nejsou příliš profesionální: Obecně platí, že většina kupujících dnes hledá nábytek převážně online. Zda následně daný kousek koupí, či ne, o tom rozhodují hlavně kvalitní fotografie. Odstraňte tedy z nábytku přebytečné doplňky a vsaďte na dobré osvětlení a kvalitní foťák. Případně si nechte váš nábytek nafotit někým zkušenějším.
  • V inzerátu chybí zásadní informace: Abyste předešli zbytečným a neustále se opakujícím dotazům a váš inzerát byl jednoduše k nalezení, je důležité zmínit veškeré zásadní informace, mezi které patří například všechny rozměry, stáří a opotřebení nábytku, skutečná barva a cena.
  • Prodávaný nábytek je nemoderní: Ačkoliv má pro vás vaše stará komoda nebo skříň nevyčíslitelnou hodnotu, pamatujte, že pro kupujícího to tak většinou není. Kriticky proto zhodnoťte, zda vámi prodávaný kousek spíše někomu nedarovat.
  • Váš nábytek je příliš unikátní: Prodáváte unikátní designové křeslo ve tvaru tulipánu? Ne vždy se musí jednat o výhodu. Luxusní nábytek nebo nábytek s neobvyklými vlastnostmi se obvykle prodává mnohem déle než ten běžný. Vžijte se proto do role kupujícího a představte mu váš neobvyklý nábytek v ještě lepším světle, zmiňte především jeho výhody.

Zkuste recyklaci či renovaci

Židle dosloužila a již neplní svou funkci? A kdo říká, že židle musí být židle? Pokud vám starý nábytek už neslouží jak má nebo se vám už nelíbí, můžete ho celý nebo jeho části recyklovat a vdechnout mu nový život – a nemusíte být nutně kreativní duše, Pinterest je hluboká studnice nápadů. Hledejte „repurpose furniture“, „repurpose old furniture ideas“, „upcycle furniture diy“ apod.

Vyklízíte-li půdu či byt po babičce a chystáte se na tu hromadu krámů objednat kontejner, zadržte. Může se totiž jednat o nábytek v hodnotě, o které se vám při pohledu na zaprášený rozviklaný stolek ani nesní. Jak ale zjistit, zda náhodou nemáte na půdě poklad? Obraťte se na odborníky, kteří se zabývají restaurováním nábytku, například Retro Home nebo (v případě starožitného nábytku) na Aukční síň Galerie národní, jež má pobočky v Praze, Brně, Ostravě a Plzni.

Canva

Poslední řešení: likvidace nábytku

Pokud se vám nábytek nepodaří prodat, nechcete ho nijak jinak zužitkovat nebo se prostě nechcete zabývat otázkou, co s ním, je na místě jeho likvidace. Ta by rozhodně neměla vypadat tak, že nábytek vyhodíte na kraj lesa nebo spálíte na zahradě. Využijte raději tyto možnosti:

  • Sběrný dvůr: Do sběrného dvora lze odvézt v podstatě cokoliv. Sběrné dvory jsou téměř v každém větším městě a pro obyvatele, jež mají v místě trvalé bydliště, jsou zdarma. Některá města a obce také průběžně organizují mobilní svoz velkoobjemového odpadu.
  • Velkoobjemový kontejner: Máte-li toho na vyhození opravdu hodně, můžete si objednat velkoobjemový kontejner. Cena se liší dle jednotlivých poskytovatelů, množství a typu odpadu nebo zda přistavení a odvoz probíhá o víkendu či v pracovní dny.
  • Ekologická likvidace: Záleží-li vám na životním prostředí, je řešením ekologická likvidace nábytku s certifikátem. Cena se opět liší dle poskytovatele a objemu služeb.
  • Nákup a odvoz: Některé firmy (například Ikea) nabízí možnost odvozu a likvidace vašeho starého nábytku. Při doručení nového nábytku se tak zároveň zbavíte toho starého.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“