Jak vypadá moderní koupelna? Vsaďte na čistý design a funkční vybavení

Publikace: 22.09.2021

Pokud plánujete rekonstrukci koupelny nebo se stěhujete do nového, určitě se vyplatí myslet na nadčasový vzhled, praktičnost a zajímavé detaily. Právě tato kritéria by totiž měla splňovat každá moderní koupelna. Dále už je na vás, jestli se zaměříte spíše na zútulnění prostoru a pohodlí nebo futuristický design a technologické vychytávky.

Trendy barvy

Podle většiny značek a designérů je současná moderní koupelna šedá, bílo-černá nebo přírodní, tedy v zemitých tónech. Naopak se ustupuje od výraznějších odstínů (oranžové, modré či zelené), které byly oblíbené v posledních 10 letech. Zářivé barvy nebo vzory si tedy nechte spíše na doplňky.

Věděli jste, že Pantone zvolilo jako barvu tohoto roku šedou? A právě například šedá koupelna se dřevem působí naprosto luxusním dojmem. Nic ale nezkazíte ani jednoduchou béžovou nebo bílou koupelnou.

Pinterest

Velkoformátové obklady: čistý design a snadný úklid

Designéři dnes myslí zejména na jednoduchý a rychlý úklid, a tak prosazují hlavně rovné povrchy s velkou plochou. S tím souvisí i velkoformátové obklady, které postupně nahrazují klasické dlaždice. Často jsou kombinovány se standardními obdélníkovými obklady nebo přírodními kameny a jejich imitacemi. Vznikne tak luxusní „žulová“, případně „mramorová“ koupelna, ze které se vám nebude chtít odcházet.

Pinterest

Stylové a funkční vybavení

Pamatujte, že oblé tvary umyvadel a van nebo atraktivní design baterií nesmí být nikdy na úkor praktičnosti. Místo retro vany na nožičkách tedy zvolte raději minimalistickou volně stojící vanu bez příliš výrazných detailů. Velmi moderním dojmem působí také bezdotykové baterie nebo dávkovače na mýdla, které jsou velmi praktické. Kvůli koronavirové pandemii je dnes najdete téměř v každé domácnosti. A nechybí ani samozavírací koupelnové koše na prádlo nebo chytré toalety.

Menší prostory

Sprchové hlavice, které vytvářejí efekt vodopádu a skleněné dveře nebo stěny, i tak může vypadat moderní malá koupelna. Opticky ji můžete zvětšit třeba pomocí podsvícených zrcadel nebo správně zvolených geometrických vzorů. Aby úklid koupelny probíhal vždy snadno a rychle, volte ideálně závěsný nábytek, pod kterým lehce vytřete.

Paneláková koupelna

Moderní koupelna se sprchovým koutem větších rozměrů se může vejít i do panelákového bytu. Pračku, skříň s čistícími prostředky nebo koš na prádlo se v tomto případě nebojte dát do jiných místností. Uvidíte, jak celá koupelna prokoukne. V rodinném domě pak  bez problému najdete místo na honosné i minimalistické volně stojící vany, které jsou stále populárnější.

Soukromé spa a wellness

Dalším z aktuálních trendů je směřování k domácímu wellness. I domů si tedy klidně pořiďte sprchový box s vanou s masážními tryskami, různými možnostmi nastavení, stropní/dešťovou sprchou, případně hydromasážním systémem ve vaně či parní saunou. V domě nebo na chatě pak může dřevěná koupelna rovnou přecházet v infrasaunu.

Pinterest

Elegantní lampy z opálového skla i moderní LED svítidla

Ať už si potrpíte na nejmodernější lampy s vyšší intenzitou světla, nebo preferujete spíše decentní přítmí, řešení se najde pro každého. V prvním případě doporučujeme LED bodovky, případně centrální LED svítidlo a ve druhém opálové sklo a jemné linie stropních či nástěnných svítidel. Takové stylové lampy nejčastěji zdobí zlaté rámy, které jim dodávají punc luxusu a jedinečnosti.

Pinterest

Podsvícená zrcadla a skříňky

I moderní koupelna v paneláku získá úplně jiný rozměr, když si do ní pořídíte svítící baterie nebo podsvícený nábytek. A zrcadla s postranním osvětlením jako v luxusním kosmetickém studiu také nejsou na škodu. Celý prostor můžou nejen vizuálně vylepšit, ale také opticky zvětšit.

Pinterest

Výrazné doplňky: od květin přes zrcadla až po ručníky

Živé květiny vypadají samozřejmě nejlépe, ale myslete na to, že potřebují dostatek světla. Jsou tedy vhodné pouze do koupelen s oknem. Nic vám ale nebrání využít moderní sušené nebo alespoň umělé květiny, které už dnes vypadají stejně dobře jako ty živé.

Krásně barevné můžou být také ručníky a osušky nebo koupelnové předložky. Metalické barvy zase vévodí dávkovačům mýdla, policím na vanu či věšákům na ručníky. A koše na prádlo se stále častěji vyrábějí z organických materiálů. Jen dejte pozor na přílišnou vlhkost, která by mohla přírodním materiálům ublížit.

Pinterest

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“