10 tipů, jak zazimovat zahradu. Víte, co všechno je třeba udělat?

Publikace: 29.09.2021

Dáte-li rostlinám dostatečnou podzimní péči, na jaře vám to několikanásobně vrátí. K zazimování zahrady vám bude stačit 10 jednoduchých kroků, případně i méně. Záleží, jak velkou zahradu máte a co všechno pěstujete. Určitě ale nezapomeňte na důkladnou očistu záhonů, úpravu skalky nebo stříhání růží před zimou.

1. Odstraňte plevel

Prvním krokem je úklid, tedy odstranění plevele, listí, větviček a plodů z okolních stromů. Všeho, co na záhonech nechcete, se mnohem jednodušeji zbavíte právě na podzim. Lépe v tuto chvíli odhalíte i rostliny napadené škůdci a chorobami.

2. Shrabané listí můžete využít několika způsoby

Přemýšlíte, jak zazimovat zahradu co nejekologičtěji? Využijte to, co už máte. Například suché listí je skvělé nejen do kompostu. Patří totiž i k nejlepším izolantům. Pokud ho nahrnete na záhon zbavený plevele, uděláte květinám nejlepší službu. A podobně můžete ochránit i nízké porosty keřů.

3. S vodou velmi opatrně

Za slunečného počasí doporučujeme dostatečně zalít dřeviny, stálezelené keře nebo rostliny uložené k přezimování v nádobách. A vodu před dlouhou zimou potřebují také nově zasazené stromy a trvalky. Co ale nestihnete do prvních mrazů, to už nedoženete. Raději tedy vyprázdněte a uskladněte sudy na dešťovou vodu i hadice, aby nehrozilo jejich popraskání. Během zimy v našich podmínkách rostliny většinou zalévat nepotřebují. Samozřejmě pokud teploty nestoupají vysoko nad 10 stupňů.

4. Zazimujte trávník

Víte, kdy naposledy sekat trávník? Ideální období nastává zhruba týden až dva před prvními mrazy. A nejspíš časem vypozorujete, že to u nás vychází na konec října. Potom už není dobré na trávník vstupovat, zalévat ho ani sekat.

5. Cibuloviny můžete vysazovat i začátkem října

Od září až do začátku října by se měly vysazovat cibuloviny, které kvetou na jaře. Jedná se například o tulipány, narcisy či krokusy. Půda nesmí být příliš ztuhlá ani jílovitá, jinak by se sazenice nedostaly dostatečně hluboko, aby k nim nemohl mráz. Nedaří se vám to? Pak se nechte inspirovat profesionály a vyzkoušejte speciální nástroj pro sázení cibulovin.

Unsplash

6. Zazimujte dřeviny

Dřeviny potřebují chránit před mrazem. Pro tyto účely se hodí zejména obaly z netkané textilie, jutoviny nebo rákosové rohože, ale můžete použít i krabice z lepenky či odpadkové pytle. Pro nově vysazené stromy je pak důležitá také dostatečná opora, nejlépe v podobě dřevěných kůlů. Ty musí být vždy pečlivě zasazené do země a zasypané zeminou.

7. Zjistěte, jak zazimovat růže a muškáty

Chcete-li o svou zahradu pečovat správně, je velmi důležité naučit se, jak stříhat růže na zimu. Keřovým růžím se zkracují jen vršky a odstraňuje se staré dřevo, větší zásahy se naopak doporučuje nechat na jaro. Skalkové růže stříhání nepotřebují vůbec.

Co je ale opravdu nutné? Zajistit růžím dostatek zeminy, ať už ve formě kompostu nebo jen zahradnického substrátu. Vršek stromečkových růží a některých vzácných odrůd je potřeba obalit jutovinou a pevně ji zavázat, aby vydržela i nápory větru nebo sníh. Popínavé růže je možné obalit netkanou textilií či chvojím.

A  jak zazimovat muškáty? Jde o poměrně nenáročné květiny, kterým stačí opravdu málo – ideálně ještě na konci léta omezte zálivku a už je nepřihnojujte. Potom muškáty zbavte suchých nebo jinak poškozených listů a seřízněte výhonky. Na závěr už je stačí jen preventivně ošetřit sprejem proti škůdcům a přenést na vhodné místo. To by mělo být dostatečně světlé, zapomeňte tedy na sklepy a garáže bez oken. Uložte je raději do nevytápěné verandy či chodby, kde se teplota pohybuje kolem 6–10 stupňů.

8. Jezírko není nutné vypouštět každý rok

Jezírko se bude vyjímat v každé větší zahradě. Aby zůstalo stále pěkné a dařilo se v něm rostlinám i rybám, potřebuje péči i mimo vegetační období. Vypustit ho stačí jednou za dva až tři roky. Stále byste ale měli dbát na dostatečnou hloubku pro ryby (100 cm) a lekníny (80 cm). Jestli máte jezírko mělčí, umístěte lekníny na zimu raději do vědra s vodou. Za samozřejmost se považuje pravidelné čištění hladiny, případně můžete přes zimu natáhnout na jezírko síť.

9. Skalka vyžaduje zvláštní pozornost

Během podzimu se na skalce většinou nashromáždí spousta listí, uschlých plodů a plevele. To vše musí pryč a pak můžete její povrch přikrýt větvičkami jehličnatých stromů. Díky tomu přežijí zimu i citlivější rostliny. Jejich kořeny ale ještě lépe ochráníte přisypáním kamenné suti.

10. Podzimní mulčování

Mulčování se vám vyplatí jak na jaře, tak na podzim. Zlepšuje celkový stav půdy, dodá jí živiny, chrání před vysoušením a působením povětrnostních vlivů. Právě po sklizni je přitom půda náchylná k poškození a vrstva mulče jí pomůže více než herbicidy nebo jiné chemické látky. Mezi nejoblíbenější patří minerální drtě a kůra z jehličnatých dřevin. Naproti tomu štěpka, borka či piliny by mohly půdu příliš okyselit.

Unsplash

Nejčastější otázky k zazimování zahrady

Kdy začít se zazimováním zahrady?

Konkrétní termín bohužel neexistuje. Všeobecně se dá ale doporučit měsíc říjen. Nejprve je potřeba ochránit choulostivé rostliny, kterým uškodí i teploty lehce nad nulou. Následně se řiďte našimi tipy. Dokud však nepromrzne zemina, nemáte se čeho bát.

Jak dlouho trvá zazimování zahrady?

Zazimování zahrady by nemělo trvat déle než víkend. Aby vše běželo jako na drátku, udělejte si plán a zkontrolujte, zda máte veškeré zahradní nářadí a další vybavení, které budete potřebovat.

Je potřeba zazimovat zahradu každý rok?

Ano, zazimování zahrady je každoroční nutností. Po úspěšném vegetačním období je půda pravděpodobně chudá na živiny a plná plevele. Správná podzimní péče pomůže zajistit, že vaše zahrada bude v příští sezóně produkovat hojnost květů, ovoce a zeleniny.

Kdy zavolat zahradnickou firmu?

Nevíte-li si se zazimováním zahrady rady nebo nemáte-li mnoho času, můžete využít služeb zahradnické firmy. Ta odborně provede veškeré potřebné úkony a ještě vzniklý odpad odveze a zlikviduje. Počítejte však s tím, že cena kompletního zazimování průměrně velké zahrady se pohybuje v řádech tisíců.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“