Jak se starat o vánoční hvězdu, kaktus nebo brambořík? Poradíme vám

Publikace: 15.12.2021

Stejně tak jako k Vánocům neodmyslitelně patří cukroví, stromeček nebo vánoční osvětlení, většina z nás si svátky neumí představit ani bez živých symbolů v podobě tradiční vánoční hvězdy, kaktusu nebo bramboříku. Jak o ně ale správně pečovat, aby vám rostliny vydržely déle než do konce prosince? Poradíme vám.

Jak se starat o vánoční hvězdu

Péče o vánoční hvězdu nemusí být náročná, když víte, jak na to. Zcela zásadní chybu je totiž možné udělat již při cestě domů z květinářství. Stačí, abyste ji nesli nezabalenou a do pár dní vám může opadat. Proto si ji na cestu nechte vždy řádně zabalit.

Doma vánoční hvězdu postavte na místo se stálou teplotou, hvězda totiž nesnáší výkyvy teplot. Je potřeba se tedy vyhnout blízkosti radiátorů, často otevíraných oken či dveří a různých ventilací. Pozor i na průvan! Nejlépe se jí bude dařit na světlém, ne příliš vytápěném místě. Ideální teplota je mezi 15 až 22 stupni. 

Rostlina nemá moc ráda suchý vzduch, takže kolem ní občas rozprašte vodní mlhu. Případně ji můžete postavit do větší mísy s několika centimetrovou vrstvou keramzitu. Udržujte ho vlhký, ale tak, aby hvězda nestála ve vodě.

Jak zalévat vánoční hvězdu

Vánoční hvězda je náchylná na zálivku. Když začnou listy trochu vadnout, zalijte ji. Všechnu vodu v misce, která tam při zalévání zůstane, je ale potřeba do 20 minut od zálivky vylít pryč. 

A jak často zalévat vánoční hvězdu? Až když je kořenový bal jen lehce vlhký. Při standardní pokojové teplotě by měla rostlina dostat mírnou zálivku každé 2–3 dny. Pokud je v pokoji větší teplo nebo je rostlina umístěna v blízkosti topení, bude pravděpodobně nutné ji zalévat každý den. Hvězdu zalévejte odstátou, nejlépe vlažnou vodou, která je měkká (ideální je dešťová).

Jak uchovat vánoční hvězdu

Vánoční hvězda se dá udržet do dalšího roku, ale je třeba počítat s tím, že horní červené listy opadají a květina zůstane zelená. Po odkvětu rostlinu ostříhejte, ponechte jí 4–5 výhonků a přesaďte ji. Poté ji nechte několik týdnů odpočívat omezením zálivky. Následně ji seřízněte a nechte výhony jen asi 10 cm dlouhé. Rostlinu pak umístěte do světlé místnosti. Období klidu trvá do května.

Na začátku léta hvězdu přesaďte, pravidelně zalévejte a každých 14 dní přihnojujte. Pokud máte možnost, nechte ji na balkoně, výborně jí prospívá letnění. V říjnu připravte rostlinu na květenství a to tak, že jí po dobu 8 týdnů zkrátíte den. Každý den rostlinu vystavíte na 10 hodin světlu a na ostatní dobu ji přesunete do tmavé místnosti nebo ji zakryjete úplně, a to pomocí tmavého sáčku nebo krabice. Delší temnostní fáze totiž iniciuje zbarvení listů.

Jak se starat o vánoční hvězdu
Pixabay

Jak se starat o vánoční kaktus

Vánoční kaktusy najdete v květinářstvích v mnoha podobách – s červenými, růžovými, fialovými i bílými květy. Právě v období kolem Vánoc je jejich nabídka nejširší.

Přinesli jste si jeden vánoční kaktus domů a nevíte, jak se o něj starat? Nejprve zvolte správné místo. Umístění rostliny je tím nejdůležitějším, na co byste se měli při pěstování zaměřit. Vánoční kaktus nesnáší moc dobře slunce a přílišné světlo, vyberte mu tedy raději místo v polostínu. Ideální je například okno na sever.

Vánočnímu kaktusu dopřejte teplotu, která se bude pohybovat nejlépe v rozmezí mezi 12 až 15 stupni. Jakmile teplota překročí 22 stupňů, bude kaktus výborně růst, ale květů se nedočkáte. Vánoční kaktus má raději vlhčí vzduch. Příliš suchý vzduch by zapříčinil opadávání poupat.

Pamatujte, že vánoční kaktus je citlivý na jakékoliv změny. Při nakvétání proto rostlinu nikam nepřemisťujte, ani ji zbytečně neotáčejte, protože jinak poupata shodí a vy budete mít po parádě.

Jak pěstovat vánoční kaktus

Pro pěstování vánočního kaktusu je vhodná písčitohlinitá půda, kterou si můžete sami namíchat, nebo ji pořídit rovnou jako substrát na kaktusy v obchodě. Směs by měla být kyselá, vzdušná a jen mírně vlhká. Rozhodně by neměla být zásaditá a jelikož rostlině neprospívá vápník, neměl by se vyskytovat v substrátu ani v hnojivu. 

V průběhu vegetačního období je vhodné dopřát kaktusu rozptýlené světlo a nic nepokazíte ani přihnojováním. V klidovém stadiu, tedy přes léto, je naopak vhodné umístit kaktus na tmavší stanoviště a nepřihnojovat jej. Během růstu kaktusu se zvětšují ploché stonky do šířky a následkem toho se také ohýbají. Pokud tedy vlastníte velký vzrostlý kaktus, je vhodné jej pěstovat v závěsném košíku.

Vánoční kaktus: přesazování

Rostlinu je vhodné přesazovat vždy po 2 až 4 letech, a to vždy, když je květináč příliš prorostlý nebo pro kaktus nedostačující. Nejvhodnějším obdobím na přesazování je březen, kdy se rostlina nachází před vegetačním obdobím. Pokud rostlinu přesazujete každý rok či jednou za dva roky, doporučujeme hnojit jednou za 14 dní, a to pouze ve vegetačním období.

Jak zalévat vánoční kaktus

V období růstu, které u vánočního kaktusu probíhá zhruba od března do července, potřebuje pravidelnou střední zálivku. Mezi každou zálivkou je vhodné nechat kaktus jemně proschnout, přičemž nedostatek vody poznáte podle svraštělých listů.

Od poloviny srpna přísun vody omezujte až do viditelného nasazení poupat. Tehdy se vraťte k normální zálivce. Dávejte však pozor na přemokření. Rostlině prospěje, když pod květináč umístíte pár kamínků, které jí budou poskytovat vlhkost.

Jak množit vánoční kaktus

Vánoční kaktus si můžete namnožit řízkováním. Stačí v lednu až březnu odlomit stonek rostliny o velikosti 4–5 článků a nechat ho zakořenit ve vodě nebo ve speciální hlíně pro kaktusy. Řízkování by mělo probíhat na světlém místě a při teplotě nad 20 stupňů.

Jak se starat o vánoční kaktus
Pixabay

Jak se starat o brambořík

Výběr bramboříků je v dnešní době opravdu dechberoucí. Domů si můžete přinést zcela maličké rostlinky i velkokvěté rostliny s květy v růžové, bílé, červené nebo třeba světle zelené barvě. Velice dekorativní jsou i samotné listy.

Bramboříku se bude nejlépe dařit v chladnější místnosti, kde se teploty pohybují kolem 15–20 stupňů. Ideálním místem tak může být ložnice, zimní zahrada nebo veranda. Pamatujte na to, že každý stupeň navíc zkracuje dobu květu. Rostlince nejvíce prospěje, když ji umístíte na okno orientované na sever či východ, kam nedopadá tolik přímého slunce.

Jak zalévat brambořík

Jelikož brambořík rád uhnivá, nepřehánějte to se zálivkou. Vodu lijte vždy raději do mističky, rostlinu nechte napít, a poté přebytečnou vodu slijte. Počítejte s tím, že rostliny pijí během chladných dní méně než během léta. Do zálivky jednou týdně přidejte hnojivo pro kvetoucí rostliny.

Jak uchovat brambořík

Poté, co se o slovo začne hlásit jaro, začnou listy bramboříku opadávat. Nelekejte se, jedná se o zcela normální jev, při kterém se rostlina chystá k letnímu odpočinku. V této době začněte pomalu omezovat zálivku. Až z bramboříku zbyde pouze hlíza, vyjměte ji ven z květináče a uložte ji nejlépe do krabice nebo lísky na suché a vzdušné místo.

Přibližně v polovině letních prázdnin si připravte větší nádobu, kvalitní substrát (vyzrálý kompost s trochou písku) a hlízu do něj zapusťte přibližně do dvou třetin. Se začátkem podzimu začněte opět přísun zálivky zvyšovat.

Jak se starat o brambořík

Autor článku