Nevíte, jak uspořádat malou zahradu? Poradíme vám

Publikace: 04.03.2022

Nemusíte mít obrovskou zahradu, abyste na ní vytvořili oázu klidu a pohody. I na malém prostoru se dají vykouzlit zázraky. Stačí k tomu jen chuť a trochu plánování. Máme pro vás tipy a rady, jak navrhnout malou zahradu, aby splňovala přesně to, co od ní očekáváte.

Ještě než začnete...

Dříve než začnete vysazovat květiny, keře a stromy, měli byste si dobře promyslet, jak rozvrhnout zahradu. Nejlépe vám k tomu poslouží tužka a milimetrový papír, na který zakreslíte návrh zahrady. Dále se také zamyslete, jakou funkci má vaše zahrada splňovat. Chcete mít na zahradě bazén, posezení i bylinkový záhon? Každý detail si pečlivě načrtněte, protože by se vám na malou zahradu nemuselo vše vejít.

Myslete také na svůj rozpočet. Pokud je váš budget na uspořádání malé zahrady dostatečně vysoký, můžete využít i služeb architekta, který vám zahradu navrhne, nebo si nechat vytvořit zahradní nábytek od truhlářů na zakázku.

Další důležitou otázkou je: kolik lidí bude zahradu využívat. Budete na zahradě ve dvou a jednou za čas pozvete kamarády na grilování? Nemusíte hned kupovat zahradní stůl pro 6 lidí. Porozhlédněte se po rozkládacích variantách. Stejně tak se hodí spíše skládací židle, které nezaberou moc místa.

1. Jaké stromy na malou zahradu

Na malou zahradu nedoporučujeme vysazovat vysoké stromy, které mají širokou korunu a mohly by vám tak zastínit převážnou část zahrady. Dále zvažte výběr ovocných stromů s drobnějšími plody, jako jsou například třešně nebo višně, které by mohly zahradu znečistit. Nevhodné jsou také rychle rostoucí objemné stromy, kterým budete muset často zkracovat větve. Ideální jsou stromy, pod kterými se dá snadno procházet a nezabírají tolik místa. Jedná se například o javor japonský, javor mléčný nebo buk lesní.

Další inspiraci najdete v našem článku 15 tipů na nejkrásnější okrasné stromy a keře do malé zahrady.

2. Jak vybrat nábytek na malou zahradu

V malé zahradě se bude lépe vyjímat vzdušný a světlý nábytek, který nezabere příliš místa. Robustním kusům se spíše vyhýbejte. Pokud budete potřebovat pohostit více lidí, mějte připravené skládací židle nebo velké exteriérové polštáře, na které hosty usadíte. Zahradní nábytek by měl být také z kvalitních materiálů, které dlouho vydrží a jsou nenáročné na údržbu. Ideální je například kovový, plastový či ratanový nábytek nebo tropické dřevo jako eukalyptus a teak.

3. Osvětlení do malé zahrady

Do malé zahrady není třeba vybírat příliš mohutné osvětlení. Zvolte raději menší svítidla, která zajistí útulnou atmosféru. Mohou to být například světelné řetězy, lucerny nebo solární lampy zapíchané v záhoncích.

4. Jaké dekorace do malé zahrady

Nejkrásnějšími dekoracemi do malé zahrady jsou samozřejmě rostliny. Na jejich výběru si dejte záležet. Můžete je mít zasazené v zahrádce jako solitéry nebo je dát do pěkných designových květináčů. Před nákupem rostlin si prostudujte nároky jednotlivých druhů, abyste věděli, kdy které kvetou a zda potřebují stinné či slunné místo. Zajistíte si tak rozkvetlou zahradu po celou sezónu. Dalšími praktickými dekoracemi jsou polštářky a plédy. Dodají zahradě útulnost a pohodlí. Navíc se do nich v chladnějších večerech můžete zachumlat.

5. Jak uspořádat malou zahradu s bazénem

Pokud na zahradě chcete mít bazén, najděte pro něj ideální umístění. Nejlepší bude místo, kde po celý den svítí sluníčko. Při umístění také myslete na to, aby se nad bazénem nenacházel strom, ze kterého do něj může napadat listí nebo jehličky. Skvělým řešením je uspořádání zahrady do dvou pater. V jednom patře může být bazén a v druhém posezení či záhon. Opticky tak zvětšíte prostor.

6. Jak navrhnout malou zahradu s pergolou

V malých zahradách můžete mít také pergolu. Je to designový prvek, který zútulní celý prostor. V užších zahradách se pergoly používají k doplnění vertikálních struktur. Tím zmírníte úzký a dlouhý půdorys zahrady. Pergolu můžete mít také na terase. Dnes se totiž pergoly vyrábí i z lehkého kovu, který je ideální na popínání rostlin. Do mřížek na pergole pak můžete zavěsit květináče s rostlinami, truhlíky s jahodami nebo na pergole pěstovat vinnou révu.

7. Tipy, jak opticky zvětšit malou zahradu

Malou zahradu zvětšíte tím, že použijete zaoblené linie. V praxi to znamená, že například okraje záhonů upravíte do zaoblených tvarů nebo chodníčky do klikatých linií. Když se navíc chodníček bude postupně zužovat, dosáhnete ještě většího efektu. S těmito prvky získá zahrada na zajímavosti a prostorově se otevře.

Dalším tipem na optické zvětšení malé zahrady je vodní plocha, která funguje jako zrcadlo. Může to být například malé jezírko nebo i bazén. Odraz ve vodě vytvoří iluzi většího prostoru a dodá zahradě dynamiku.

Opticky zvětšit prostor vám pomohou také rostliny. Střídejte tmavší druhy rostlin s těmi světlými. Tmavé rostliny umístěte dopředu a světlé do zadní části záhonu. Myslete ale na to, že rostliny menšího vzrůstu patří vždy dopředu.

Autor článku