Kdy sít a sázet jednotlivé druhy zeleniny, ovoce a květin?

Publikace: 09.03.2022

Ať už patříte mezi začátečníky nebo pokročilé zahradníky, jistě vám přijde vhod podrobný zahrádkářský kalendář. Pomůže vám pěstování lépe naplánovat a zefektivnit. Vy se tak budete radovat z větší úrody a třeba inspirujete i další nadšence. Pojďme se tedy podívat, kdy přesně sázet cibuli, brambory a další nenáročnou zeleninu, ale také ovocné keře či květiny.

Pro větší přehlednost je náš zahrádkářský rozvrh rozdělen podle kalendářních měsíců. Některé rostliny samozřejmě můžete sklízet vícekrát do roka a u jiných si nejprve připravíte nebo koupíte sazenice a až potom začnete se samotnou výsadbou.

Leden

Už v lednu byste měli přemýšlet nad tím, co budete během celého roku pěstovat. A rovnou se můžete pustit do domácího předpěstování. Takto v předstihu se to vyplatí hlavně u zeleninových paprik nebo teplomilných květin, například drobnokvětých begonií či pelargonií.

Únor

Během února je možné vysadit sazenice celeru, lilku, raných salátů nebo petrželky. A pokud již teploty neklesají pod bod mrazu, doporučujeme koncem měsíce nechat naklíčit brambory. Ideální je pro ně teplota 10 až 15 stupňů Celsia.

Předpěstovat si můžete také semena květin s dlouhým vegetačním obdobím, jako jsou petúnie, dosny či hledíky.

Březen

Březen můžete zahájit časným výsevem semen paprik nebo brokolice. Na konci měsíce pak pokračujte předpěstováním sazenic rajčat. V květnu tak budou připraveny pro zasazení do záhonů i truhlíků na balkoně nebo terase. 

Ve skleníku či fóliovníku jsou už v této době dobré podmínky pro výsev ředkviček, mrkve, raného salátu i mnoha druhů bylinek (bazalky, pažitky, meduňky apod.).

Ze dřevin vyhovuje jarní výsev některým ovocným stromům včetně meruněk a broskvoní. Na konci měsíce pak přichází i čas vinné révy.

A co se týká květin, předpěstovat si můžete sazenice letniček, kterým by jinak mohly ublížit jarní mrazíky. Máme na mysli zejména astry, kosmatce nebo slaměnky.

Unsplash

Duben

Co dělat na zahradě v dubnu? Konečně nastává období pro výsev většiny druhů zeleniny do záhonů. Jedná se zejména o naklíčené brambory, hrášek, mrkev, petržel, pastiňák, ředkvičky, různé saláty nebo špenát.

Zaměřit se už můžete také na aromatické bylinky, tedy nejen mátu, majoránku, kopr či tymián, ale například i levanduli.

Právě teď je rovněž vhodná chvíle pro založení trávníku. Dále sázíme okrasné traviny a kapradiny a také osazujeme skalku. Pokud byste hledali inspiraci, napovíme, že mezi nejoblíbenější skalničky se řadí prvosenka jarní, netřesk nebo lomikámen.

Květen

Co vysévat v květnu? Začátek měsíce patří v poslední době populárním cuketám, okurkám i rajčatům. Své chvíle se ale dočká i plodová zelenina – papriky a lilky. Z ovoce se sázejí vodní melouny.

A jestli chcete vyzkoušet něco netradičního, doporučujeme zasadit artyčoky. Jsou nepostradatelnou surovinou ve středomořské kuchyni a určitě se budou hodit i do některých vašich receptů.

Z květin se vysazují trvalky kvetoucí v letních a podzimních měsících, třeba slunečnice, okrasné máky, jiřiny či mečíky.

Do záhonů se také vysazují teplomilné bylinky, které se v našich podmínkách pěstují jako jednoletky. Je to především bazalka, perilla nebo koriandr.

Rovněž můžete vyndat ven truhlíky s pelargoniemi, petuniemi či lobelkami. Těm prospívá dostatek slunečního svitu podobně jako balkonovým rajčatům, která se sázejí ve stejnou dobu. A jestli máte doma okrasné jezírko, je nejvyšší čas do něj vysadit lekníny, aby vám v příštích měsících pěkně rozkvetly.

Červen

Pokud chcete mít zahradu plnou květin, přečtěte si, co sázet v červnu. Mohou to být například dvouletky, tedy sedmikrásky, pomněnky, macešky i karafiáty

Začátkem měsíce ještě není pozdě na mrkev karotku a kromě toho lze stále vysévat zelí, růžičkovou i kadeřavou kapustu, pórek nebo rané kedlubny. Z ovoce pak vyzkoušejte takzvanou frigo sadbu jahod, tedy chlazené silné sazenice, které jsou velmi nenáročné a plodí už během pár týdnů.

Unsplash

Červenec

I když už se těšíte z bohaté úrody, stále není pozdě vysazovat hlávkové a kadeřavé saláty pro průběžnou sklizeň. Dále tento měsíc patří špenátu, čínskému nebo pekingskému zelí.  A konečně přichází i doba pro předpěstování sazenic jahod.

Z méně tradičních plodin se v červenci vysévá fenykl nebo černý kořen, který je velmi prospěšný pro naše zdraví. Podporuje chuť k jídlu a urychluje látkovou výměnu. Zajímavý je ale i svou dlouhou vegetační dobou, pro sklizeň totiž bude připravený až další rok na podzim.

Srpen

V srpnu se vysévá ozimá cibule nebo černá ředkev. Pro podzimní sklizeň pak můžete sázet špenát, polníček a další saláty.

Vaši zahradu můžete zkrášlit vysazením šeříků, myslete ale na to, že potřebují dostatek slunečního svitu. Mimo to se v srpnu sázejí i na půdu náročné ocúny a zakládají se vřesoviště. Koncem měsíce je možná výsadba jahodníků.

Září

Začátkem září máte poslední šanci pro letošní sklizeň. Doporučujeme například rané ředkvičky, které mají velmi krátké vegetační období. Stačí jim pouhých 30 až 40 dnů. Podobně rychlý je i raný salát nebo roketa. Na jaře pak dozraje špenát nebo petržel, které vysadíte v září. 

Zapomenout ale nesmíme ani na květiny, sázejí se hlavně cibuloviny, například sněženky nebo bledule, které začínají kvést už koncem února.

Unsplash

Říjen

Na začátku října máte poslední možnost vysadit bylinky, které se vám budou hodit v zimních měsících. Jen je budete muset vyrýt ze záhonu a zasadit do květináčů. Než je začnete používat, bude jim vyhovovat chladnější místo. Potom je přesuňte do tepla a dostatečně zalévejte. 

V polovině měsíce je čas na sázení ovocných keřů a stromů, zejména jabloní, hrušní nebo třešní. 

Dále přeje toto období okrasným dřevinám, a to včetně růží, sakur či magnólií. Jen pozor na to, aby je nepoškodily první mrazy a hlavně holomrazy.

Konec října je přesně tím obdobím, kdy sázet česnek. Jeho ozimá varianta je výnosnější, a tedy i oblíbenější.

Sázejí se ale i rané jarní cibuloviny jako tulipány, narcisy, krokusy nebo hyacinty.

Listopad

Abyste na jaře byli o krok napřed, můžete už v listopadu vysadit některé druhy kořenové zeleniny, například mrkev, pastiňák a petržel. Jen nezapomeňte přikrýt záhon netkanou textilií nebo bublinkovou fólií. Plodiny tak lépe ochráníte před holomrazy.

Prosinec

Ani v prosinci někteří zahradníci nezahálejí. Pouštějí se totiž do předpěstování muškátů, které kvetou 5 až 6 měsíců po výsevu. Váš balkon nebo terasu ale budou zdobit celé léto a vydrží několik let.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“