Jak vyčistit bazén po zimě v 6 jednoduchých krocích?

Publikace: 17.03.2022

Máme tu jaro a s ním první sluneční paprsky. Je tedy na čase připravit bazén na nadcházející sezónu. Aby voda vydržela čistá co nejdéle, je důležité jarní přípravě věnovat dostatečnou péči. I díky tomu se vám podaří snížit náklady na provoz bazénu. Jak na to? Máme pro vás návod, jak jednoduše vyčistit bazén po zimě.

Co je potřeba k čištění bazénu?

K tomu, abyste bazén vyčistili opravdu důkladně, budete potřebovat kvalitní čisticí techniku. Nečistoty na hladině bazénu jako spadané listí nebo hmyz odstraní bazénová síťka. Tyto síťky ale nezachytí malé částice. Na ty budete potřebovat filtraci. U menších bazénů postačí kartušová filtrace, pro větší bazény jsou vhodnější pískové filtrace obsahující křemičitou pískovou náplň. Na pískovou filtraci lze také napojit solární ohřev nebo bazénový vysavač.

Bazénový vysavač si můžete pořídit mechanický, poloautomatický a automatický. Při používání mechanického vysavače počítejte s tím, že budete muset vynaložit sílu. Poloautomatický vysavač sbírá nečistoty do nádoby, které pak vpouští do pískové filtrace. Ta je poté třeba vyčistit, aby nepustila nečistoty zpět do čisté vody. Nejvhodnější jsou automatické vysavače. Nejsou napojené na filtraci a všechny nečistoty tak zůstanou uvnitř vysavače.

Neméně důležité jsou čisticí prostředky. Doporučujeme použít tekuté nebo gelové prostředky, které se nanesou na povrch bazénu, nechají působit a následně je můžete opláchnout vodou. Tyto čisticí prostředky jsou vhodné na odstranění mastnoty, řas nebo pylu.

Kdy napustit bazén?

Bazén doporučujeme napustit tehdy, když se už se teploty nedrží trvale pod bodem mrazu. Zamrzlá voda by totiž mohla bazén poškodit. Teplota vody v bazénu by měla dosahovat 10 až 15 °C.

Postup čištění

1. Odstraňte nečistoty

Po zimě nejdříve odkryjte plachtu a bazénovou síťkou odstraňte velké nečistoty jako listí, jehličí nebo hmyz. Usazeniny na dně bazénu vysajte pomocí bazénového vysavače. Pokud je bazén stále znečištěný, vodu v bazénu úplně vypusťte.

2. Vyčistěte dno a stěny bazénu

Před doplněním vody do bazénu je třeba řádně vyčistit dno a stěny bazénu. Naneste speciální přípravek, nechte 15 minut působit a poté důkladně opláchněte vodou. V případě, že je bazén stále znečištěný, postup zopakujte.

3. Zapojte filtraci a solární ohřev

Nyní přišlo na řadu zapojení filtrace. Jestliže používáte pískovou filtraci, vyměňte filtrační písek. Ten je třeba měnit alespoň jednou za dva roky. Následně připojte příslušenství, jako jsou dávkovače bazénové chemie nebo ohřev vody. Pečlivě zkontrolujte veškerá těsnění.

4. Do bazénu napusťte vodu

Vodu dopusťte až do úrovně středu odtokové příruby a začněte s filtrací. Nejméně 24 hodin nepřetržitě filtrujte. Pokud napouštíte bazén vodou ze studny, použijte regulátor tvrdosti. Tento přípravek sníží tvrdost vody a odstraní z vody minerály, kvůli kterým se voda často zabarvuje a zakaluje.

5. Upravte pH vody

Po napuštění vody do bazénu je třeba zkontrolovat její pH. K tomu použijte pH testery, díky kterým zjistíte, zda je pH vody v požadovaném rozmezí 6,8 až 7,2. Pokud je pH vody nízké, nebo naopak příliš vysoké, použijte přípravek sloužící ke zvýšení či snížení hodnoty. 

6. Bazén vydezinfikujte

Po 24 hodinách od napuštění bazénu změřte koncentraci chloru ve vodě. Obsah by neměl být nižší než 0,3 mg/l. Poté aplikujte přípravek, ze kterého se uvolňuje chlor, který dezinfikuje vodu a ničí mikroorganismy, jako jsou řasy a bakterie. Po pár dnech opět zkontrolujte pH a obsah chloru ve vodě.

Nejčastější otázky

Jak vyčistit bazén bez chemie?

K vyčištění vody v bazénu bez použití chemie použijte vitamín C. Rychle a účinně promění zakalenou vodu v průzračně čistou. Vitamín C zakoupíte v lékárnách, drogerii i na internetu. Skvěle působí také kyselina L-askorbová. 

Jak vyčistit bazén od řas?

Řasy v bazénu odstraníte chlorem. Než přípravek přidáte do vody, upravte pH na hodnoty v rozmezí 6,8 až 7,2.

Jak vyčistit bazén od vodního kamene?

Když v napuštěném bazénu objevíte vodní kámen, zcela ho vypusťte. Následně jeho stěny a dno vyčistěte kartáčem a speciálním přípravkem na odstranění vodního kamene. Najdete ho nejčastěji v podobě gelu. 

Aby se vodní kámen znovu nevytvořil, je důležité udržovat vhodnou hodnotu pH. Když zjistíte, že je voda příliš tvrdá, snižte tvrdost stabilizátorem.

Autor článku