6 důvodů, proč listy vašich rostlin žloutnou a opadávají

Publikace: 19.03.2022

Aby byly květiny skutečně ozdobou vašeho bytu nebo balkonu, je potřeba jim věnovat dostatečnou péči. Jinak hrozí nejen usychání, ale také žloutnutí a opadávání listů. Naučte se dešifrovat řeč rostlin včas a zjistěte, jaké jsou nejčastější příčiny těchto jevů.

Druhy náchylné ke žloutnutí

Nejprve se krátce podíváme na rostliny, které mají ke žloutnutí a opadávání největší sklony. Řadí se mezi ně zejména cykasy, draceny, fíkusy, orchideje nebo pelargonie.

Proč žloutnou listy na cykasu či agáve? U těchto druhů je to přirozené, ale jen do určité míry. Rostlina si sama určuje, které listy se jí vyplatí vyživovat a které raději nechá uschnout. Aby nekazily estetický dojem, můžete je opatrně odstřihnout. 

Hnědnutí a opadávání velkého množství listů přesto ukazuje na problém. Pokud zjistíte jeho příčinu včas, rostlinu můžete ještě zachránit. Většinou jde o přílišnou, nebo nedostatečnou zálivku, suchý vzduch či intenzivní sluneční svit.

Proč žloutnou listy orchideje? Orchidejím vyhovuje spíše polostín, žloutnout tedy mohou kvůli přebytku ultrafialového záření. Poznáte to velmi jednoduše – listy nežloutnou přirozeně odspodu, ale ze strany obrácené k oknu. A škodit může i nedostatek, nebo naopak přemíra vody.

Proč žloutnou listy muškátů? Pelargonie nesmíte přehnojit ani přelít a pozornost je nutné věnovat také jejich umístění. Nevyhovuje jim přímé světlo, ale na druhou stranu nějaký sluneční svit k fotosyntéze potřebují.

Hlavní důvody žloutnutí a usychání

Jak už jsme zmínili, je dobré si uvědomit, že žloutnutí listů na vašich pokojových rostlinách může být způsobeno celou řadou důvodů. Někdy je příčina zřejmá na první pohled, jindy je problém spíše záhadou. V těchto případech se budete muset pokusit změnit jednu věc po druhé, dokud neuvidíte zlepšení.

I po odstranění problému je pravděpodobné, že žluté listy časem opadají. Neházejte ale flintu do žita, je možné, že nové listy vyrazí hned během příštího vegetačního období. Pěstování rostlin je vždy otázkou trpělivosti. Snažte se proto odstranit běžné důvody žloutnutí listů, pak počkejte, co se stane.

1. Přelévání, nebo naopak nedostatek vody

Na rozdíl od rostlin na zahrádce je u pokojovek opravdu zásadní přesná zálivka. Jinak mohou nejen žloutnout a opadávat, ale také uhnívat. Nejprve tedy zkontrolujte, jestli hlína v květináči není suchá, nebo naopak příliš vlhká.

Nedostatku vody se rostliny brání právě shazováním listů, protože čím méně jich budou mít, tím více vody ušetří. Přelitým pokojovkám zase postupně uhnívají kořeny, pokud je tento stav dlouhodobý, celá rostlina nakonec odumírá.

2. Příliš chladný, nebo teplý vzduch

Před nákupem rostlin nebo sazenic doporučujeme zjistit, odkud daný druh pochází. Od toho se odvíjí hlavně teploty, které mu budou vyhovovat. Tropické rostliny špatně snášejí průvan, časem začnou žloutnout a opadávat. Krátkodobý intenzivní chlad pak způsobuje rychlé zhnědnutí a usychání listů. U některých druhů se ale mohou objevit i světlé skvrny.

3. Nedostatek světla

Třetí příčinou, proč listy žloutnou a opadávají, je nedostatek slunečního svitu. Například u kapradin nebo orchidejí často pozorujeme, že listy směrem k oknu jsou krásně zelené, ale na opačné straně žloutnou a chřadnou. Není tedy nic jednoduššího, než květináč jednou týdně pootočit, aby měla rostlina přísun světla rovnoměrný. Jindy je třeba měnit stanoviště rostliny podle ročního období. To, které jí vyhovuje v létě, může být v zimě příliš temné.

4. Rostlině chybí základní živiny

Rostliny se mnohdy potýkají také s nedostatkem minerálů, například železa. Pokud jim tedy žloutnou listy na koncích stonků, zkontrolujte složení vašeho hnojiva a případně kupte takové, které obsahuje železa více. Podobně se projevuje i nedostatek dusíku, jen s tím rozdílem, že listy žloutnou odspodu.

5. Infekce

I květiny mohou být napadené viry, plísněmi nebo bakteriemi. Obvykle se nákaza začne projevovat žlutými skvrnami na listech a jak se postupně rozšíří po celé rostlině, zbarvuje a deformuje také květy. Pokud zjistíte příčinu problému včas, může být „léčba“ úspěšná. Například na houby a plísně dobře zabírají fungicidy, jindy pomáhá odstranění napadených částí. Rozhodně ale doporučujeme rostlinu izolovat od ostatních a vydezinfikovat všechny použité nástroje.

6. Přirozené stárnutí

Žloutnutí a usychání rostliny nemusí ovlivňovat jen vnější faktory. Může to být známka stárnutí, kterému se nedá úplně zabránit. Většinou ho ale zpomalíte seříznutím stonku, což podpoří větvení a růst nových listů.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“