Celoroční péče o trávník: sečení, vertikutace, hnojení

Publikace: 06.04.2022

Pokud se o trávník budete pečlivě starat, odmění se vám. Nejenže snese poměrně velkou zátěž, ale hlavně bude ozdobou vaší zahrady. Jak tedy postupovat, abyste se z krásného trávníku mohli radovat celý rok? Dozvíte se v následujících řádcích.

Kdy vysévat trávník?

Trávník je možné založit nejen na jaře, ale také na podzim. Jarní výsev provádíme od poloviny dubna do poloviny května. Jedná se o období, kdy je půda ještě dostatečně vlhká a zároveň už lehce prohřátá. Ještě lepší podmínky bude mít nový trávník na začátku podzimu, tedy od konce srpna do konce září. S tím rozdílem, že zemina je o něco teplejší a vláhy bývá také dostatek.

Péče o trávník na jaře

Obecně platí, že jakmile půda rozmrzne, můžete se pustit do práce. Jako první bude potřeba odstranit z trávníku zbytky listí, ale i větve, kameny a mech.

Kdy sekat trávu po zimě?

V dubnu začíná tráva opět růst, a tak ji na konci měsíce nezapomeňte poprvé posekat. Trávník, který má zhruba 10 cm, zkraťte na dvě třetiny délky. Pokud chcete mít trávník ještě kratší, sekejte ho raději na dvakrát. 

Jak často zalévat trávník?

Příliš zamokřený trávník poznáte podle nažloutlé nebo nahnědlé barvy. Snadným řešením je hloubkové provzdušnění a následné zasypání křemičitým pískem. 

Potom už pažit potřebuje pravidelnou zálivku, a to minimálně jednou za týden. U nově vysazeného trávníku samozřejmě počítejte s častějším zaléváním, nejlépe několikrát denně. S množstvím vody to ale nepřehánějte, stačí mlžení nebo jemné rozprašování. 

Kdy hnojit trávník na jaře?

Zaměřit byste se měli také na hnojení. Právě během jarních měsíců je čas na hnojivo s větším množstvím dusíku, které podporuje rychlý a zdravý růst.

Kdy vertikutovat trávník na jaře?

V případě, že je váš trávník starý alespoň dva roky, nezapomeňte na vertikutaci. Zajistíte tím tak přístup živin, vody i vzduchu až k jeho kořenům. V období od dubna do konce května rovněž osijte prořídlá místa. Teplota půdy by se v tu chvíli měla pohybovat mezi 5 až 10 °C.  

Kdy vápnit trávník?

K jaru se váže ještě jedna činnost – je to sezóna, kdy je možné vápnit trávník. Ovšem pouze za předpokladu, že je půda pod trávníkem příliš kyselá. Díky vápnění kyselost půdy snížíte, a tak ji zbavíte nežádoucích mechů. Ideálním obdobím je konec února nebo začátek března, tedy období, kdy sníh roztál, ale tráva ještě nezačala růst.

A jaké prostředky použít? Lépe než hašené vápno se pro tyto účely osvědčil ledek vápenatý. Počítejte však s vyšší cenou.

Tip redakce: Nikdy byste neměli hnojit a vápnit najednou, protože byste snížili obsah dusíku v půdě. Ten je ale pro zdravý vývoj rostlin zásadní.

Péče o trávník na jaře
Unsplash

Péče o trávník v létě

Aby trávník zůstal zdravý a hustý i v létě, musíte ho chránit před horkem a suchem. Základem je tedy správné zavlažování. Pokud si najdete chvilku každý den, bude stačit malé množství vody. Vydatnější zálivka jednou za tři dny ale bude trávníku vyhovovat také. Jen se vyhněte zalévání okolo poledne, kdy je sluneční svit nejsilnější. 

Na jakou výšku sekat trávník během léta?

Než vezmete do ruky sekačku, myslete i na to, že delší stébla zvládnou spalující žár lépe. Ideální výška trávníku při teplotách do 25 °C je tedy okolo 5 cm. Když teploty stoupají výše, zkracujte ho jen na 6–7 cm.

Jednou za dva až tři týdny se doporučuje trávník přihnojit, získá tak potřebné živiny a bude odolnější vůči škůdcům. Hnojivo navíc pomůže i při napadení plevelem, pochopitelně až po jeho mechanickém odstranění.

Péče o trávník v létě
Unsplash

Podzimní péče o trávník

Pamatujte na to, že jen shrabat listí nestačí. Když se v září nebo v říjnu objeví poškozené plochy, osijte je speciální travní směsí pro obnovu a regeneraci.

Kdy hnojit trávník na podzim?

Podzim je obdobím, kdy je možné naposledy hnojit trávník. Tentokrát ale místo dusíku budete potřebovat hodně draslíku, který posílí odolnost trávníků vůči mrazivému počasí. Na škodu nebude ani fosfor, protože má podobné účinky, a navíc podporuje růst kořenového systému.

Kdy vápnit trávník na podzim?

Pokud jste váš trávník nevápnili na jaře, můžete to udělat během října nebo listopadu. Chcete-li zjistit pH půdy pod trávníkem, doporučujeme použít elektronický pH metr, který nevyžaduje odebrání vzorku půdy.

Kdy naposledy sekat trávník?

Poslední sekání nechte na říjen, pro přezimování by trávník neměl být vyšší než 5 cm. V zimě se díky tomu mechanicky nezničí a snadno nepodlehne chorobám.

Podzimní péče o trávník
Unsplash

Zimní péče o trávník

V zimních měsících stačí po trávníku nechodit a nepokládat na něj nic těžkého. Kvůli mrazům jsou stébla náchylná k lámání a souvislá sněhová pokrývka zase způsobuje vlhkost, které mohou využít bakterie nebo plísně. Při odstraňování sněhu a ledu používejte pouze prostředky k tomu určené, klasická kamenná sůl by trávu s největší pravděpodobností poškodila.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“