Vyrobte si baldachýn na pergolu a užijte si příjemné posezení i v horkém létě

Publikace: 13.05.2022

Posezení pod pergolou patří k oblíbeným letním způsobům odpočinku, rodinných oslav nebo párty s přáteli. Pokud vám však na hlavu pálí horké letní slunce, o příjemném zážitku lze mluvit jen stěží. Řešením je vhodné zastínění – například baldachýn na pergolu, který poskytne stín a zároveň dodá vašemu posezení elegantní vzhled.

Výhody baldachýnu

Žhavé letní slunce, letní deštík, listí, hmyz a nepořádek padající do jídla – to všechno jsou situace, které se vám mohou přihodit, pokud vaše pergola nemá střechu. Prvním, velice dobrým, důvodem, proč chtít baldachýn na pergolu, je tedy jeho praktické využití.

Druhým důvodem je estetický dojem. Baldachýn dodá pergole elegantní vzhled a posezení učiní výrazně útulnějším – za tímto účelem ho lze použít i v případech, kdy máte pergolu zastřešenou, zvlášť pokud se jedná o střechu z pohledově nevzhledného plechu či plastu.

Tip redakce:

Chcete, aby vaše pergola vypadala obzvlášť útulně? Pořiďte si světýlka, která omotáte kolem sloupků nebo natáhnete napříč pod baldachýnem. Intimní atmosféra pro večerní posezení zaručena!

Baldachýn na pergolu: nejčastější otázky a odpovědi

Vyplatí se vlastní výroba baldachýnu?

Vlastní výrobou ušetříte peníze za práci někoho jiného, z finančního hlediska tedy rozhodně ano. Na druhou stranu strávíte výrobou baldachýnu nějaký ten čas a pokud nejste manuálně zruční, může se dostavit jisté rozčarování z výsledku. Kompromisem mezi objednáním firmy a vlastní výrobou od základu je nákup předpřipravených setů, které pouze připevníte na pergolu.

Musím baldachýn na zimu sundávat?

V našich podnebních podmínkách je to rozhodně lepší. V zimě pod pergolou sedět nebudete, využití baldachýnu je tedy zbytečné. Proto je lepší ho schovat, aby se zbytečně neničil mrazem, deštěm, sněhem atd.

Ochrání mě baldachýn před deštěm?

Ano, v případě, že na výrobu použijete nepromokavý materiál.

Jak dlouho baldachýn vydrží?

Baldachýn je vystaven větru, dešti a slunci, opotřebení materiálu se tak určitě nevyhnete. Zvolíte-li odolnější a pevnější látku, může vám baldachýn vydržet až několik let, použijete-li jemnější látku, je třeba počítat s častější výměnou.

Kdy zvážit výsuvný baldachýn?

Výsuvný neboli shrnovací baldachýn se hodí v případech, kdy nechcete pergolu zastřešit permanentně, ale chcete mít možnost zvolit úroveň zastínění dle potřeby.

Kolik stojí baldachýn na pergolu?

Cena se odvíjí od použitých materiálů, velikosti pergoly a způsobu montáže baldachýnu. Může se pohybovat od desítek korun za jednoduchý dekorativní baldachýn z vyřazené záclony, který si vyrobíte sami, až po desetitisíce korun za výsuvné baldachýny s elektronickým ovládáním montované odbornou firmou.

Kdy vyrábět baldachýn na pergolu?

Ideální jsou jarní dny, kdy je lehce pod mrakem, ale bez větru a deště – na práci není horko a nebude vás oslepovat slunce.

Baldachýn na pergolu: nejčastější otázky a odpovědi
zdroj: Unsplash

Co budete potřebovat na výrobu baldachýnu

Mezi nejdůležitější rozhodnutí patří to, z jakého materiálu baldachýn na pergolu vyrobit. Volba vhodného řešení by měla reflektovat účel, podnební podmínky a vzhled.

Z čeho lze vyrobit baldachýn na pergolu

 • Pevná plachta: Pevná plachta z polyamidové příze nebo směsi bavlny s polyamidem, polyesterem či aramidovými vlákny, která se označuje také jako „ripstop“, je charakteristická pevností, odolností proti protržení, stálobarevností, rychlým schnutím, případně odolností vůči vodě (dle povrchové úpravy) a relativně nízkou hmotností (v poměru k vlastnostem). Vyplatí se v případech, kdy potřebujete baldachýn, který má nahradit střechu a vydržet několik let.
 • Mušelín, len: Baldachýny z těchto materiálů vypadají velmi elegantně a navodí útulný přímořský vzhled. Neochrání vás však před deštěm, mohou se potrhat ve větru a je třeba počítat s častější výměnou.
 • Síťovina: Materiál používaný na ploty je méně častý než předchozí dva, použít ho však můžete. Je levný, neposkytuje ale plnou ochranu před sluncem ani deštěm. 

Co dalšího budete potřebovat

K dalšímu vybavení patří:

 • Pevná ocelová lanka nebo nylonové lano.
 • Ocelová očka do látky, šrouby s očky, klasické šrouby, napínáky a další potřebné vybavení na uchycení – ideálně s povrchovou úpravou proti korozi.
 • Kolejnice, zarážky a tyčky do látky (na posuvný baldachýn).
 • Metr, vrtačka, žebřík, krejčovské nůžky či řezačka, šicí stroj, krejčovská křída, případně další materiál a nástroje potřebné pro výrobu a upevnění.

Přesná specifikace toho, co budete potřebovat, závisí na zvolené velikosti baldachýnu, materiálu látky, způsobu zavěšení a dalších okolnostech. Ideální je tak kupovat materiál najednou.

Tip redakce:

Při výrobě baldachýnu se neomezujte pouze na vodorovnou plachtu, ale pověste látku také kolem sloupků jako závěs. Získáte elegantnější vzhled společně s možností uzavření pergoly a tím i většího soukromí.

Jak vyrobit baldachýn na pergolu

Způsobů, jak si vyrobit baldachýn na pergolu, je hned několik, a to v různých stupních obtížnosti. Ve všech případech byste před samotným nákupem materiálu měli vše pečlivě vyměřit, přičemž nezapomeňte na rezervu jako takovou + rezervu na prověšení baldachýnu. Prověšení se používá v případě dekorativních baldachýnů z jemnějších látek. Chcete-li jím nahradit střechu, je naopak lepší látku napnout, aby se v ní nedržela voda.

 1. Připravené sety a plachty: Na trhu lze zakoupit plachty, které mají již zabudovaná očka, případně kompletní sety včetně upevňovacího materiálu. Na vás je pak pouze instalace.
 2. Vlastní výroba od základu: Pokud si nevyberete z designů připravených plachet, přichází na řadu nákup vlastní látky, její nastříhání či sešití, připevnění ocelových koleček a následně uchycení na pergolu. Patří k pracnějším způsobům, jak vyrobit baldachýn na pergolu, námaha se vám však vrátí na originalitě.
 3. Posuvný baldachýn: Do vámi vybrané látky našijete v pravidelných rozestupech otvory, do kterých nasunete vodící tyčky s kolečky, jež se položí na kolejnice připevněné na trámech pergoly. Jedná se opět o složitější postup, můžete si ho ale ulehčit tím, že se poohlédnete po hotových setech.
 4. Jednoduchý baldachýn bez vrtání: Chcete baldachýn pouze jako ochranu před sluncem a elegantní dekoraci, ale vrtání je pro vás složité? Vybranou látku prostě jen provlékněte přes trámy a konce nechte volně viset dolů, nebo je přivažte ke sloupkům. Zvolíte-li toto řešení, je třeba počítat s tím, že trvanlivost baldachýnu bude nižší.

Další možnosti zastínění pergoly

Na zastínění pergoly lze použít také popínavé rostliny, bambusové či rákosové rohože a další typy látkových stínících systémů, například markýzy či rolety. Můžete je mít jako samostatné řešení nebo v kombinaci s baldachýnem – obzvlášť první dvě verze, tzn. rostliny a bambus s ním budou vypadat velice efektivně.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“