Zlikvidovat vosí hnízdo lze i bez zbytečného rizika. Jak na to?

Publikace: 18.05.2022

Všimli jste si, že se na vaší zahradě začaly rojit vosy? To je znak toho, že si někde poblíž vašeho domu udělaly hnízdo. Pokud jste alergičtí nebo máte malé děti, měli byste se co nejrychleji pustit do hledání vosího hnízda a zlikvidovat ho. Přečtěte si návod, jak se svépomocí zbavit vosího hnízda pod střechou či v zemi, na co byste si měli dát pozor a co všechno budete potřebovat.

Jak najít vosí hnízdo

Sledujte vosy v místech, kde se vyskytují nejčastěji. Po nějaké chvíli zjistíte, odkud přilétají a kam se vrací. V případě, že mají stále stejnou trasu, zřejmě jste našli cíl. 

Nemusí se vždy jednat o klasické hnízdo visící ze stropu. Často se jedná o otvor k vletu a výletu vos. Někdy je vidět už na první pohled a někdy je třeba důkladné prozkoumání místa, kde se vosy ukrývají.

Pokud se vosy často schovávají a vylézají v okolí komína nebo střechy, pravděpodobně budou mít hnízdo na půdě nebo pod střechou. V případě, že přilétají a zase odlétají z kůlny nebo zahradního domku, mohou mít hnízdo pod střechou, na stěně nebo i v podlaze.

Jak vypadá vosí hnízdo

Vosí hnízdo připomíná kůru stromů. Ve skutečnosti se však jedná o hmotu podobnou papíru, kterou si vosy vyrábějí z nakousaného dřeva a vlastních slin. Díky tomu je hnízdo lehké a má skvělé izolační vlastnosti. Sršní hnízdo je tomu vosímu podobné. Je však mnohem větší, může měřit až 80 cm.

Kdy odstranit vosí hnízdo

K hnízdu se přibližujte v podvečer nebo brzy ráno, kdy jsou vosy „doma”. V tuto dobu jsou totiž ztuhlejší a nebudou tak rychlé. Navíc tak snížíte riziko, že dostanete bodnutí od vracejících se vos. Pokud se rozhodnete pro odstranění hnízda večer, nikdy nepoužívejte bílé světlo, které vosy vzbudí a vyprovokuje. Vhodnější je žluté nebo červené světlo.

Kdy a jak odstranit vosí hnízdo?
zdroj: Unsplash

Nezapomeňte na vhodné oblečení

K likvidaci vosího hnízda si oblečte vhodný ochranný oblek, který zakryje všechna odhalená místa na vašem těle. Můžete použít například lyžařské kalhoty a bundu, vysoké boty, lyžařskou kuklu, šálu, brýle a rukavice. 

Pokud jste alergičtí na vosí bodnutí, nepokoušejte se hnízdo odstranit sami. Existuje vysoká pravděpodobnost, že vás vosa bodne a to za to riziko nestojí. Místo toho raději zavolejte profesionála.

Co budete potřebovat

Základním vybavením je žebřík, který je alespoň o jeden metr vyšší než vaše střecha. Nikdy se do odstraňování hnízda nepouštějte sami. Vždy je třeba, aby žebřík držela druhá osoba. Můžete se totiž leknout a ze žebříku spadnout. 

K odstranění vos dále budete potřebovat kvalitní postřik. Na trhu najdete mnoho účinných sprejů, které vytvářejí poměrně silný proud pěny schopný dosahu až 3 metrů. Fungují tak, že likvidují ihned po stříknutí nejen vosy, ale i samotné hnízdo. Vosí hnízdo můžete také vyplavit vodou. V tomto případě si tedy připravte hadici se silným proudem.

Jak se zbavit vosího hnízda

Je mnoho způsobů, jak se zbavit vosího hnízda pod střechou i v zemi. Můžete použít chemické látky, ale určitě se najde i způsob, jak se zbavit hnízda pomocí věcí, které už máte doma. Které to jsou?

1. Chemické látky

Nejvyužívanějším prostředkem na odstranění vosího hnízda jsou pesticidní spreje. Jsou vhodné pro menší hnízda. Jejich aplikace je jednoduchá. Ze vzdálenosti 2–3 metrů nastříkejte sprej po dobu 15 sekund. Po nastříkání od hnízda rychle odejděte, abyste se vyhnuli vylétávajícím vosám. Postřik nechte působit přes noc. Ráno jděte vosí hnízdo zkontrolovat a pokud jsou vosy mrtvé, shoďte jej na zem, znovu postříkejte a vyhoďte.

Účinným prostředkem je také prášek nebo pěna proti vosám. Prášek naneste na vstup do vosího hnízda. Vosy pak samy po hnízdě prášek rozptýlí. U tohoto způsobu trvá vyhynutí 1–2 dny. Pěna zase zatarasí hnízdo a zabrání vosám v odletu. Po několika hodinách se pěna začne roztékat a zatarasí celý prostor.

Dalším účinným prostředkem na vyhubení vosího hnízda je insekticidní dýmovnice. Ty jsou vhodné zejména na použití v uzavřených prostorách, jako je například půda. Po několika hodinách vosy umírají.

2. Domácí pomocníci na odstranění hnízda

K odstranění vosího hnízda ale nemusíte vždy do obchodu. Postačí vám i věci, které máte doma nebo na zahradě. Jako například kouř z ohniště nebo grilu. Jak na to? V blízkosti vosího hnízda rozdělejte oheň tak, aby kouř stoupal alespoň 2 hodiny přímo do vosího hnízda. Poté hnízdo shoďte a pečlivě ho postříkejte vodou. 

Vyzkoušet můžete také metodu s kýblem vody. Připravte si kyblík s mýdlovou vodou, plátěnou tašku a provázek. Tašku navlékněte na vosí hnízdo a zavažte ji provázkem. Poté vhoďte tašku s hnízdem do kbelíku s vodou a zavíčkujte ho kusem prkna. Do rána by neměla přežít jediná vosa.

Jak předejít vytvoření vosího hnízda

Vosy rády zalétávají do různých otvorů, a proto hnízda většinou staví ve skulinách v obložení domu, pod střechou, na půdě nebo v hromadě dřeva na zahradě. Tato místa je tedy vhodné vystříkat sprejem proti hmyzu a otvory zadělat silikonovým tmelem. Tím zabráníte návratu vos a v budoucnu i stavbě nového hnízda na vaší střeše.

Účinným řešením jsou také falešná vosí hnízda, která jsou k dostání v zahradnictvích, hobby marketech nebo domácích potřebách. Vosy totiž svá hnízda nestaví v cizím teritoriu.

Autor článku