Pěstování bylinek pro začátečníky i pokročilé. Jaké vychytávky oceníte?

Publikace: 30.05.2022

Ať už se pěstováním zabýváte delší dobu, nebo jste pěstitel začátečník, dnes vám přinášíme tipy, které vám usnadní pěstování a pomohou zvýšit výnos. Své si najdou nejen zahrádkáři, ale také pěstitelé bylinek, ovoce i zeleniny.

Pěstování bylinek doma

Pokud nejste ve světě indoor pěstování úplným nováčkem, už jistě víte, bez jaké výbavy se do začátku neobejdete. Například LED pěstební osvětlení je naprostým základem. Ale jaké další vychytávky si pořídit a docílit lepší úrody?

Pěstování bylinek doma
zdroj: Unsplash

Výhřevné podložky

Pomocí výhřevných podložek zajistíte rostlinám na začátku pěstebního cyklu optimální podmínky pro růst. Zejména mladé bylinky, řízky a sazenice jsou háklivé na nízké teploty. Podložky zvýší teplotu v kořenové zóně o 10 až 20 °C a tím pomohou malým rostlinám se zakořeněním, u semínek urychlí klíčení.

K výhřevným podložkám doporučujeme pořídit také termostat, díky kterému budete moci rostlinám poskytovat ideální teplotu konstantně.

Ionizátory vzduchu

V prostorách, kde se používají elektronické přístroje, vznikají působením elektrostatických nábojů kladné ionty. Tyto kladné ionty způsobují zvýšenou únavu a nervozitu. Ionizátory jsou malé a tiché přístroje, které zajistí čerstvě vyčištěný vzduch obohacený o záporné ionty ve vaší pěstební místnosti. Použití ionizátoru je jednoduché, není vybaven žádným ventilátorem ani filtry, které by bylo potřeba vyměňovat.

Samozavlažovací květináče

Vlastní bylinková zahrada doma v kuchyni nebo na balkoně je díky samozavlažovacím květináčům dostupná pro každého pěstitele. Mezi hlavní výhody samozavlažovacích systémů patří rychlé sestavení, nenáročná údržba, hospodárné využití vody a hnojiv, nulové náklady na elektřinu, dostatečný přísun vláhy a živin na několik dní a univerzálnost – lze je použít pro každý substrát a většinu druhů bylin.

Pěstební stany

Pěstební stany neboli grow boxy nejsou žádnou novinkou. Měly by patřit mezi hlavní výzbroj každého indoor pěstitele. Grow boxy spárované s pěstebními světly vytváří komplexní prostředí pro potřeby rostlin, a to nezávisle na ročním obdobím a klimatických podmínkách. Dají se využít k pěstování za pomoci hydroponie, aeroponie, zeminy nebo kokosových vláken.

Pěstební stany se využívají primárně pro indoor pěstování, ale dají se použít i venku k prodloužení vegetačního období jednoletých plodin.

Dávkovače živin

Automatické řízení živin a pH se využívá především u hydroponického pěstování. Výhodou těchto zařízení je schopnost aplikace různých typů hnojiv jednotlivě nebo současně a zároveň možnost regulovat pH prostředí. Dávkování hnojiv probíhá na základě neustálého měření hodnoty elektrické vodivosti a stálého koloběhu vody. Automaticky probíhá také dávkování pH, aby nedocházelo k výkyvům hodnot a bylo zajištěno ideální prostředí pro rostliny nepřetržitě.

Kokosový substrát

Kokosový substrát patří v současné době mezi velmi oblíbené pěstební médium. Hodí se jak pro klasické pěstování v zemině, tak i pro pěstování hydroponické. Využijete ho v indoor i outdoor pěstování.

Kokosové substráty vynikají svou univerzálností. Díky tomu, že jsou bohaté na kyslík a udržují vodu, vytvářejí kořenům rostlin dokonalé prostředí.

Jedná se o 100% přírodní produkt. Substrát se vyrábí z vláken lusků kokosových ořechů pěstovaných na Srí Lance nebo v Indii. Kokosová vlákna se opakovaně čistí, drtí a prosévají. Na konci procesu dochází ke sterilizaci vláken a stabilizaci hodnoty pH.

Pěstování bylinek venku

Dá se najít mnoho důvodů, proč se pěstování bylinek venku vyhnout – nečekané změny počasí, škůdci, nemoci rostlin. I přesto se najdou malopěstitelé, kteří pěstování na zahradě upřednostňují a nechtějí řešit složitá zařízení potřebné pro indoor pěstírnu. Je to finančně dostupnější varianta v případě, že chcete pěstovat jen malé množství rostlin.

Pěstování bylinek venku
zdroj: Unsplash

Pěstování ve skleníku nebo fóliovníku

Chcete-li pěstovat bylinky venku, je namístě zvážit pěstování ve skleníku nebo fóliovníku. Pěstování ve fóliovníku je ve srovnání s pěstováním v záhoně bezpečnější, diskrétnější, rostliny rostou rychleji a sklizeň tak může být výnosnější.

Co se týká výbavy, kromě fóliovníku budete potřebovat:

  • substrát,
  • hnojivo,
  • květový stimulátor.

Zapomenout byste také neměli na ekologické nakládání s bioodpadem. K tomu slouží například dřevěné či plastové kompostéry, nebo popelnice na bioodpad.

Boj proti škůdcům

Útok škůdců dokáže nadělat v zahradě mnoho škod. Bojovat proti nim můžete i za pomoci surovin, které máte doma v kuchyni.

Jak na slimáky a hlemýždě

Nejefektivnější a nejšetrnější metodou je hlemýždě a slimáky každý večer sbírat. Zabránit jim vstup na záhony můžete také suchým pískem, rozdrcenými skořápkami, dřevěnými pilinami, kávovým lógrem nebo popelem ze dřeva.

Jak na mšice

Proti mšicím můžete vyzkoušet:

  • kopřivový postřik (kopřivy nechte týden kvasit ve vodě na slunci a následně sceďte),
  • výluh z nedopalků cigaret,
  • česnekový postřik (několik rozmačkaných stroužků česneku nechte vylouhovat ve vodě, poté sceďte).

Jak na housenky

Nejlepšího efektu dosáhnete, když housenky ručně vysbíráte a přemístíte na místo, kde nebudou škodit. Pokusit se můžete také o přilákání hmyzožravých ptáků na zahradu za pomoci budek, ve kterých můžou hnízdit.

Jak na krtky

Pro vyhnání krtků ze zahrady se využívají různé rušičky. Doma si můžete rušičku vyrobit pomocí železné tyče a PET lahví. Krtci nemají rádi výrazné pachy, proto jim do nor zkuste nasypat psí chlupy nebo citronovou kůru, pach by je měl odradit a donutit k vystěhování.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“