S čím kombinovat levanduli? Hodí se k jiným bylinkám i zelenině

Publikace: 03.06.2022

Levandule patří dlouhodobě k nejoblíbenějším bylinkám. Pokud jste si její výraznou vůni zamilovali, máme pro vás skvělou zprávu. Příště pro ni už nemusíte do Středomoří. Pěstovat se dá i v našich podmínkách. Stačí najít slunné místo na zahradě nebo na balkoně a dodržet několik základních pravidel. My pro vás máme tipy, s jakými rostlinami levanduli kombinovat v záhoně. Blízkost některých druhů jí totiž škodí. 

Nejznámější druhy levandule

Levandule úzkolistá (lavandula angustifolia)

Nejčastěji se setkáte s levandulí úzkolistou, která je známá i jako levandule anglická nebo lékařská. Pochází ze Středomoří, ale velmi oblíbená byla také ve Viktoriánské Anglii. A její popularita trvá dodnes. Má nejvýraznější vůni a typické úzké lístečky. Květy jsou většinou fialové, ale někdy i růžové nebo bílé. Používá se hlavně jako dekorace zahrady nebo terasy. 

Levandule francouzská (lavandula dante)

Do kosmetiky nebo kuchyně se více hodí levandule francouzská. Ta má navzdory svému názvu původ ve Španělsku a je méně aromatická. Na pohled ji poznáte podle šedozelených listů s vroubkovanými okraji.

Levandule španělská (lavandula stoechas)

Překvapivě existuje i levandule španělská. U nás není tak rozšířená a pokud už na ni narazíte, pravděpodobně bude plnit okrasnou funkci. Má totiž zajímavé květy umístěné na vrcholu stonku.

Jak pečovat o levanduli?

Levandule je poměrně nenáročná rostlina, která velmi prospívá našemu psychickému i fyzickému zdraví. Jediné, co levandule potřebuje, je velké množství slunečního svitu. Na vláhu ani půdu náročná není. Pěstovat ji tedy můžete s růžemi, astrami nebo gerberami, které mají podobné požadavky. Z bylinek se k ní nejvíce hodí bazalka, šalvěj a rozmarýn. A pokud jde o zeleninu, bude si rozumět s mrkví, paprikou, květákem či zelím.

O využití levandule by se dal napsat samostatný článek. Tentokrát se ale zaměřujeme hlavně na výsadbu a pěstování s dalšími rostlinami. Jen velmi krátce chceme vyzdvihnout její protizánětlivé účinky, působení proti stresu a nespavosti. Za zmínku stojí i to, jak dobře odpuzuje různé škůdce, což oceníte nejen na zahradě, ale také v domácnosti.  

Jde to i bez zahrady

Krásné vůně a léčivých účinků levandule si můžete užívat i v bytě. Stačí vědět, jak pěstovat levanduli v květináči, případně v truhlíku. I tady je základem dostatek světla a tepla. Umístěte ji tedy nejlépe na okno nebo rovnou na balkon. Květináč pořiďte o několik centimetrů větší, než je kořenový bal. Měl by mít vyšší a širší hrdlo a také odtokový otvor, aby nehrozilo přemokření. Rovněž počítejte s tím, že bude nutné rostlinu každý rok přesazovat.

Jak pečovat o levanduli?
zdroj: Unsplash

Jak a kdy zasadit levanduli?

Ideální doba pro výsadbu je na jaře, ale celé rostlinky se ujmou i na podzim. Základní péče pak zahrnuje stříhání, zálivku, přesazování a zazimování. Hnojivo jí určitě neublíží, ale vybírejte spíše vápenaté než dusíkaté směsi. A pokud jde o zazimování, záleží nejen na odrůdě, ale i na tom, jak je rostlina stará a kde ji pěstujete. Levandule v záhoně je pochopitelně mnohem odolnější než ta v květináči.

Ze semen

Sadbu ze semínek doporučujeme spíše zkušeným zahrádkářům, protože je poměrně náročná. Klíčení často trvá i měsíc, a tak se provádí nejlépe už začátkem března. Jak na to? Nejprve najděte vhodné místo a vyhněte se přitom stínu a polostínu. Semena potřebují teplo a sluneční paprsky. Potom už si připravte substrát s pískem a vysévejte levanduli zhruba centimetr pod povrch. A pozor, semínka musíte zalévat, ale zároveň nesmí dojít k přemokření půdy. Místo klasické kropice nebo konve proto použijte rozprašovač.

Z řízků

Dále můžete levanduli množit pomocí řízků. Na rozdíl od nových sazenic je výhodou, že získáte rostlinu se stejnými vlastnostmi. A není to nic náročného. Jen sledujte počasí a řízkování proveďte, až bude pod mrakem. Přestože jinak levandule slunce miluje, řízky by horkem a suchem mohly seschnout. 

Seřízněte je z nekvetoucí části, a to v délce 5 až 10 cm. Nic nezkazíte ani závěrečným zaštípnutím. Nakonec je očistěte a sázejte do speciálního substrátu. Tuto variantu určenou přímo na řízky seženete na internetu i v hobby marketech.

Z předpěstovaných rostlin

Nejsnazší a nejrychlejší je výsadba rovnou z květináče nebo kontejneru. Zvládnete ji i jako začátečník, pouze si musíte dát pozor na kvalitní sazenice. Pak už stačí jen najít vyvýšené slunné místo, nejlépe s propustnou vápenitou půdou. V prvních týdnech bude levandule potřebovat větší množství vody. Později zálivku omezte. V záhoně vyžaduje tento aromatický polokeř i hodně prostoru. Při sadbě ze semen proto dbejte na dostatečnou vzdálenost.

Kdy stříhat levanduli?

Aby vám levandule dělala radost během celé doby kvetení, musíte ji pravidelně stříhat. Začít můžete už po vysazení a potom pokračujte v květnu, červnu i červenci. A pokud jde o využití této bylinky, na vaření nebo na výrobu kosmetiky byste ji měli stříhat v květu. Naopak na sušení se hodí levandule nerozkvetlá.

Kdy stříhat levanduli?
zdroj: Unsplash

Kdy sklízet a jak zazimovat levanduli?

I když levandule kvete až do konce srpna, sklízet byste ji měli už v průběhu července. Díky tomu z ní získáte maximum účinných látek, a to pro využití v kuchyni, kosmetice i domácí lékárničce.

A jak zazimovat levanduli? Jiná pravidla platí pro rostliny v květináči, jiná pro ty na zahradě. Malé rozdíly se ale objevují také u jednotlivých odrůd levandule.

V každém případě levanduli koncem srpna nebo začátkem září ostříhejte. A pokud ji máte v květináči, přemístěte ji do vnitřních prostor, kde se teplota pohybuje zhruba od 10 do 15 °C. Nejlépe se pro tyto účely hodí světlé nevytápěné chodby, verandy či zasklené lodžie. 

Na zahradě levandule bez problému přežije, když ji přikryjete netkanou textilií. Musí být světlá a prodyšná, aby propouštěla slunečního paprsky i vzduch. Navíc k ní můžete přihrnout zeminu nebo chvojí. Vyhněte se ale listům a trávě, které levanduli kvůli vysoké vlhkosti nevyhovují.

Co je doprovodná výsadba?

Jedná se o výsadbu, kdy levandule pouze doplňuje dominantní rostliny. Typicky jde o růže nebo některé druhy kořenové a plodové zeleniny, kterým se dobře daří v podobných podmínkách – ať už jde o pH půdy nebo například preferovanou vlhkost a množství slunečního svitu. Levandule ostatní rostliny chrání před různými nemocemi a škůdci. Zároveň svojí vůní přiláká užitečný hmyz.

Výhody doprovodné výsadby

Tato léty prověřené zahradnická metoda pomáhá vybraným druhům rostlin rychleji a zdravěji růst. Doprovodné rostliny si totiž navzájem odpuzují škůdce, mezi které patří například klíšťata, moli nebo myši. Zároveň na sebe navzájem lákají užitečný hmyz a také si předávají živiny nebo vytvářejí potřebný stín.

Co je doprovodná výsadba?
zdroj: Unsplash

5 rostlin, které můžete pěstovat s levandulí

  1. Rozmarýn je keřovitá trvalka se sytě zelenými listy, které s levandulí pěkně kontrastují. Oběma rostlinám navíc vyhovuje slunné stanoviště v lehké, písčité a dobře propustné půdě. Zároveň se doplňují i tím, že odpuzují zvěř a přitahují opylovače. Při doprovodné výsadbě budou skvěle prosperovat, jen na zimu bude nutné je přikrýt netkanou textilií nebo přemístit na chladné, ale ne mrazivé místo.
  2. Skvěle se bude na jednom záhoně (nebo třeba v truhlíku) dařit i levanduli a bazalce. Obě bylinky mají hodně společného. Především jsou silně aromatické a potřebují podobný typ půdy. Levandule přitahuje užitečné včely a bazalka zase funguje jako přirozený repelent. Odpuzuje tedy mšice a většinu druhů much. Obě trvalky proto můžete sázet i k rajčatům, paprikám a další zelenině. 
  3. Zelí i ostatní košťáloviny jsou na pěstování velmi nenáročné. Ohrožují je ale někteří škůdci, zejména moli nebo bělásci, kteří na ně kladou svá vajíčka. A právě s tím si poradí levandule. Svou výraznou vůní je zmate tak, že se k listům zeleniny ani nedostanou.
  4. Z ovocných stromů se levandule hodí hlavně k jabloním. V sadu se bude krásně vyjímat a ještě přiláká hmyz potřebný k opylování. Kromě toho si poradí i se škůdci. Její vůni nesnáší například zavíječ, který nejčastěji napadá právě ovocné stromy a keře.
  5. A nakonec nesmíme zapomenout na spojení levandule s růžemi. Konkurovat si určitě nebudou, naopak. Společně vytvoří zajímavou kombinaci vůní a celou zahradu příjemně oživí. Růže se také stanou odolnějšími a z jejich krásy se budete radovat ještě déle.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“