Čím natřít dřevěnou pergolu? Vhodná jsou mořidla, lazury i krycí barvy
Zahradní pergola je oblíbeným okrasným prvkem. Vytváří příjemný prostor pro odpočinek a chrání před slunečními paprsky. Nejčastěji se staví z přírodního dřeva. Bude tedy nutné ji pravidelně ošetřovat a natírat. Na výběr máte krycí barvy nebo mořidla a lazury, které podpoří přirozený vzhled tohoto materiálu.
První nátěr doporučujeme provést co nejdříve, pak už je to individuální. Pokud ale budete postupovat správně, vydrží vám pergola dlouho jako nová. Stačí si vše dobře naplánovat, vybrat vhodné přípravky a nevynechat žádný důležitý krok.
Co se v článku dozvíte?
Příprava pergoly na nátěr
U některých barev se na etiketě můžete dočíst, že dřevo před natíráním není třeba brousit. Vždy ale musí být suché a dokonale čisté, tedy zbavené mastnoty a případných zbytků barev z opakovaného nátěru. Postačí, když ho očistíte kartáčem a ometete.
Jak brousit dřevo?
Pokud přece jen budete dřevo před mořením či nátěrem brousit, použijte ideálně vibrační nebo úhlovou brusku. Postupujte po směru vláken, než bude povrch dokonale hladký. Pak už ho jen očistěte, aby k němu nátěr dobře přilnul.
Tip redakce:
Chcete si postavit pergolu svépomocí? Skvělé rozhodnutí! Pamatujte však, že ne vždy je možné postavit pergolu jen tak, bez stavebního povolení. Zákon č. 183/2006 Sb. uvádí, že stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu není třeba u staveb: s jedním nadzemním podlažím, do 25 m² zastavěné plochy, do maximální výšky 5 m.
Po dokončení stavby nezapomínejte ani na aktualizaci vašeho pojištění nemovitosti, aby byl váš nový přístřešek dokonale chráněn.
Výběr vhodného nátěru
Záleží na typu dřeva i na vlastnostech a výdrži barev. Samozřejmě jde také o to, kolik chcete do přípravků investovat. Jestli ale patříte mezi kutily začátečníky, raději se obraťte na odborníky. Můžete vyhledat specialistu v kamenné prodejně nebo kontaktovat zákaznický servis e-shopu. Kvalitní prodejce by vám měl vždy poradit, a to s ohledem na vaše možnosti i požadavky.
Lazura versus mořidlo
Mořidlo se nejlépe nanáší houbičkou, případně měkkým štětcem. Zasychá jen asi 8 hodin a pěkně zvýrazní barevný tón dřeva. Neposkytuje ale dostatečnou ochranu. Následně je tedy nutné dřevo ještě přetřít bezbarvým lakem a naimpregnovat. Zároveň nezapomeňte impregnaci nanést nadvakrát s tím, že nejprve musí první vrstva zaschnout. Celý postup bude nutné opakovat zhruba po čtyřech letech.
Kvalitní lazury nejen podtrhnou krásu dřeva, ale také ho chrání proti povětrnostním vlivům, škůdcům nebo plísním. Práce s nimi bude jednodušší a rychlejší. Navíc vydrží mnohem déle než mořidla v kombinaci s lakem. Často obsahují také přírodní oleje, které prodlouží životnost barvy i samotného materiálu. Počítejte ovšem s vyšší počáteční investicí, která se však brzy vrátí. Nátěr totiž stačí zopakovat zhruba za sedm až devět let.
Kdy natřít pergolu?
Při natírání pergoly by nemělo mrznout ani pršet. Na vlhkém nebo promrzlém dřevě by totiž barva špatně zasychala. Stejně tak nenatírejte pergolu při teplotách nad 25 °C nebo při silném větru. Vyhnete se tak nevzhledným skvrnám i usazeným nečistotám.
Jak a čím pergolu natřít?
Připravte si:
- brusku nebo brusný papír,
- barvu a štětec, případně barvu s rozprašovačem,
- základovou barvu,
- smetáček,
- lepenku, kartony či staré plechy.
Postup:
Jakmile budete mít pergolu připravenou, zakryjte podlahu i nejbližší část zahrady. Poslouží k tomu lepenka či karton. Pak už můžete začít natírat. Abyste dosáhli dokonale hladkého povrchu i vyváženého tónu, doporučujeme nanášet základovou barvu opatrně a pečlivě. První nátěr nechte zasychat minimálně 24 hodin a po uplynutí této doby použijte brusku či brusný papír. Hned potom nezapomeňte povrch očistit smetáčkem.
Dalším krokem je lazura nebo krycí barva. Doporučujeme zainvestovat nejen do profesionální barvy, ale také do kvalitního štětce. Případně můžete vyzkoušet nejmodernější varianty s rozprašovačem. Celý proces to velmi usnadní a urychlí. Čím lépe zvládnete základ, tím méně lazury či krycí barvy bude potřeba. S dvěma až třemi vrstvami ale určitě počítejte.
Autor článku
Dana Halušková
Redaktor
„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“