Jak se zbavit netopýrů ve střeše či na půdě, aniž byste jim ublížili?

Publikace: 16.06.2022

Netopýři, pro mnoho lidí škaredá zvířata a postrach, jsou ve skutečnosti velice užitečným druhem, který je nesmírně důležitý pro přírodní ekosystém. Méně užiteční jsou netopýři v budovách, kde způsobují svými výkaly zkázu, kvůli čemuž je více než pochopitelné, že je z nich chceme vyhnat. Jak to udělat a neohrozit přitom chráněný druh? Čtěte dál a dozvíte se, jak se zbavit netopýrů šetrnou cestou.

Co byste měli vědět, než se pustíte do vyhánění netopýrů

Než začnete řešit, jak se zbavit netopýrů, měli byste vědět jednu důležitou věc – netopýři a jejich hnízda jsou na území České republiky chráněni zákonem. Na jed na netopýry tedy honem rychle zapomeňte! Jejich přítomnost se raději snažte obrátit ve svůj prospěch. Níže uvedené rady by vám v tom měly pomoci, pokud si však nebudete jistí, obraťte se na nejbližší záchrannou stanici, která vám poradí, jak se zbavit netopýrů šetrnou cestou.

Jak se zbavit netopýrů?
zdroj: Unsplash

Netopýři: nezbytní pro ekosystém, škodliví pro budovy

Proč jsou netopýři tak důležití, že si zaslouží naši ochranu a čím nám naopak škodí? Čím se živí a jaké jsou jejich životní návyky? Abychom mohli pochopit život těchto nočních tvorů, je zapotřebí znát jejich roční cyklus.

Netopýři v ČR a ve světě

Netopýři, jediní savci, kteří umí létat, obývají naši planetu již 60 milionů let. Po celém světě jich existuje kolem 1 000 druhů (plus zhruba 170 druhů příbuzných kaloňů). Žijí všude od tropů až po polární oblasti, přičemž nejmenší druh váží sotva 200 gramů, největší pak více než 1 kilogram.

V České republice se vyskytuje 27 druhů hmyzožravých netopýrů – 2 nové druhy byly objeveny teprve v roce 2019. K netopýrům se pro zjednodušení počítají také vrápenci, kteří jsou s nimi příbuzní.

Proč jsou netopýři ohroženým druhem

Samice netopýra porodí obvykle jedno nebo dvě mláďata ročně, přičemž se často více než polovina mláďat z kolonie nedožije ani dvou let. Což společně s nešetrnou manipulací a likvidací netopýrů a jejich hnízd přispívá k jejich vymírání a kritickému ohrožení.

Čím se živí netopýři a proč jsou užiteční

Netopýři se živí především hmyzem – například netopýr hvízdavý spořádá během jednoho lovu až 2 500 komárů a jiných lesních škůdců. Nezanedbatelný je také fakt, že se podílí na opylování a rozmnožování rostlin. Díky tomu jsou tedy netopýři pro člověka a celý ekosystém velice důležití.

Jaké úkryty netopýři vyhledávají

Přirozeným úkrytem netopýrů jsou jeskyně, dutiny stromů nebo prostory pod jejich kůrou. V důsledku zvyšující se zástavby a úbytku přírodních úkrytů se netopýři postupem času naučili využívat také budovy. Najdete je tak ve škvírách mezi panely, za trámy starých budov, ve střechách, větracích otvorech, na půdách či ve sklepech... Zkrátka všude tam, kde pro ně panují příznivé podmínky.

Jak netopýři škodí

Netopýří trus neboli guáno je zkázou nejen pro historické budovy, rozsáhlé škody dokáže napáchat také v soukromých objektech. Věděli jste ale, že je to skvělé přírodní hnojivo? V českých obchodech ho můžete sehnat v podobě malých kuliček, které se snadno dávkují. Lze použít na květiny, zeleninu i ovoce.

Další nepopulární vlastností netopýrů je schopnost přenášet celou řadu respiračních onemocnění, virů a bakterií. Je ovšem nutné podotknout, že pověry o smrtonosných netopýrech jsou poněkud přehnané, netopýři nehrají v roznášení nemocí o nic větší úlohu než hlodavci a další zvířata.

Co nesnáší netopýři

Netopýrům vadí především světlo, pohyb, hluk a přítomnost člověka. Chcete-li se tedy netopýrů zbavit, vytvořte jim takové prostředí, které je odradí.

Nejčastější mýty spojené s netopýry

Zamotávají se do vlasů, v noci sají krev lidí, nevidí, i když mají oči, mohou se prokousat zdí, jíst zásoby potravin, denní světlo je pro ně smrtelné – to jsou nejčastější mýty o netopýrech, které ovšem nejsou pravdivé.

Co nesnáší netopýři?
zdroj: Unsplash

Přítomnost netopýrů poznáte podle trusu a zvuků

Pokud jsou netopýři zalezlí ve škvírách nebo na půdě, můžete jejich přítomnost snadno přehlédnout. Důležité jsou tedy pravidelné kontroly, při nichž objevíte známky výskytu netopýra. K těm patří především trus s charakteristickým zápachem, který je podobný tomu myšímu, narozdíl od něj se však při promnutí rozpadne.

Mezi další varovné signály patří tmavé zbarvení vletových otvorů nebo zvuky připomínající vrzání či skřípání, které vydávají zejména samice s mláďaty. Je-li netopýrů hodně, prozradí je noční vylétnutí z hnízda.

Guáno funguje jako hnojivo
zdroj: Unsplash

Jak se zbavit netopýrů, aniž byste ohrozili je nebo sebe

Odhalili jste netopýří kolonii nebo vám vlétl do bytu netopýr? Poradíme, co v těchto případech dělat.

Jak se zbavit netopýrů v bytě

Vlétne-li vám netopýr do bytu, nepanikařte, neublíží vám. Otevřete okna, zhasněte a zavřete dveře do dalších pokojů, netopýr si sám po chvíli najde cestu ven. Pokud se tak nestane, můžete ho zkusit zahnat opatrným máváním ručníkem či utěrkou.

 V případě, že se u vás usadí v noci, například na zácloně, vezměte si silné rukavice, netopýra chyťte a vypusťte ven. Jestliže k vám netopýr zabloudí ve dne, s vypouštěním vyčkejte. Za světla byste ho vystavili riziku ulovení predátory.

 Máte-li podezření, že je netopýr zraněný, dejte ho do krabice, ze které nemůže uniknout, nechte ho v přítmí v pokojové teplotě a zavolejte na nejbližší záchrannou stanici.

Jak se zbavit netopýrů ve střeše, na půdě či v domě

Objevíte-li netopýří kolonii uvnitř domu, v žádném případě ji neodstraňujte mechanicky. Jediným způsobem je nechat netopýry odletět a zároveň zabránit jejich návratu.

Jako první zjistěte, kudy se netopýři do domu dostali, většinou se jedná o různé škvíry či praskliny. Nepodceňujte ani malé a úzké otvory, netopýr se dokáže vměstnat i do velice těsných míst. Všechny otvory, které jste našli, utěsněte, aby se netopýři nemohli dostat zpátky. 

Jakmile jsou otvory utěsněné, musíte netopýrům připravit cestu ven. Tu uděláte pomocí trubky, na jejíž konec nainstalujete zpětnou klapku – netopýr bude moci vylétnou ven, zpátky už se ale nedostane. Pak už jen počkejte, až netopýři vylétnou za potravou. Někdy nemusí vylétat všichni najednou, takže to bude pár dní trvat.

Chcete-li je trochu popohnat, můžete na inkriminované místo umístit plašič netopýrů, jehož zvukové vlny netopýry odpuzují, lidem ale neublíží. Plašič používejte pouze v noci, jinak byste netopýra vystavili nebezpečí ulovení.

Pozor! Výše uvedený postup je možný pouze v období, kdy je netopýr aktivní, tzn. mimo zimní spánek či hnízdění. Objevíte-li netopýří kolonii s mláďaty nebo v době hibernace, bude nutné počkat. 

Budka na netopýry, aneb když se netopýrů nechcete zbavit úplně

Netopýři mohou být velice užiteční – třeba jako likvidátoři komárů na chalupě. Takže je možná nebudete chtít úplně vyhnat ze svého pozemku. Velice dobře vám v tomto případě poslouží budka na netopýry, kterou můžete umístit na fasádu domu, případně na stromy či tyče na zahradě (do výšky alespoň 3 metrů). Získáte tím užitečného pomocníka, zabezpečíte dům a zároveň přispějete k ochraně ohroženého druhu.