6 tipů, kde sehnat kameny na zahradu bez velkých výdajů

Publikace: 17.06.2022

Chtěli byste si zvelebit vaše květinové záhony, terasu nebo skalku? Pak věnujte pozornost nejen výběru rostlin, ale také kamenům, které tam plánujete umístit. K nejčastěji používaným patří vápenec, břidlice, pískovec, opuka, travertin nebo tufa. Kde ale okrasné kameny na zahradu sehnat? Poradíme vám.

Na staveništi

Zkuste si najít staveniště, kde probíhají zemní a výkopové práce nebo stavba domu. Velmi pravděpodobně vám vedoucí práce rád poskytne kameny, které při práci vykopali. Jsou pro ně stejně jen na obtíž a později by se jich museli zbavit. 

Výstavba silnic

Víte o velkém projektu výstavby silnice, který zahrnuje i odstřely? Zavolejte vedoucímu práce a možná budete mít svůj zdroj kamenů zdarma. Jen je neobtěžujte na pracovišti, kde by vaše přítomnost mohla odvádět pozornost pracovníků a zároveň ohrozit vaši bezpečnost. Telefonní číslo snadno seženete například přes městský úřad.

V přírodě

Máte v okolí bydliště pole, na kterých se hospodaří? Zkuste na ně vyrazit. Před každým novým setím je totiž nutné pole odkamenit, aby kameny nepoškodily techniku. Při procházkách přírodou se také koukejte po různých mezích, loukách nebo řekách. Dejte si však pozor na sběr na spáleništích, abyste si domů nepřinesli cihly nebo kousky betonu.

V kamenolomech

Oficiálně získáte kameny na zahradu v lomech a štěrkovnách. Vyberete si druh kamene a ten vám následně firma dopraví na vaši zahradu. Připravte si ale peněženku. Ačkoliv jsou samotné kameny cenově dostupné, doprava kamenů na místo nepatří k těm nejlevnějším. 

V bazarech

Po kamenech se také porozhlédněte na různých online bazarech. Například na webu Sbazar.cz lidé nabízí různé druhy kamenů za odvoz nebo se s nimi na ceně můžete domluvit. Najdete zde jak dekorativní kameny na zahradu, tak i různé solitéry, kamennou kůru nebo nášlapné kameny. Někteří kutilové z kamenů vyrábí i krásné vyřezávané dekorace.

V hobby obchodech

Hobby obchody jako Obi nebo Hornbach také nabízí různé okrasné kameny na zahradu, kamenné drtě i štěrk. Nabídka však není tak bohatá jako v kamenolomech, a navíc je to nejdražší řešení. Nejčastěji zde najdete žulové a břidlicové kameny. 

Autor článku