Objevily se u vás doma či na zahradě myši? Známe účinné rady, jak se jich zbavit

Publikace: 29.06.2022

Máte neblahé tušení, že do vašeho domova zavítaly myši? Pak si přečtěte naše tipy, jak se malých hlodavců co nejdříve zbavit, ať už se zabydleli u vás doma, na zahradě nebo v garáži. Poradíme vám také, jak poznat, že se jedná skutečně o myši, jak předejít jejich nevítané návštěvě a kdy volat deratizátora.

Myš vs. krysa

Krysy a myši mohou na první pohled vypadat podobně. Je mezi nimi však několik zásadních rozdílů. Pokud se těchto škůdců chcete úspěšně zbavit, je důležité, abyste věděli, jaký hlodavec se ve vašem domě usídlil. To, co funguje na myši, nemusí totiž nutně zabírat na krysy.

Jedním z nejzásadnějších rozdílů je, že myši jsou zvědavé a krysy opatrné. Pokud tedy chcete myš chytit, můžete past umístit klidně doprostřed obývacího pokoje. Zvědavá myš půjde novou věc obhlédnout a nejspíš se i chytne. V případě, že ji nechytíte v prvních dnech, past na myš je pravděpodobně umístěna na špatném místě a je třeba ji přesunout.

Naopak krysy jsou proti myším opatrné a novým věcem se budou vyhýbat. Proto se doporučuje umístit do místnosti nejdříve nenastraženou past, aby si na ni krysa zvykla.

Myši

Myši se nejčastěji zdržují na místech, která jsou poblíž zdroje potravy. Ke stavbě hnízda používají jakýkoliv měkký materiál, jako je například drcený papír. Za jeden rok může jedna myší samice odchovat až 8 vrhů po 5–6 mláďatech. Tito potomci se pak mohou začít rozmnožovat už za 6 týdnů. Myši obvykle žijí asi 12–18 měsíců.

Jak se myši pohybují

Myši jsou vynikající skokani, plavci a horolezci. Dokážou dokonce lézt i po svislých površích. Umí skákat vysoko a rychle běhat po drátech, kabelech i lanech. Pohybují se na všech čtyřech nohách a drží ocas rovně, aby udržely rovnováhu. Myši jsou noční tvorové a nejaktivnější jsou v noci. Vyhýbají se jasnému světlu, někdy však vyjdou i během dne, aby našly něco k snědku.

Důležitá fakta o myších

  • Myši se bojí krys.
  • Jsou barvoslepé, avšak jejich ostatní smysly jako sluch, čich, chuť a hmat jsou velmi dobře vyvinuté.
  • Přítomnost myší v domácnosti poznáte podle trusu a stop po hlodání.
Jak vypadá myš
zdroj: Canva

Krysy

Krysy sežerou téměř cokoliv, ale preferují především čerstvé obilí a maso. Na rozdíl od myší, které se jen zřídka zavrtávají, se krysy hrabou pod domy, podél plotů i pod rostlinami, kde tvoří nory. Za rok může mít samice krysy 7 vrhů s až 12 mláďaty. Tyto krysy se mohou začít množit ve věku tří měsíců a rozmnožují se především na jaře. Krysy žijí ve volné přírodě cca dva roky. 

Jak se krysy pohybují

Krysy jsou velmi dobří lezci a plavci, proto se mohou do domů dostat přes rozbité kanalizace nebo záchody. Každý den dodržují pravidelné rutiny. Pokud se jim do cesty postaví nové věci, udělají vše pro to, aby se jim vyhnuly.

Důležitá fakta o krysách

  • Mezi známky přítomnosti krysy patří trus, stopy po hryzání a nory.
  • Stejně jako myši jsou krysy noční tvorové a mají velmi špatný zrak. Mají však velmi dobře vyvinutý čich, chuť a sluch.
  • Krysy jsou ve srovnání s myšmi mnohem větší, mají hrubší srst a větší hlavu a nohy.
Jak vypadá krysa
zdroj: Canva

Jak poznat, že máte doma myši

Myší trus

Čerstvý trus je tmavý a vlhký a vypadá jako malá zrnka rýže. Největší množství trusu najdete tam, kde hlodavci hnízdí nebo se krmí, obvykle v blízkosti uskladněných potravin nebo ve skříňkách pod dřezy.

Stopy po hlodání

Prokousané otvory můžete vidět na obalech potravin, na kobercích nebo i na stěnách. Stopy mohou také ukázat, zda se jedná o krysy nebo myši. Větší stopy po hlodání jsou způsobeny většími zuby krys a menší po myších. Myši používají ke stavbě hnízd materiály jako skartovaný papír, různé textilie nebo sušené rostlinné materiály. Pokud tedy najdete kousky těchto materiálů na podlaze, zřejmě vás myši skutečně navštívily.

Zápach

Kočky a psi mohou být v místech, kde se vyskytují myši, neklidní. Místo důkladně očichávají. Je to důsledek zápachu moči hlodavců. Pokud tedy vidíte, že se váš domácí mazlíček hrabe v oblasti, o kterou předtím nejevil zájem, vezměte si baterku a místo prohlédněte. Pokud je zamoření myšmi rozsáhlejší, ucítíte i vy zatuchlý zápach čpavku. 

Škrábavé zvuky

Pokud se v noci ozývá šramot, může to být známkou toho, že se ve vašem domě usídlily myši. Můžete je slyšet, jak šmejdí pod podlahou, kolem skříní nebo se zavrtávají za stěny a trámy. Někdy je také slyšet tlumené pištění. Pokud máte kočku nebo jiné domácí zvíře, sledujte, zda věnuje pozornost tomu, co se děje za zdí.

Jak poznat, že máte doma myši
zdroj: Canva

Jak zabránit myším, aby se u vás zabydlely

Blokujte všechna vstupní místa

Nejdůležitějším opatřením proti zabydlení se myší a krys u vás v domě je zkontrolovat základy a stěny domu a ujistit se, že jsou dobře utěsněné. Obzvlášť podzim je na provedení inspekce vhodný, protože je to doba, kdy se hlodavci snaží v domech uschovat před chladem.

Přesuňte krmítka pro ptáky dále od domu

Krmivo pro ptáky je pro hlodavce lahodnou pochoutkou, o čemž svědčí i přítomnost veverek dovádějících kolem jakéhokoliv ptačího krmítka. Proto krmítka umístěte co nejdál od domu. 

Uschovejte krmivo pro domácí mazlíčky do skleněné dózy

Krmivo pro psy a kočky přendejte do uzavřených, vzduchotěsných nádob vysoko nad zemí, nejlépe ihned po nákupu. Suchá krmiva pro domácí mazlíčky jsou totiž pochoutkou i pro hlodavce.

Utěsněte suché potraviny

Mouku, cukr a další suché potraviny uchovávejte v těsně uzavřených plastových nebo skleněných nádobách na vysokých policích nebo v lednici. Hlodavci nebudou mít žádnou motivaci usadit se ve vašem domě, pokud nebudou cítit žádný zdroj potravy. 

Čistota nade vše

Drobky nebo popadané zbytky jídla na podlaze nebo na pracovní desce jsou pozvánkou pro myši a krysy. Mějte tedy vždy po ruce ruční vysavač nebo smeták a lopatku a nikdy nenechávejte nedojedené misky s krmivem pro domácí mazlíčky na podlaze.

Zavírejte dveře

Na podzim hledají hlodavci teplé místo na zimu. Zvykněte si tedy zavírat garážová vrata ihned po vystoupení z auta. Stejně tak posuvné dveře na balkoně či terase mějte zavřené, nebo je alespoň chraňte sítěmi, abyste zabránili nechtěné myší návštěvě.

Pořiďte si kočku

Skvělými deratizátory myší jsou kočky. Často dokážou ulovit hlodavce dřív, než se stačí v domácnosti zabydlet a vytvořit si hnízda.

Jak zabránit myším, aby se u vás zabydlely
zdroj: Canva

Jak se zbavit myší v domě nebo bytě

Pokud se u vás doma přece jen zabydlely myši, existuje několik účinných způsobů, jak se jich zbavit:

Klasické pasti na myši

Nejběžnějším způsobem, jak se zbavit myší, jsou pasti. Jejich pořízení není cenově nákladné a výsledek uvidíte téměř okamžitě. Na trhu najdete dřevěné i celoplastové pasti, ale dokonce i odchytové klícky, které myš nezabijí a vy ji můžete odnést daleko od domu a vypustit ji, což je mnohem humánnější.

Plašiče a odpuzovače myší

Pořídit si můžete také ultrazvukové a pachové plašiče. Ty ultrazvukové mají výhodu v tom, že je lidé neslyší. Nevýhodou je, že ultrazvukové vlny neprochází skrz stěny a je tedy nutné plašiče instalovat v každé místnosti. 

Jed na hlodavce

Pokud se rozhodnete pro jed, počítejte s tím, že bude několik dní trvat, než na myš zabere. Jed většinou obsahuje látky, které snižují srážlivost krve a myš, která jed pozře, do několika dnů zemře na vnitřní krvácení. Toto řešení však použijte jen tehdy, pokud nehrozí, že by jed zbaštil i váš domácí mazlíček.

Pořiďte si kočku

Kočka dokáže váš byt nebo dům ochránit před hlodavci jedna dvě. Někdy dokonce stačí, aby myš ucítila její pach a vaší domácnosti se vyhne obloukem. Skvěle fungují také hadí výkaly, které zakoupíte ve zverimexu. Had totiž patří mezi přirozené predátory hlodavců.

Vyzrajte na ně vůní

Naše babičky věděly, jak na myši, a proto nepodceňte ani jejich rady! Zkuste dům provonět silně vonícím mýdlem, heřmánkem, levandulí, řebříčkem či mátou. Vyzkoušet můžete rovněž česnek, chilli nebo listí z ořešáku. Myš by se vašemu obydlí měla vyhnout. Stejně dobře působí také prostředky proti molům.

Jak se zbavit myší v domě nebo bytě
zdroj: Canva

Jak se zbavit myší na zahradě

Ani v zahradě nejsou hlodavci vítanou návštěvou. Kromě toho, že vám ničí úrodu, mohou také přenášet různé nemoci. Jak je tedy vypudit? Zde máte pár osvědčených triků.

Nasaďte do zahrady aromatické květiny

Hlodavce odpuzují aromatické rostliny jako máta, pryšec, heřmánek, česnek nebo afrikány. Odradit je může také ořešákové listí, pepř nebo pálivá paprika vysypaná ve vysoké trávě.

Vyzkoušejte plašiče

Stejně jako v interiéru, tak i v exteriéru můžete využít plašiče myší, které fungují na principu ultrazvukových vln. Jeho zvuk neslyší lidské ucho, ale ani ucho domácího mazlíčka. 

Pastičky na hlodavce

Na vyhubení myší je nejlepší sklápěcí pastička s návnadou z jablka. Past však nastražte až večer, aby se do nich přes den nechytili například ptáci. Na hraboše a hryzce je možné použít pasti ve tvaru domečku. Ty se umístí do země blízko jejich nory. Hlodavec vklouzne dovnitř úzkým otvorem, ale ven už se nedostane. 

Můžete také vyzkoušet posypat otvory do nor draselnou solí, nory zahrnout a přišlápnout. Uvolňující se chlor by měl hlodavce vypudit. Pokud se rozhodnete sáhnout po jedu, mějte na paměti, že tyto látky mohou být nebezpečné pro děti i domácí zvířata. Je proto důležité volit takové, které působí spíš než na principu prudkého jedu například na krvetvorbu hlodavců.

Jak se zbavit myší na zahradě
zdroj: Canva

Jak se zbavit myší v garáži

Myši se v garážích vyskytují nejčastěji, a to z toho důvodu, že je zde spoustu tmavých míst, kde se tito malí hlodavci mohou snadno schovat a hnízdit. Jak se jich tedy zbavit?

Odchytové a pružinové pasti

Stejně dobře jako v interiéru fungují klasické pasti i v garáži. Typickou potravou na chytání myší je sýr, použít však můžete cokoliv, myši nejsou vybíravé. Past s návnadou umístěte blízko místa, kde tušíte, že se myši vyskytují.

Lepivé pasti

Lepicí pasti mají na sobě lepkavou voskovou hmotu, která zachytí myš, když na lepicí podložku vběhne. Tyto pasti se líbí hlavně lidem, kteří mají z kladení pružinových pastí obavy kvůli dětem nebo domácím mazlíčkům.

Další možnosti

Pokud nemáte na zabíjení myší žaludek, můžete zvolit i různé živé pasti. Většina konstrukcí je uzpůsobených tak, že hlodavce navnadí, aby dovnitř vstoupili a následně spustí dvířka a myš uvězní. Myš pak můžete vypustit v lese nebo na pole.

Kdy volat deratizátora

Někdy na odstranění myší z domu nebo jiných prostor sami nestačíme, a tak je třeba zavolat odbornou pomoc. V případě, že slyšíte myši škrábat ve stěnách či jiných částech domu a nedaří se vám je chytit do pastí, je čas zavolat profesionálního deratizátora. Ten vám pomůže zjistit, kudy se myši do vašeho obydlí dostávají a vyhubí je.

Autor článku