Jak udělat ohniště na zahradě z cihel, betonu či sudu? Inspirujte se našimi tipy

Publikace: 04.07.2022

Oheň již od pradávna symbolizuje teplo domova a jako takový působí uklidňujícím dojmem – o chuti a vůni pokrmů připravených na ohni ani nemluvě. Zároveň však může být také nebezpečný. Pokud se tedy chystáte vybudovat vlastní venkovní ohniště, měli byste volit vhodné materiály a dodržovat několik bezpečnostních zásad. Jaké to jsou? A z čeho a jak vyrobit ohniště na zahradu?

Zahradní ohniště: na co myslet před stavbou

Letní dny a noci strávené s rodinou či přáteli u ohně patří k nejoblíbenějším letním aktivitám. Při nevhodném založení ohniště a troše nepozornosti však může dojít k nemalým problémům – stačí jedna jiskřička a katastrofa je na světě. 

Prvním a nejzásadnějším pravidlem je tedy nezakládat oheň přímo na trávě, ale postavit si bezpečné zahradní ohniště. A co si před jeho stavbou rozmyslet?

  • Mobilní versus přenosné ohniště: Odvíjí se o od toho, jak často a v kolika lidech si u ohně posedíte. Jste-li jen dva, bude vám stačit malé přenosné ohniště (třeba v kyblíku), rodinám a těm, kteří často zvou své přátele, se vyplatí udělat velké, pevné ohniště.
  • Vhodné místo na stavbu: Místo na venkovní ohniště musí být dostatečně velké na to, aby se kolem něj dalo sedět, ideální je celkový průměr prostoru 3 – 4 metry. Dále byste si měli být jistí, že ohniště nebude obtěžovat sousedy kouřem. V žádném případě byste ohniště neměli stavět v blízkosti stromů, keřů a (zejména) dřevěných zahradních pergol apod.
  • Tvar ohniště: Ohniště bývá nejčastěji kulaté, máte-li však modernější dům a zahradu, můžete si postavit také hranaté či obdélníkové. Chcete-li mít dokonalý kruh, je nejlepší doprostřed prostoru pro budoucí ohniště zapíchnout kolík a pomocí provázků a dalších kolíků vytyčit jeho tvar. Na vytyčení prostoru pro obdélníkové ohniště poslouží provázky, prkna či jiný deskový materiál.
  • Dno ohniště: Pro zvýšení bezpečnosti a snazší čištění určitě doporučujeme ohniště s pevným dnem, například z cihel, štěrku nebo kamenů.
  • Zapuštěné, nebo nad úrovní: Ohniště není nezbytně nutné zapouštět, obzvlášť pokud si chcete ušetřit práci. Rozhodnete-li se pro zapuštěnou variantu, nezapomeňte připočítat centimetry navíc na dno.
zdroj: Unsplash

7 nápadů, jak udělat bezpečné ohniště na zahradu

Ohniště je možné vyrobit z celé řady nehořlavých materiálů, z nichž některé se vám možná povalují na zahradě. Zahradní ohniště vás tak nebude kromě vaší práce stát vůbec nic – a některé varianty dokonce ani příliš práce nevyžadují. A jaké jsou tedy konkrétní možnosti?

Ohniště z cihel

Cihly můžete použít buď samostatně, nebo v kombinaci s dalšími materiály, např. vnitřní prostor ohniště uděláte ze sudu, obvodový kruh z cihel. Velice hezky budou vypadat červené pálené cihly.

zdroj: Pinterest

Kamenné ohniště

Kámen, třeba ten z vašeho okolí, působí přírodním dojmem a skvěle se bude hodit zejména na chalupy. Seženete-li dostatečně ploché kameny, nemusíte se namáhat ani se spárováním, ostatně oheň potřebuje pro hoření vzduch a utěsnění by tak nebylo vhodné.

zdroj: Pinterest

Betonové ohniště

Betonové ohniště si můžete odlít do požadovaného tvaru z betonu, který vám zbyl ze stavby. Chcete-li si práci usnadnit, použijte betonové skruže či květináče. Ve všech variantách se bude hodit především k modernějším domům.

zdroj: Pinterest

Kovové ohniště ze sudu

Starý sud můžete použít hned na několik způsobů, a to jak svisle (použijete spodní cca třetinu na obvodový kruh), tak vodorovně (použijete celý, podélně rozříznutý sud). Jste-li zručnější, můžete ze sudu vyrobit zahradní ohniště s poklopem nebo plnohodnotný gril.

zdroj: Pinterest

Ohniště z disků

Staré disky z kol aut či náklaďáků (podle toho, jak velké zahradní ohniště chcete) jsou variantou pro ty, kteří si chtějí ušetřit práci. Pokud jste však šikovní a rádi tvoříte, můžete z disků vytvořit, stejně jako v případě sudů, také gril či udírnu.

zdroj: Pinterest

Ohniště z vlnitého plechu

Vlnitý plech je velice jednoduchý na použití, venkovní ohniště z něj tak můžete mít během chviličky. Pokud by se vám vzhled plechu nelíbil a trocha práce vám nevadí, stačí po jeho obvodu vyskládat cihly nebo kameny.

zdroj: Pinterest

Přenosné ohniště z kyblíku

Jste pouze dva a chcete menší ohniště pro romantické posezení? Potřebujete mít mobilní ohniště? Nejste manuálně zruční? Ve všech případech vám skvěle poslouží obyčejný plechový kýbl. Stejně tak můžete použít třeba vyřazený velký hrnec nebo wok pánev.

zdroj: Pinterest

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“