10 skvělých a neobvyklých způsobů, jak využít posekanou trávu

Publikace: 06.07.2022

Každý má rád svůj trávník uklizený a krásný. Toho ale může být těžké dosáhnout bez pravidelného sekání trávy. Co dělat s posekanou trávou? Možná vás překvapí, kolik způsobů, jak se zbavit trávy, existuje. Rozhodně ji nemusíte nechávat jen tak ležet na zemi.

1. Nechte trávu na trávníku

Nejjednodušší je samozřejmě nechat posekanou trávu na trávníku. To má hned celou řadu výhod. Mulčovaná posekaná tráva se velmi rychle rozloží, poskytne půdě živiny (fosfor, dusík, draslík) a pomůže podpořit růst další trávy.

Tento jednoduchý typ recyklace je možné praktikovat pomocí typické sekačky na trávu s ostrými noži, použít ale můžete i mulčovací sekačku, která posekanou trávu rozseká na menší kousky, což urychlí celkový rozklad trávy.

2. Přidejte posekanou trávu na kompost

Tráva dodává do kompostových směsí cenné živiny, zejména dusík. Nezapomeňte však na to, že pokud do svého kompostu přidáváte posekanou trávu, musíte jej každých pár dní obrátit, aby se uvolnila horká místa a zajistilo se rozvnoměrné rozkládání. Kompost je živý systém a vy chcete své bakterie a mikrohouby udržet šťastné, ne je uvařit zaživa. Rovněž je dobré posekanou trávu proložit něčím suchým. Nabízí se například suché listy či noviny.

3. Získejte mulč zdarma

Použijte nasbíranou posekanou trávu jako přírodní mulč. Naskládejte ho na záhony a kolem zeleniny, kde bude zadržovat vodu, udržovat půdu teplou a odrazovat plevel. Vrstva trávy by měla být zhruba 1 až 2 cm silná. V případě, že byste se rozhodli pro vyšší pokrývku, bude se vaší zahradou linout nepříjemný zápach kvasící trávy.

4. Vyrobte si barvivo

Všichni už jsme někdy proklínali výdrž trávy, která během venkovních hrátek ulpěla na našich oblíbených džínách, ale právě to dělá z trávy tak fantastické přírodní barvivo.

Stejně jako u většiny přírodních barviv budete muset pro zajištění stálobarevnosti použít mořidlo – jedná se o látku do barviva, která mu pomůže vázat se na materiál. V závislosti na mořidle, které se rozhodnete použít, můžete získat světle žlutou, zářivě zlatou a zelenou barvu. Chystáte-li se experimentovat s výrobou barviva z trávy, budete potřebovat co nejčerstvější posečenou trávu.

5. Připravte si výživu pro květiny

Připravte si nálev bohatý na dusík, který prospěje vašim rostlinám. Vezměte si 20litrový kbelík a do 1/3 ho naplňte čerstvě posekanou trávou, zbytek dolijte vodou. Následně přikryjte nádobu tenkou látkou nebo víkem, aby se dovnitř nedostali komáři. Asi za dva týdny získáte výborné hnojivo. Jen se připravte na pořádný smrádek.

Než začnete se záléváním, přilijte do kbelíku zhruba 1 litr čisté vody. Hnojivo používejte každé 2 až 4 týdny.

Co s posekanou trávou?
zdroj: Canva

6. Myslete na zvířata

Máte sousedy, kteří mají krávy, kozy, ovce nebo třeba husy a další drůbež? Ještě před sekáním je zkuste oslovit, zda nepotřebují čerstvě posekanou trávu. Dejte však pozor, aby se tráva ke zvířatům dostala rychle. Nikdy nesmí začít kvasit. Stejně tak nekrmte zvířata posekanou trávou z trávníku, který byl ošetřen pesticidy nebo herbicidy.

7. Usušte seno

Dopřejte svým králíčkům nebo morčatům chutné seno ke žvýkání. Odřezky trávy rovnoměrně rozprostřete v tenké vrstvě na trávník, aby rychle uschly. Trávu denně otáčejte, dokud úplně nevyschne.

8. Nakrmte červy

Vlastníte-li zahradu a hromadu kompostu, měli byste mít také kompostér na červy. Pokud ne, vytvořte si ho. Červi cestují směrem nahoru na nejnovější přidanou potravinu a zanechávájí spodní zásobník naplněn bohatým kompostem. Nepřidávejte však trávy příliš, jinak začne zapáchat.

9. Zlikvidujte otravný plevel

Patříte mezi líné zahradníky? Rádi si práci maximálně zjednodušíte? Pak se vám bude líbit náš další nápad, jak zničit plevel! Je to něco jako metoda zahradničení bez výkopů, zkrátka skvělý způsob, jak využít spoustu posekané trávy najednou.

Co pro to budete muset udělat? Stačí na zahradu položit vrstvu vlnité lepenky a dobře ji namočit. Dále začněte s vrstvěním hnědého materiálu (suché listí, noviny, rašelina) a zeleného (posekaná tráva). Tloušťka hnědé a zelené vrstvy by měla být v poměru 2:1. Tato metoda funguje podobně jako netkané textilie. Karton se časem rozpadne a poslouží až do té doby, dokud se správné rostliny samy nerozrostou.

Za krátký čas tak získáte nenáročnou zahradu s nízkou údržbou – prakticky bez plevele.

10. Pěstujte brambory

Brambory jsou v českých domácnostech velmi oblíbené. Proč je tedy kupovat, když si je můžete sami vypěstovat? Pěstování brambor v trávě znali už naši předci, a to především v oblastech s vysokou nadmořskou výškou nebo všude tam, kde se nacházela půda, která neměla vlastnosti vhodné pro růst brambor.

Postačí shromáždit dostatek trávy a do řádek umístit brambory. Nemáte-li dostatek trávy, můžete přidat suché listí, slámu, hlínu z krtinců nebo kompost. Následně brambory překryjte alespoň půlmetrovou vrstvou trávy. Důležité je, aby brambory nezůstaly odkryté.

Poté brambory prolijte vodou a čekejte. Zhruba za 8 až 10 týdnů se objeví první rostlinky.

Závěrem

Jsou chvíle, kdy recyklace posekané trávy nedává smysl, a to zejména v případech, kdy jste nechali trávu příliš vyrůst nebo byla při sekání mokrá. Trávu si nenechávejte ani v případě, že na svém trávníku máte nemoc nebo jste jej nedávno postříkali přípravkem na hubení plevele. Raději ji sbalte do pytlů a odvezte do sběrného dvora.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“