Nejznámější jedovaté rostliny pro kočky. Víte, co všechno mohou způsobit?

Publikace: 14.07.2022

Máte doma kočičího společníka? Pak si dejte velký pozor na to, co doma nebo na zahradě pěstujete. Kočky rády okusují rostlinky, některé druhy by se však pro ně mohly stát osudné. Které rostliny si domů a na zahradu raději nepořizovat, jak vypadá otrava kočky rostlinou a jak se zachovat, když víte, že už váš mazlíček rostlinu pozřel? Vše se dozvíte níže v článku.

Jedovaté pokojové rostliny pro kočky

Pokojové rostliny jsou běžné v každé domácnosti. Rozjasňují interiér, čistí vzduch a bylo prokázáno, že pomáhají snižovat úzkost a deprese. Mnoho lidí považuje péči o rostliny za terapeutickou. Bohužel však existují i jedovaté pokojové rostliny, které byste si domů neměli nosit kvůli jejich toxickým vlastnostem. Které to jsou?

Aloe pravá

Aloe vera se vyskytuje v mnoha domácnostech, a to nejen díky tomu, jak snadno se o ni pečuje, ale také díky blahodárným účinkům na lidskou pokožku. Poznáte ji podle hustých listů se zubatými okraji, které vyrůstají z růžicovitého základu. Na lidský organismus má příznivé účinky, pro kočky je ale její požití toxické. Může u nich způsobit letargii, zvracení a průjem.

zdroj: Pinterest

Brambořík

Tyto rostliny kvetou všemi barvami. Horní a spodní strany jejich listů jsou žíhané, květy mohou být v růžové, červené, bílé nebo fialové barvě. Květy a kořeny bramboříků vyrůstají z hlíz a právě tyto hlízy jsou zvláště nebezpečné pro domácí mazlíčky. Žvýkání nebo požití jakékoliv části rostliny může způsobit nadměrné slintání, zvracení a průjem. Velké množství zkonzumovaných hlíz dokáže způsobit arytmii, záchvaty a dokonce smrt.

zdroj: Pinterest

Pokojová lilie

Lilie vás oslní krásnými květy i omamnou vůní. Jejich tmavé listy, barevné květy a nenáročná péče z nich činí velmi oblíbené domácí rostliny, ale pozor, pro kočky jsou velmi nebezpečné. Obsahují totiž šťavelan vápenatý a po požití mohou způsobit zvracení, podráždění úst a trávicího traktu, nadměrné slinění a v závažných případech i potíže s polykáním nebo dýcháním.

zdroj: Pinterest

Orchidej

U krásné orchideje, stejně jako u lilie, dokážou toxické látky kočku zabít i po pouhém okusování. Jed způsobí akutní selhání ledvin. Kočka slintá, zvrací, trpí dezorientací a špatně se pohybuje. Může mít oteklé tlapky, špatně dýchat a uhynout v křečích. Je nutná okamžitá návštěva veterináře.

zdroj: Pinterest

Lopatkovec

Lopatkovec je jednou z nejčastěji pěstovaných pokojových rostlin. Není divu! Tmavé listy a bílé květy vás doslova uhranou. Lopatkovec však obsahuje toxiny, které jsou nebezpečné nejen pro kočky, ale i pro člověka. Mezi příznaky otravy patří podráždění kůže či sliznice, pálení, vyrážka, bolest, slinění a otoky. Při dlouhodobé konzumaci jen malého množství může způsobit také poškození ledvin a močové kameny.

zdroj: Pinterest

Monstera skvostná

Monstera Deliciosa je jednou z nejmodernějších tropických pokojových rostlin, která se v posledních letech objevuje díky svým zajímavě děleným listům v domácnostech, na sociálních sítích i na potiscích interiérových doplňků. Bohužel však obsahuje nerozpustné šťavelany vápenaté, kvůli čemuž je vysoce toxická pro kočky.

Otrava se projevuje už po 4 hodinách, a to nadbytečným sliněním, otékáním jazyka, tlamy i hrtanu, čímž se kočkám špatně polyká a dýchá. U citlivějších jedinců může dojít i ke zvracení, průjmu, arytmii, kómatu a v nejhorším i k uhynutí.

zdroj: Pinterest

Šplhavnice zlatá

Tato popínavá rostlina je atraktivní zejména pro začínající pěstitele. Péče o ni je totiž velmi snadná. Při jejím pěstování však nezapomínejte na to, že patří do čeledi árónovitých, proto její konzumace nese vážné důsledky. Pozření listů šplhavnice může způsobit uhynutí nejen kočkám, ale i opeřencům.

zdroj: Pinterest

Tlustice

Tlustice patří mezi okrasné pokojové rostliny, péče o ni je velmi nenáročná a vzhledem k její tvarovatelnosti může působit velmi elegantně. Je také jedovatá, ale naštěstí ne prudce. Pokud ji některý z vašich mazlíčků ochutná, bude mu nejspíš jen dost špatně. Vyznačuje se tmavě zelenými dužnatými listy a tlustými, dřevu podobnými stonky.

zdroj: Pinterest

Tchýnin jazyk

Tato rostlina je nenáročná, velmi odolná a v minulosti nechyběla v žádném interiéru. V současné době dochází k její renesanci, protože svými nároky na pěstování potěší každého, kdo například často cestuje. Vydrží totiž bez vody klidně i týden. Pozor ale, tchýnin jazyk je jedovatý. Všechny části rostliny obsahují alkaloidy a saponiny, které vyvolávají podráždění trávicího traktu.

zdroj: Pinterest

Pokojová azalka

Azalka je velmi krásná pokojová květina. Květy bývají jednoduché, poloplné i plné s jednoduchým nebo zvlněným okrajem. Bohužel má pár nedostatků – téměř nevoní a pro kočky je jedovatá. Její stonky, květy, nektar a listy obsahují různé deriváty toxických sloučenin a kočky i psi se mohou otrávit pozřením už pouhých dvou listů. Otrava se projeví od 20 minut až po 6 hodin, a to zvracením, průjmem, bolestmi břicha, třesem, křečemi, motáním a následnou smrtí.

zdroj: Pinterest

Difenbachie

Difenbachií existuje velké množství druhů. U nás se největší oblibě těší především difenbachie pestrá, difenbachie skvrnitá a jejich kříženci – všechny tyto rostliny jsou toxické nejen pro domácí mazlíčky, ale také pro člověka (zvýšené opatrnosti dbejte u dětí). Pozřetí malého množství listů může způsobit intenzivní pálení úst, jazyka a rtů, nadměrné slintání, potíže s polykáním a zvracení. Pokud máte podezření, že vaše kočka tuto rostlinu snědla, okamžitě volejte svého veterináře.

Tip: Maranta běložilnatá vypadá velmi podobně jako difenbachie, ale je naprosto bezpečná.

zdroj: Pinterest

Amarylis

Tyto nádherné květiny nepřitahují pouze lidi. Obří, zářivé květy mohou magicky lákat také domácí zvířata, která si s chutí pochutnají na jejich cibulích. Pokud k tomu dojde, přichází bolest žaludku, nadměrné slintání, třes, průjem, zvracení a snížení chuti k jídlu.

zdroj: Pinterest

Šeflera

Šeflera je stálezelená dřevina, jež patří do čeledi aralkovité. Během celého roku ji zdobí dlanitě složené listy, které mohou být i žíhané. Jedná se o prudce jedovatou rostlinu, a to nejen pro veškerá domácí zvířata, ale také pro lidi. Obsahuje šťavelany, saponiny a dermatotoxické polyiny falcarinol a falcarindiol. Při přesazování doporučujeme použít rukavice, jinak hrozí otoky, vyrážky a svědění.

Způsobuje zvracení, problémy s ledvinami, třes a srdeční a dýchací potíže. Výjimkou nejsou ani potíže s polykáním a slintání.

zdroj: Pinterest

Cykas japonský

Cykas japonský na první pohled připomíná palmu, se kterou však nemá nic společného. Péče o něj je velmi nenáročná – miluje především teplo a světlo. Zvláště v období růstu nových listů potřebuje plně osluněné stanoviště. Přestože jsou všechny části této rostliny toxické, největší množství jedu obsahují semena. Mohou způsobit záchvaty, deprese, zvracení, průjem a selhání jater.

zdroj: Pinterest

Pryšec nádherný

Pryšec nádherný neboli vánoční hvězda patří mezi nejoblíbenější vánoční rostliny. Jsou dostupné v růžové, bílé nebo červené barvě. Ačkoli si většina lidí myslí, že se jedná o nejjedovatější pokojovou rostlinu, ve skutečnosti by váš domácí mazlíček musel pozřít opravdu velké množství rostliny, aby se u něj projevily klinické příznaky. Nicméně neriskujte a rostlinu udržujte mimo jeho dosah.

Příznaky mohou zahrnovat zvracení, depresi a bolesti břicha. Poinsettie také obsahují mléčnou šťávu, která může způsobit podráždění pokožky.

zdroj: Pinterest

Kolopejka vděčná

Kalanchoe, česky též kolopejka vděčná, patří do čeledi Tlusticovité. Najdete ji téměř ve všech domácnostech, její pořizovací cena je totiž velmi nízká, proto se stala velmi oblíbeným dárkem. Máte-li doma menší zvířata, zbystřete!

Tato rostlina obsahuje glykosidy, které dokážou ovlivnit srdce, měnit jeho rytmus a frekvenci. Mohou také způsobit podráždění žaludku, zástavu dechu, v nejhorších případech i smrt.

zdroj: Pinterest

Jedovaté rostliny na zahradě

Pokud jde o jedovaté rostliny, ne všichni domácí mazlíčci na ně reagují stejně. Například zahradní lilie nemusí mít žádný vliv na psa, zvědavé kočce však může způsobit zvracení, selhání ledvin nebo dokonce smrt. V každém případě je na místě opatrnost!

Břečťan popínavý

Břečťan popínavý je stálezelená popínavá rostlina s přísavnými kořínky. Je ozdobou zahradních zídek i fasád domů. U břečťanu musíme dát pozor – je totiž jedovatý. V listech a bobulích obsahuje velké množství tzv. triterpenoidních saponinů. Ty kromě zvracení, vyrážek a průjmů mohou způsobovat silné křeče v břišní oblasti, které kočku ochromí bolestí.

zdroj: Pinterest

Tis červený

Tis je chráněná a rovněž vysoce jedovatá rostlina, která je oblíbeným okrasným keřem. Všechny části rostliny jsou jedovaté (i po usušení). Obsahuje tzv. taxiny (diterpenové alkaloidy), které jsou cévními a srdečními jedy s rychlým průnikem do nervového systému. Po rychlém vstřebání po pozření může dojít k náhlé smrti v důsledku ochrnutí dýchání a zástavy srdeční činnosti.

zdroj: Pinterest

Hortenzie

Oblíbenou okrasnou rostlinou jsou nádherné hortenzie, přesto si i na ně musíme dávat pozor. Krásné květy a listy totiž obsahují jed hydragin, který má podobné účinky jako kyanid. Kočky se mohou otrávit požitím jakékoliv části rostliny, nejvíce toxinu však obsahují pupeny a listy. Otrava hortenzií způsobuje závažné příznaky gastroenteritidy spolu s krvavým průjmem a také vyrážkou nebo podrážděním.

zdroj: Pinterest

Vistárie

Vistárie je známá svým hroznovitým květenstvím a omamnou vůní, majitelé koček by se této půvabné rostlině s fialovými květy ale měli vyhýbat obloukem. Ve srovnání s jinými rostlinami nenese její konzumace tak závažné účinky, kočky však mohou pociťovat zažívací potíže, které často vedou i ke zvracení a průjmu (někdy krvavému).

zdroj: Pinterest

Tulipány a narcisy

Tulipány a narcisy patří mezi nejkrásnější jarní květiny, které s oblibou pěstujeme nejen na zahrádkách, ale také na okenních parapetech. Máte-li doma chlupatého kamaráda a vázu plnou těchto působivých rostlin, raději zpozorněte. I voda, ve které jsou umístěné, je jedovatá!

Podle odborníků jsou prudce jedovaté celé rostliny, největší koncentrace toxinů se ale nachází v cibulích. Mezi příznaky otravy patří zvracení, deprese, průjem a nadměrná produkce slin. Pozorujete-li některý z těchto symptomů, okamžitě vyhledejte zvěrolékaře.

zdroj: Pinterest

Jak vypadá otrava kočky rostlinou

Mezi nejčastější příznaky otravy jedovatými rostlinami u koček patří: zvracení, rozšířené zornice, průjem, ztráta koordinace, podráždění kůže, otok jazyka, špatné dýchání, slabost, trhavé pohyby, třes, záchvaty a bolesti břicha.

První pomoc

Pokud máte podezření, že se vaše kočka otrávila jedovatou rostlinou, okamžitě vyhledejte veterináře! Ideálně i s kouskem rostliny, který snědla. Veterinář obvykle vyvolá u zvířete zvracení, následně mu podá živočišné uhlí a postará se o nezbytnou rehydrataci.

Nejste-li si jistí, hledejte indicie jako okousané listy, převrácený květináč nebo vázu. Jako první pomoc vytáhněte co nejdříve zbytky rostliny z tlamy zvířete a vypláchněte kočce tlamu vodou nebo mlékem. Při otoku tlamičky je nutné zabezpečit průchodnost dýchacích cest.

Bezpečné pokojové rostliny

Nedokážete si svou domácnost představit bez pokojových rostlin? Nezoufejte! Naštěstí existuje mnoho okrasných rostlin, které jsou netoxické pro psy i kočky. Pojďme si je představit:

  • Africká fialka
  • Bromélie
  • Dračinec pruhovaný
  • Gerbera
  • Kalatea
  • Maranta běložilnatá
  • Mucholapka podivná
  • Palma vznešená
  • Špirlice
  • Zelenec

Autor článku