7 způsobů, jak rychle a levně ohřát vodu v bazénu

Publikace: 26.07.2022

Máte na zahradě bazén, ale nesnesete studenou vodu? Ukážeme vám, že ohřát vodu nemusí být složité ani drahé. S našimi radami vás letní koupačky zase začnou hřát u srdce.

Jak na ohřev vody v bazénu?

Nikde jinde si člověk tolik nevydechne jako na pěkném místě u vody, kde se může zchladit, kdykoliv se mu zachce. Dovolená u moře je ideální relax a v těchto dnech sen každého z nás, ne vždy je ale pro nás moře dostupné.

Zárukou pohodového odpoledne se tak může stát i bazén na zahradě. Voda v něm by měla být příjemná, ideálně v rozmezí 21 – 25 °C. Celkové prohřátí vlivem slunečních paprsků ale může trvat i několik dní. Do této doby je napuštěný bazén vhodný leda pro otužilce. Pokud nechcete smutně čekat a netrpělivě obcházet bazén, máme pro vás několik tipů, které vám pomohou ohřát vodu na vysněnou teplotu.

Jak na ohřev vody v bazénu?
zdroj: Drew Dau / Unsplash

Solární plachta na bazén

Voda v bazénu ztrácí teplo kvůli odpařování. Jak slunce ohřívá vodu v bazénu, tato teplá voda stoupá nahoru, kde se odpařuje. Solární plachta vytváří bariéru, která brání ohřáté vodě unikat z bazénu. Solární plachty mají malé vzduchové kapsy, vzhledově i na dotek podobné bublinkové fólii, které pohlcují teplo ze slunce a přenášejí ho do vody. Zablokováním odpařování a přenosu tepla může solární plachta zvýšit teplotu vody v bazénu až o 12 stupňů.

Tekutá plachta na bazén

Stejně jako standardní solární plachta, i tekutá plachta na bazén, která vytvoří na povrchu hladiny neviditelnou vrstvu o tloušťce molekuly, dokáže efektivně šetřit energii pro ohřev vody, a to až o 70 %. Rovněž snižuje odpařování vody, vlhkost vzduchu i pachy z chemikálií u vnitřních bazénů. Nespornou výhodou je také netoxicita a biologická odbouratelnost.

Solární kruhy

Solární kruhy fungují podobně jako solární plachta, jejich použití je však mnohem jednodušší. Každý kruh má obvykle průměr 50 cm. Když se jich v bazénu seskupí několik, fungují jako solární plachta, která brání ohřáté vodě opustit bazén a zároveň absorbuje teplo ze slunce a přenáší ho do vody. Solární kruhy se dají snadněji umístit a odstranit než plachta plné velikosti, při ohřevu vody ale nejsou tak účinné.

Černá hadice na ohřev vody

Naviňte dostatečně dlouhou černou zahradní hadici v blízkosti bazénu tak, aby na ni dopadalo hodně přímého slunečního světla. Ta pak bude absorbovat sluneční teplo. Následně připojte jeden konec hadice k čerpadlu nastavenému na čerpání vody z bazénu (můžete použít i bazénové čerpadlo) a druhý konec umístěte do bazénu. Jakmile čerpadlo vytahuje vodu z bazénu a tlačí ji hadicí, horká hadice vodu ohřívá a poté ji vrací zpět do bazénu.

Zastřešení bazénu

Vítr vanoucí po povrchu vodní hladiny může urychlit proces odpařování, což způsobí, že voda v bazénu rychleji ztrácí teplo. Žijete-li ve větrné oblasti, zvažte vybudování nebo zakoupení zástěny proti větru, případně kompletní zastřešení bazénu.

Nejvýhodnější je kombinace zastřešení s některým typem aktivního ohřevu vody. Zastřešení zabrání nejen úniku tepla, ale dokáže také udržet bazén bez nečistot, které by se do něj jinak určitě dostaly. Samotné zastřešení dokáže vodu udržet o zhruba 5 °C teplejší v porovnání s nekrytým bazénem. To ale nemusí vždy stačit, a pak je nutné sáhnout po elektrickém ohřevu, tepelném čerpadle anebo solárním ohřevu. Tyto možnosti dokážou vodu přihřát o dalších několik stupňů.

Solární ohřev bazénu

Chcete mít při ohřevu vody nulové provozní náklady? Pak pro vás bude vhodným řešením solární panel. Pořizovací cena se liší podle velikosti jeho plochy a výrobce, investice se vám však brzy vrátí v podobě teplé vody zadarmo. Solární panely fungují tak, že je do nich pomocí filtrace vháněna studená voda z bazénu, ta se následně během průchodu panelem ohřeje a do bazénu pak zpět putuje teplá voda. 

Pokud se rozhodnete pro solární ohřev, je nutné dbát na vhodné umístění. Nejlepším místem je to, kam dopadá v průběhu dne nejvíce slunečních paprsků. Pokud by se ovšem časem ukázalo, že jeden solární panel nedokáže zajistit dokonalý ohřev vody, je možné propojit více solárních panelů a zvýšit tak jejich celkovou účinnost. Důležité je také zamyslet se nad výkonem filtračního zařízení, které bude do panelů vodu pumpovat.

Tepelné čerpadlo i pro chladnější dny

Další možností, jak rychle ohřát vodu v bazénu, je tepelné čerpadlo. V tomto případě se bude jednat o vyšší počáteční investici. Cena kvalitních tepelných čerpadel začíná na cca 25 000 Kč. Tato vysoká částka je však vyvážena vysokou účinností těchto zařízení a možností ohřevu vody i při zamračeném a chladnějším počasí. Tepelná čerpadla jsou schopna ohřívat vodu od zhruba 12 °C.

Tepelné čerpadlo funguje tak, že z okolního vzduchu odebírá teplo a s pomocí tepelného výměníku jím ohřívá vodu. Právě ze vzduchu získáte asi 80 % tepla a zbylých 20 % zajistí elektrická energie.

Je nezbytné zvolit takové tepelné čerpadlo, které bude mít dostatečný výkon, aby dokázalo vodu v bazénu prohřát na tu správnou teplotu.

Hledáte tipy, jak se u vody zabavit?

  • Máte rádi knížky? Vyzkoušejte Albi tužku. Jde o novinku ve světě interaktivních knih. Albi tužka funguje jako elektronická tužka. Na základě obsahu interaktivní knihy a přiložení Albi tužky ke konkrétnímu obrázku zazní vyprávění, hádanka a nebo zajímavý dialog. Děti to milují, a není divu. Jedná se o zábavnou formu vzdělávání, která si je rychle získá. Skvělá zábava na dlouhé hodiny.
  • Zahrajte si karty a nebo jinou společenskou hru.
  • Vyprávějte si improvizované příběhy. Střídejte se ve vyprávění po jedné větě. Uvidíte jak kreativní zápletku společně vykouzlíte.
  • Děti si donekonečna vyhrají s potápěčskými brýlemi anebo s podvodním foťákem. Zabaví se s nimi u moře i v bazénu.
  • Hrajte si s přírodním materiálem okolo vás. Jste-li u moře, postavte hrad nebo rodinný portrét z mušlí, řas a kamínků.
  • Změňte se s dětmi v akrobaty a připravte si navzájem cirkusové překvapení. Zkoušejte ve vodě různé akrobatické prvky a navzájem si je hodnoťte. Postupně se vystřídejte.
  • Je s vámi u vody více dětí? Uspořádejte pro ně  vodní olympiádu.  Mezi oblíbené disciplíny patří například běh proti proudu, závody v jízdě na nafukovacím kruhu, běh v potápěčských ploutvích v mělké vodě, plavání s ešusem vody, aniž by se voda rozlila nebo jí přibylo, slalom ve vodě mezi pet lahvemi nebo hračkami do bazénu, luštění hlavolamu pod vodou apod.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“