Jak se zbavit slimáků? Ukážeme vám 11 chytrých způsobů

Publikace: 29.07.2022

Slimáci jsou trnem v oku všech zahrádkářů a pravidelně okupují nejvyšší posty na seznamu zahradních škůdců. Ničí vzácné rostliny i nové sazenice, nejčastěji však páchají škody na zelenině, u které žvýkají listy, stonky, květy i hlízy. Jak se tedy slimáků zbavit? Přečtěte si naše tipy.

Slimáci jsou aktivní po většinu roku, problém ale představují zejména na jaře a v létě, kdy je spousta mladého porostu. Čilí jsou především po setmění, když je teplo a vlhko. V horkém a suchém počasí se zahrabávají do půdy nebo se schovávají na chladných a tmavých místech, aby se vyhnuli dehydrataci.

Jaké jsou druhy slimáků v České republice?

V České republice najdete několik druhů slimáků. Největší škody způsobují slimáček síťkovaný (Deroceras reticulatum) a slimáček polní (Deroceras agreste). Dalším otravným slimákem vyskytujícím se na našich zahradách je slimáček hladký (Deroceras leave), slimák největší (Limax maximus), plzák zahradní (Arion hortensis), plzák lesní (Arion rufus) a plzák žíhaný (Arion circumscriptus). Ačkoli je to možná překvapivé, výrazné škody v České republice páchá také plzák španělský (Arion lusitanicus).

Druhy slimáků v ČR
zdroj: Unsplash

3 tipy, jak poznat přítomnost slimáků

1. Okousané listy a díry v plodech

Pokud ráno přijdete na zahradu a ze sazenic nezbude nic než středy listů, pravděpodobně jsou na vině slimáci. Stejně tak kulaté otvory v rajčatech, jahodách a dalších měkkých plodech značí, že je třeba se slimáky na zahradě co nejrychleji zatočit.

2. Slizké stopy

Slizké stopy na listech rostlin, stěnách, kamenech nebo mulči jsou dalším typickým poznávacím znamením slimáků.

3. Vajíčka slimáků

Každý slimák může během svého života naklást stovky vajíček, která jsou kladena ve skupinách po zhruba 30 kusech. Vajíčka kladou do vlhké půdy, pod mulč a kameny nebo pod listový odpad. V případě, že snůšky objevíte, naberte je lopatkou a okamžitě zničte. V horkém a suchém počasí se jim sice nedaří, jakmile však nastane deštivo, vajíčka se vylíhnou.

Jak na slimáky?
zdroj: Unsplash

Jak se zbavit slimáků na zahradě?

Přes veškerou snahu se některým ztrátám způsobeným slimáky nevyhnete. Smiřte se s tím, že vaše zahrada zkrátka nikdy nebude zcela bez slimáků a zkuste najít způsob, jak jejich škody snížit na minimum.

Přednostně se snažte ochránit nejzranitelnější rostliny, jako jsou sazenice zeleniny, bylinky a zvláště náchylné cibulovité rostliny. Pokud pěstujete rostliny v květináčích, ujistěte se, že mezi jednotlivými rostlinami není vytvořen „most" z listů, protože po něm slimáci mohou přecházet z květináče do květináče.

Existuje mnoho možností, jak se slimákům bránit. Nejlepší je kombinovat několik metod a začít s nimi brzy na jaře. Níže pro vás máme několik účinných tipů, jak se slimáků zbavit.

Lapače

Pasti na slimáky existují v mnoha různých podobách. Jejich použití je velmi snadné, stačí je umístit poblíž místa, kde se slimáci nejvíce vyskytují, naplnit je pivem nebo droždím s teplou vodou, a čekat. Pro ještě lepší výsledky můžete přidat také atraktant, která má až 20× vyšší účinnost. Díky přírodní návnadě a uzávěru nehrozí žádné nebezpečí ani vašim domácím mazlíčkům, ani jiným zvířatům.

Ruční sběr

Nejúčinnější metodou je ruční sběr. Musíte si však najít ten správný čas a vytrvat. Sbírejte slimáky ve večerních či nočních hodinách, kdy vylézají ze svých úkrytů. Projděte celou zahradu, zvláště pak tmavá a vlhká místa, kde se plži obvykle schovávají: kompost, vysokou trávu, místa pod prkny nebo cihlami, pod složeným dřevem, pod sudy nebo květináči i pod poklopem jímky nebo septiku.

Parazitické hlístice

Jak na slimáky bez chemie? Vyzkoušet můžete například ekologicky nezávadné hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita, které běžně zakoupíte v hobby marketech nebo na internetu. Během jednoho týdne můžete pozorovat úbytek slimáků, kteří přestanou jíst, ukryjí se pod zem a následně přirozeně uhynou. Pro ostatní zvířata a člověka jsou hlístice neškodné.

Kachny

I slimáci mají své přirozené nepřátele. Jestliže přemýšlíte, co žere slimáky, jsou to například žáby, mloci, čolci, ropuchy, hadi, želvy, ježci, rejsci a samozřejmě opeřenci. Pokud se tedy chcete zbavit slimáků, povolejte na pomoc kachny, které si na slimácích velmi rádi pochutnají.

Sůl

Jedním z nejznámějších triků, jak se zbavit slimáků, je posypat je solí, čímž se slimáci rozleptají a zahynou. Solí můžete posypat i záhonek, ale nepřežeňte to s množstvím, protože byste mohli nenávratně poškodit také rostliny a sazenice.

Pivo

Pivní past bude slimáky lákat již z dálky. Zakopejte otevřenou láhev nebo nádobu do země tak, aby byl okraj těsně nad úrovní půdy a naplňte ji do poloviny pivem. Slimáci se do této mělké pivní louže ponoří a zemřou. Každé ráno past zkontrolujte a podle potřeby ji vyčistěte. Nejlepší je, když umístíte past na okraj zeleninového záhonu. V případě, že ji totiž umístíte do záhonu, slimáci cestou k pasti sežvýkají vaše sazenice.

Soda

Slimáky můžete poprášit také jedlou sodou. Brzy poté seschnou a zahynou. Sodu lze rozprášit všude tam, kde se slimáci nacházejí.

Skořápky

Achillovou patou slimáků je jejich měkké tělo, které se snadno podráždí ostrými nebo suchými materiály. Využijte toho a posypte jednotlivé rostliny – nebo celou zahradu – dřevěným popelem, křemelinou nebo štěrkem, abyste slimáky odradili, protože se jim nebude chtít lézt přes hrbolatou bariéru. Dřevěný popel má navíc tu výhodu, že přidává do půdy draslík a zvyšuje pH, zvažte proto tuto metodu jako první obrannou linii.

Stejně tak můžete použít rozbité vaječné skořápky, které nasypete po obvodu oblíbených záhonů. Vaječné skořápky se navíc rozloží a prospějí půdě.

Lesklé předměty

Měď při kontaktu se slimáky vyvolá nepříjemný elektrický šok, který je odradí od průchodu. Vytvořte kolem své milované zahrady bariéru tím, že ji obklopíte 10 až 15centimetrovým měděným oplechováním nebo omotáte náchylné rostliny měděnou páskou. Nejenže se slimáci budou držet dál, ale měděné oplechování můžete používat opakovaně po několik dalších let. Mějte na paměti, že tento trik slimáky pouze odradí.

Rostliny, které jim vadí

Když vše ostatní selže, vysaďte rostliny, které ke slimákům rozhodně nejsou přátelské; nebo to alespoň udělejte v oblastech, kde jsou slimáci perzistentní. Slimáci nemají rádi silně vonící věci, takže použijte levanduli, rozmarýn, begónie a šalvěj. Mezi další odpuzovače slimáků patří kapradiny, brambořík, hortenzie, kalifornský mák, nasturtium a lantana.

Granule

Jestliže jste vyzkoušeli opravdu všechno a už si nevíte rady, zkuste sáhnout po chemických přípravcích. Velmi dobře funguje například Vanish na slimáky ve formě tmavěmodrých minigranulí. Mějte však na paměti, že by je mohl sníst také jiný neškodný návštěvník vaší zahrady.

Autor článku