Poradíme přesný postup, jak sušit bylinky v sušičce, troubě i volně doma

Publikace: 11.08.2022

Bylinky ze zahrádky jsou nejlepší, když jsou čerstvé. Obvykle jich je ale víc, než můžete během jedné sezóny spotřebovat. Proto si ukážeme čtyři techniky, jak nejlépe uchovat bylinky na celou zimu. Sušení bylinek pomůže zachovat esenciální oleje tak, že budou bylinky chutnat stále jako právě utržené.

Kdy sklízet bylinky na sušení?

  • Pro plnou chuť sklízejte bylinky dříve, než vykvetou. Pokud jste sklízeli větvičky celou sezónu, vaše rostliny pravděpodobně nikdy nedostaly příležitost kvést. Koncem léta však i bylinky, které ještě nevykvetly, začnou ubývat. To je ten správný čas začít sklízet a sušit bylinky.
  • Větvičky stříhejte vždy dopoledne (bez ranní rosy), na odpoledním slunci bylinky vadnou.
  • Nestříhejte celou rostlinu, pokud neplánujete její výměnu. Nikdy byste neměli odstranit víc než 1/3 větviček rostliny najednou.

Po usušení a uskladnění ve vzduchotěsných nádobách si bylinky zachovají dobrou chuť až jeden rok.

Kdy sklízet bylinky na sušení?
zdroj: Kevin Doran / Unsplash

Co budete potřebovat?

Jak sušit bylinky v bytě na vzduchu?

Tato metoda má bohatou historii v kulinářské i lékařské tradici. Je to způsob, jakým většina lékárníků a kuchařů používala sušené byliny v minulosti.

Sušení vzduchem funguje nejlépe u bylinek, které nemají vysoký obsah vlhkosti. Jedná se například o bobkový list, kopr, anděliku, majoránku, oregano, rozmarýn, letní saturejku a tymián. Chcete-li zachovat nejlepší chuť těchto bylinek, budete je muset nechat přirozeně uschnout nebo použít sušičku potravin.

  • Ostříhejte bylinky: Shromážděte části, které chcete usušit.
  • Odstraňte nečistoty: Jemně větvičkami zatřeste, abyste odstranili případný hmyz, přebytečnou půdu a nečistoty. Pokud budete muset použít vodu, nezapomeňte bylinky osušit papírovou utěrkou.
  • Ujistěte se, že jsou bylinky suché: Vlhké bylinky plesniví a hnijí. Větvičky bylinek proto zavěste nebo položte tam, kde budou mít dostatek vzduchu, aby mohly rychle vyschnout.
  • Odstraňte spodní listy: Odstraňte spodní listy podél stonku. Tyto listy můžete použít čerstvé nebo je sušit samostatně. Rovněž odstraňte všechny suché, nemocné, žluté nebo skvrnité listy.
  • Spojte stonky dohromady: Spojte čtyři až šest stonků dohromady a svažte je jako svazek. Můžete použít buď provázek, nebo gumičku. Svazky se vysycháním smrští a gumička se uvolní, proto pravidelně kontrolujte, zda je svazek stále pevný. Pokud se rozhodnete sušit bylinky, které mají vysoký obsah vody, vytvořte malé svazky, aby mezi větvemi proudil vzduch a nehnily.
  • Vložte bylinky do papírových sáčků: Ačkoli tento krok není zcela nutný, je prokázáno, že papírové sáčky pomáhají bylinkám rychleji a důkladněji proschnout. Do papírového sáčku udělejte malé otvory, vložte svázané bylinky a konec sáčku zavažte kolem konce svazku. Sáčky nikdy nepřeplňujte!
  • Pověste bylinky vzhůru nohama: Nejstarší způsob sušení bylinek je vzít trs, pověsit ho hlavou dolů do teplé, tmavé a dobře větrané místnosti a nechat přírodu, aby se postarala. Sušení trvá přibližně týden, vše ale závisí na přirozené vlhkosti v místnosti.

Jak sušit bylinky v sušičce?

Chcete-li uchovat bylinky se šťavnatými listy nebo vysokým obsahem vlhkosti, jako je bazalka, pažitka, máta a estragon, můžete je zkusit sušit v sušičce. Jde o skvělý způsob, jak sušit bylinky ve velkém, zvláště pokud má váš přístroj vložky s jemným síťováním, které zabraňují padání listů.

Před samotným sušením se ujistěte, že jsou listy čisté a nepoškozené, poté je položte v jedné vrstvě na každý tác. Tápete, jak dlouho sušit bylinky v sušičce? Přibližně dvě až čtyři hodiny – na nejnižší stupeň. Nejtěžší částí je odstranění bylinek z táců. Na pomoc si vezměte čistý hadřík nebo misku, které zachytí i polámané kousky.

Jak sušit bylinky v troubě?

Nemáte doma sušičku potravin? Žádný problém! Tuto práci zvládne i vaše běžná trouba. Nejlepší je použít mušelín nebo utěrku, na kterou otrhané listy položíte, aby se nepřilepily na pekáč. Velmi dobře fungují i ​​silikonové podložky. Spotřebič nastavte na nejnižší stupeň a „pečte“ asi 30 minut. Že jsou bylinky vysušené poznáte tak, že se budou drolit. Když se je pokusíte roztrhnout, nebudou se táhnout.

Jak sušit bylinky v mikrovlnné troubě?

Je to tak, bylinky můžete sušit i v mikrovlnné troubě! Nejprve oddělte listy od stonků a opláchněte části, které chcete uložit. Jakmile bylinky nebudou mokré, vložte je zhruba na jednu minutu do mikrovlnné trouby mezi dvě papírové utěrky. Poté je zkontrolujte a v případě potřeby pokračujte v 30sekundových intervalech, dokud nebude hotovo.

Pamatujte však, že se nejedná o příliš šetrnou metodu sušení. Vaše bylinky připraví nejen o obsah oleje, ale i o část chuti. Tyto spotřebiče tedy používejte až jako poslední možnost.

Jak sušit bylinky v sušičce, troubě či volně v bytě?
zdroj: Annie Spratt / Unsplash

Jak uchovávat bylinky?

  • Zlikvidujte všechny plesnivé bylinky: Vyhoďte všechny sušené bylinky, které vykazují sebemenší známky plísně.

  • Uložte bylinky do vzduchotěsných nádob: Usušené bylinky skladujte ve vzduchotěsných nádobách. Skvěle fungují například malé zavařovací sklenice. Stejně dobře poslouží ale i plastové sáčky na zip. Malý tip: Bylinky si zachovají více chuti, pokud budete listy skladovat v celku. Rozdrtit je můžete až těsně před vařením.

  • Označte nádoby a uveďte datum: Pečlivě označte a popište své nádoby. Nespoléhejte na to, že zrovna oregano přece vždy zaručeně poznáte!

  • Umístěte nádoby na chladné a suché místo: Nádoby umístěte na chladné a suché místo mimo přímé sluneční světlo. Perfektní vychytávkou jsou zavařovací sklenice jantarové barvy, které jsou navrženy tak, aby blokovaly sluneční světlo.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“