Zaostřeno na česnek: Jak skladovat česnek, aby neztratil svoji chuť?

Publikace: 12.09.2022

Česnek má své nezastupitelné místo v každé kuchyni. Jeho výrazná chuť totiž dokáže ozvláštnit i ten nejjednodušší pokrm. Aby neztratil svoji hlavní přednost, je důležité správné uskladnění. Víte, jak správně skladovat česnek?

Jak uskladnit česnek aneb nutné základy

Nejprve je nutné vědět, jak rozpoznat dobrý česnek od toho špatného. Při výběru se zaměřte na tvar, tvrdost a barvu kusu. Vyhněte se měkkým hlavičkám či stroužkům, které začínají klíčit. Nahnědlý povrch nebo slupka nasvědčují, že česnek mohli poškodit škůdci, hniloba či plíseň. Netypický tvar paličky znamená, že uvnitř rostlina vysychá, tudíž nebude mít ostrou chuť. 

Rozpoznání vhodného česneku není nic složitého. Ideální kus je na omak pevný, zabalený ve slupce a stabilní. Barva je bílá či místy fialová.

Dobře vybraný a uskladněný česnek (o tom více později) vám vydrží dlouhou dobu. Životnost neoloupané hlavičky se pohybuje kolem 6 měsíců, oddělený a neoloupaný stroužek vydrží až 3 týdny. Oloupaný kus je nutné co nejdříve spotřebovat, nejlépe do 24 hodin.

Jak uskladnit česnek
zdroj: Sanjay Dosajh / Unsplash

Jak správně uskladnit česnek? Vyzkoušejte různé metody!

Jak uchovat česnek, aby vydržel co nejdéle? Na tuto otázku bohužel neexistuje univerzální odpověď, jelikož záleží na způsobu, jakým se rozhodnete česnek uskladnit. Jednotlivé možnosti se různí ve svém provedení, proto si je nyní představíme.

Jak uskladnit česnek po sklizni?

Před sklizní je nutné znát jednu podstatnou věc – zasetou odrůdu. Podle ní poznáte, kdy je vhodný čas pro sklizeň. Vyhnete se tak hned několika problémům – pokud byste rostlinu z půdy vytáhli příliš brzy, nemusí dobře schnout, naopak při opožděném vytažení se cibule mohou rozevírat v zemi.

Čerstvě vytažený česnek pečlivě očistěte od hlíny. Abyste ho nepoškodili, zbytečně s ním neházejte a neotloukejte o sebe. Následně natě česneku svažte po 10 až 15 kusech nebo je svažte do tzv. česnekových copů, které vám nezaberou velké množství místa, a navíc působí velice esteticky.

Ať zvolíte jakýkoliv způsob, sklizený česnek pověste na teplé místo s dobrou cirkulací vzduchu. Pamatujte na to, že česnek je rostlina náročná na odpovídající teplotu – příliš vysoké či nízké teploty mu škodí. Podobně náchylný je na sluneční svit. Dobře sklizený česnek vám vydrží až jeden rok.

Jak uchovat palice česneku?

Většina z nás kupuje celé palice česneku. Abyste se vyhnuli jejich zbytečnému vyschnutí, dejte si pozor na časté chyby, které možná děláte i vy. Nejlepší místo pro skladování palic je takové, které je chladné, suché a bez přímého slunečního svitu. Ideálně česnek uložte do spíže či kuchyňské skříňky

Zároveň je podstatné, v čem ho uložíte. Přestože jsou plastové sáčky praktické pro skladování jiných potravin, u česneku se jim vyvarujte, a to kvůli možnému vzniku plísní. Raději ho uchovávejte v síťovaných pytlících, proutěných koších nebo miskách. V žádném případě palici česneku neukládejte do lednice! Nikdy!

Jak uchovat oloupaný česnek?

Česnek bez slupky se začne rychleji rozkládat. Abyste tento proces zpomalili, nechte ho v lednici. Oloupaný česnek uložte do nádoby, do níž neproudí vzduch. Nejenže vydrží delší dobu, také předejdete načichnutí vaší ledničky nepříjemným zápachem.

Co když jste česnek oloupali a také nasekali či namleli? V tomto případě ho pokapejte trochou olivového oleje, vložte do vzduchotěsné nádoby a tu nechte v lednici. Takto upravený česnek zpracujte nejlépe do 2 dnů.

Jak uchovat česnek v mrazáku?

Zmrazením česneku si ušetříte především místo v kuchyni. Tento způsob je jednoduchý a můžete si vybrat přesně takovou možnost, která odpovídá vašim potřebám.

Zmrazit lze celý česnek. Stačí odstranit stonek a případné nečistoty. Poté česnek pečlivě zabalte do potravinářské fólie a vložte do mrazáku. Po rozmrazení se nepolekejte jeho struktury, jelikož bude velmi měkká.

Zbylé stroužky příště nevyhazujte, ale zmrazte je. Jejich příprava se neliší od zamrazování celé hlavičky. Oloupejte slupku česneku a vložte do sáčku či dózy tak, abyste jednotlivé stroužky mohli vyndávat při vaření. Stroužky před použitím nemusíte rozmrazovat. 

Jestli chcete ušetřit prostor nejen doma, ale i v mrazáku, zamrazte prolisovaný nebo rozmixovaný česnek. Vzniklou směs nemusíte nijak solit, stačí ji vložit do sáčků (nejlépe na přípravu ledu) či vzduchotěsných nádob.

Ať si vyberete jakýkoliv způsob, nezapomeňte si poznamenat datum, kdy jste česnek zmrazili. Zamrazený česnek vydrží v mrazáku až 6 měsíců.

Jak uchovat česnek?
zdroj: Fernañdo Prado / Unsplash

Uskladnění česneku není věda

Ukázali jsme si, jak správně uchovat česnek. Pokud se naučíte vhodné postupy a vyvarujete se chybám, ušetříte si tak čas i peníze za nákupy dalších rostlin.

Tip: Vyzkoušeli jste všechny zmíněné způsoby uchování česneku, a přesto vám ještě nějaké palice zbyly? Zkuste nakládaný česnek v oleji. S tímto trumfem zabodujete na jakékoliv sešlosti. Postup je jednoduchý. Do vhodné nádoby (většinou menší zavařovací sklenice) vložte koření podle chuti a následně připravené stroužky. Vše zalijte olejem tak, aby česnek zůstal ponořen. Směs uchovejte v chladu, po 2 týdnech můžete nádobu otevřít. Naložený česnek vydrží až několik měsíců.

Autor článku

Kristýna Kršňáková

Kristýna Kršňáková

Redaktor

„Jmenuji se Kristýna a vystudovala jsem obor Elektronická kultura a sémiotika na fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Hledání informací a psaní článků je pro mě tedy hračka. Nejvíce mě baví testování a srovnávání produktů, protože tak mohu pomoci lidem, kteří chtějí investovat své peníze do kvalitního zboží. Dokážu pokrýt velké množství oblastí, mou opravdovou vášní je však kosmetika, nábytek a potřeby pro mazlíčky.“