Podzimní trvalky oživí vaši zahradu tóny žluté, červené i fialové

Publikace: 05.10.2022

I v září a říjnu může vaše zahrada hrát všemi barvami. Postarají se o to trvalky kvetoucí na podzim. Většinu z nich ale musíte zasadit už na jaře nebo začátkem léta, jen tak stihnou krásně vykvést. Mezi nejznámější druhy patří astry, chryzantémy či sasanky. A vedle nich se budou vyjímat i další nenáročné květiny, které snesou první mráz. Typickým příkladem je třapatka nebo kakost.

Astra novoanglická a novobelgická

Žádný zahradník si neumí představit konec sezóny bez aster. Jejich sezóna trvá od začátku září až do konce října. Dorůstají do výšky přes 1 metr a mají opravdu bohaté květenství. I když jsou jednotlivé úbory celkem malé, vytvářejí mohutné trsy v bílých, růžových, červených a fialových odstínech. Bez nadsázky je tedy můžeme označit za královny podzimu.

Astra novoanglická a novobelgická
zdroj: Pinterest

Hvězdnice křovitá

Jedním z mnoha druhů aster je i hvězdnice křovitá, která dosahuje středního vzrůstu (40 až 50 cm). Její květenství trvá od srpna do října a podpořit ho můžete mírným sestříháním během jara. Růžové květy se žlutým terčíkem tvoří mohutné úbory. Budou se tedy vyjímat na každé zahradě, nejlépe v kombinaci s travinami nebo rozchodníky. Celkově jde o velmi nenáročné květiny, které nemají vysoké nároky na sluneční záření ani vlhkost.

Hvězdnice křovitá
zdroj: Pinterest

Třapatka zářivá

Tato trvalka z čeledi hvězdnicovitých vyžaduje minimální péči, přesto bude ozdobou každé zahrady. A to díky bohatým žlutým květům se zlatavým podtónem a výšce okolo 50 až 80 cm. Pochází ze Severní Ameriky, kde ji původní obyvatelé používali jako léčivou rostlinu. Dařit se jí ale bude i v našich podmínkách. Jen potřebuje slunné stanoviště a vlhkou půdu. Bezprostředně po výsadbě tedy nezapomínejte na vydatnou zálivku.

Třapatka zářivá
zdroj: Pinterest

Chryzantéma (listopadka)

Bez chryzantém by zahrada na podzim nebyla zdaleka tak pestrá. Mají totiž obří květy, které hrají všemi barvami. Vybírat můžete z odstínů žluté, oranžové, růžové i červené. Aby se však staly opravdovou chloubou vašeho záhonu, musíte jim věnovat dostatečnou péči. Vysazují se na jaře a patří k rostlinám náročným na vlhkost. V letním horku vyžadují vydatnou zálivku a před chladem byste je měli chránit vrstvou mulče. Díky tomu dorostou až do výšky 70 cm a budou kvést ještě v listopadu.

Chryzantéma (listopadka)
zdroj: Pinterest

Rozchodník (Sedum)

Stále častěji vídáme na podzim i rozchodník. Tato vděčná a dlouhověká trvalka je vysoká jen asi 30 cm, ale na první pohled zaujme velmi hustým soukvětím v různých odstínech. Typickou barvou je červenohnědá, ale setkat se můžete i se světle růžovými nebo sytě červenými úbory. Rozchodníku vyhovují štěrkovité a písčité půdy, a tak se mu bude dařit na záhonu i na skalce. Výsadbu doporučujeme naplánovat na jaro.

Rozchodník (Sedum)
zdroj: Pinterest

Svíčkovec bílý a růžový

Pokud se vám líbí bílé kvetoucí trvalky, pěstujte svíčkovec. Jde o trsovitě rostoucí květinu, která dokonale vynikne na záhonech s travinami. Její jemné květy můžete obdivovat od června až do října. Stačí ji zasadit do rovnoměrně vlhké půdy a zajistit jí dostatek slunečního svitu. Barevnější variantou je svíčkovec růžový, který vyžaduje podobné podmínky. Oba druhy mají výšku okolo 50 až 70 cm.

Svíčkovec růžový
zdroj: Pinterest

Záplevák podzimní

Nejznámější trvalky kvetoucí na podzim doplňuje také záplevák podzimní. Jeho domovinou je Severní Amerika a u nás se stal populárním teprve v posledních letech. Má zářivé oranžovožluté květy, a tak vynikne samostatně i v kombinaci s méně výraznými trvalkami. Výška jednotlivých kultivarů se hodně liší, měří zhruba od 50 do 150 cm. Nejvyšší rostliny tedy můžete vysazovat k plotům. V každém případě ale vyberte slunné stanoviště s vlhkou půdou.

Záplevák podzimní
zdroj: Pinterest

Plamenka latnatá

Pěstujete rádi méně známé květiny? Z podzimních trvalek se k nim řadí například plamenka latnatá. Pochází z USA, kde si ji oblíbili i méně zkušení zahradníci. Má totiž nádherné květy v tónech růžové, karmínové i fialové a její sezóna trvá od června až do konce září. Zajistit jí musíte pouze dostatečnou závlahu, na sluneční svit ani teplotu není příliš náročná.

Plamenka latnatá
zdroj: Pinterest

Krokus (šafrán) podzimní

Zapomenout nesmíme ani na cibuloviny. K nim se řadí zejména krokus podzimní, který vás svými fialovými květy potěší ještě před prvními mrazy. Stejně jako krokus jarní se vysazuje na podzim. Nejlépe se mu daří v polostínu. V létě by se neměl vůbec zalévat, ale se začátkem podzimu opět vodu potřebuje. Jakmile vykvete, můžete zálivku omezit. Vysoký je jen několik centimetrů, proto se skvěle hodí podél chodníků nebo pod stromy.

Krokus (šafrán) podzimní
zdroj: Pinterest

Slunečnice vytrvalá

Pro slunečnice roční není podzimní zahrada dostatečně slunná a teplá. Nastává tedy čas na slunečnice vytrvalé, které dorůstají maximálně do výšky 180 cm a mají i menší květy. To jim ale na kráse rozhodně neubírá. Díky zářivě žluté barvě a hvězdnicovitému tvaru budou pýchou každé zahrady. Přitom nevyžadují žádnou náročnou péči, jen je bude nutné včas přivázat k opoře.

Slunečnice vytrvalá
zdroj: Pinterest

Zlatobýl obecný

Pro tyto krásně žluté trvalky jsou typické malé a husté květy. Výška rostlin se nejčastěji pohybuje mezi 50 až 100 cm. Po výsadbě se uchytí velmi rychle, a to téměř v jakékoli půdě. Jen jim v době růstu zajistěte oporu, aby se dlouhé dřevité stonky nepolámaly. Zlatobýl kvete od srpna do října a nejlépe se hodí na smíšené trvalkové záhony. Jen pozor na to, že se někdy šíří až příliš rychle.

Zlatobýl obecný
zdroj: Pinterest

Sasanka japonská

Jak poznáte, že se nezadržitelně blíží podzim? Začíná kvést sasanka japonská, která poněkud překvapivě pochází z Číny. Tato trvalka dosahuje výšky 50 až 150 cm a skvěle se hodí do stínu a polostínu, kde se jiným květinám dařit nebude. Vysoké nároky ale nemá ani na teploty, mnohé kultivary dokonce odolají mrazu. Nejvhodnější jsou pro sasanku humózní a mírně kyselé půdy s vyšší vlhkostí.

Sasanka japonská
zdroj: Pinterest

Sporýš argentinský (verbena bonariensis)

Tuto rostlinu možná znáte ve spojení s magickými až afrodiziakálními účinky. V každém případě můžete některé její druhy pěstovat jako podzimní trvalky. Vyhovovat jim budou slunné místo a sušší půda, pozor tedy na přemokření. Při správné péči má sporýš nádherné fialové květy, které lákají hmyz i pohledy kolemjdoucích. Jeho sezóna trvá od července až od října.

Sporýš argentinský (verbena bonariensis)
zdroj: Pinterest

Hořec

Možná máte hořec spojený spíše s balkonovými truhlíky, ale nenechte se mýlit. Stejně dobře ho můžete pěstovat i na záhoně nebo na skalce. Stačí si vybrat správný druh a věnovat mu dostatečnou péči. Svými modrými zvonkovitými květy pak bude zdobit vaši zahradu od června až do října. Potřebuje nevysychavou půdu s dostatkem výživy. Na zálivku ani sluneční svit ale náročný není.

Hořec
zdroj: Pinterest

Kakost

Tato květina není typická jen pro období podzimu. Patří spíše mezi dlouhodobě kvetoucí trvalky, které mají výšku 20 až 70 cm. Kakost si oblíbíte pro jeho nenáročnost. Dařit se mu bude i v poměrně suché půdě, a tak je kromě záhonů vhodný také na skalky. Okouzlí vás krásnými květy v odstínech růžové a fialové. Díky tomu vynikne i ve skupinové výsadbě.

Kakost
zdroj: Pinterest

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“