Nůž, lžíce nebo vrtačka? Průvodce různými metodami vyřezávání dýní

Publikace: 07.10.2022

Blíží se Halloween! Ať už ho oslavujete, nebo se raději držíte tradičních Dušiček, k běžné podzimní výzdobě patří neodmyslitelně i vydlabané dýně. Nechcete mít nudnou dekoraci? Pak vyzkoušejte různé metody, s nimiž se naučíte, jak vyřezat originální dýni, která vydrží dlouhou dobu.

Vše začíná u správného výběru a přípravy

Není dýně jako dýně. Aby vám halloweenská výzdoba vydržela co nejdéle, potřebujete čerstvou dýni. Poznáte ji podle stopky, která by měla být pevná, a také podle kůry bez skvrn či stop poškození. Vhodná dýně pro vyřezávání má ploché dno, díky němuž se vám bude snáze upravovat.

Než začnete s prací, vytvořte si vhodnou pracovní plochu. Jestli vyřezáváte dýně vevnitř domácnosti, na stůl rozložte noviny, vyskládejte vhodné nástroje pro vydlabávání (k nim se ještě dostaneme) a připravte koš na odřezky. Při venkovní práci najděte místo bez překážek (tím myslíme písek, kameny apod.), abyste neponičili dýni.

Ať už zvolíte jakýkoliv postup, jak vyřezat dýni, vždy začněte řezat odspodu. Nejenže se vám dýně bude dlabat lépe, ale také tím zamezíte brzkému propadání stěn. Pokud musíte řezat seshora, pokuste se víko vyříznout šikmo. I tímto krokem předejdete jejímu dřívějšímu rozpadu. Aby vám při řezání víko nespadlo dovnitř, nakloňte dýni do úhlu 45 stupňů. Vždy řežte, dokud víko nepůjde vyndat. Poté jídelní lžící nebo naběračkou vydlabejte vnitřek dýně, dokud stěna nebude alespoň 3 cm dlouhá.

Tip: Než umístíte svíčku dovnitř dýně, připevněte ji ke spodnímu víku horkým voskem. Díky tomu budete vědět, že se při poryvu větru svíčka nesesune.

Jak vyřezat dýni?
zdroj: Depositphotos

Jak vyřezat dýni nožem?

Co bude potřeba? 

Jaký je postup?

Vyřezávání nožem patří mezi nejčastější metody. Než začnete s vyřezáváním, dýni utřete vlhkým hadříkem a osušte. 

 1. Perem nebo tužkou nakreslete na dýni obličej či vzor, který chcete vyřezat. Pro vyřezání obličeje se hodí dlouhá dýně, pro jednoduché obrazce zase menší. Inspirovat se můžete na internetu.
 2. Vložte do dýně svíčku.
 3. Sledujte, zda dýně uvnitř začne černat. Jestliže ano, vyřízněte do horní části dýně komín. 
Jak vyřezat dýni nožem?
zdroj: Pinterest

Jak vyřezat dýni pomocí šablony?

Co bude potřeba?

 • šablona
 • lepicí páska nebo špendlíky
 • vidlička nebo špendlík
 • pero nebo tužka
 • nůž
 • svíčka

Jaký je postup?

Šablonu si dopředu vytiskněte, popřípadě neváhejte a nakreslete si ji sami. Inspiraci na halloweenské dýně naleznete na internetu, v časopisech či se podívejte na výzdobu sousedů. Podle velikosti dýně vyberte správnou velikost šablony.

 1. Na dýni nalepte šablonu tak, aby se nemohla pohnout.
 2. Začněte propíchávat šablonu. Tímto krokem vytvoříte body, kterými připravíte obrazec. Jestli zvolíte špendlík, váš výsledek bude preciznější. S vidličkou vám propichování nezabere tolik času, proto se hodí pro větší šablony. Dejte si pozor, aby čáry vašeho návrhu nebyly příliš u sebe, jinak se obrazec dýně může dříve či později zhroutit.
 3. Podle teček vyřežte obrazec nožem.
 4. Vložte do dýně svíčku a stejně jako u vykrajování pomocí nože sledujte, zda nezačne černat. 
Jak vyřezat dýni pomocí šablony?
zdroj: Pinterest

Jak vyřezat dýni pomocí vykrajovátka na cukroví?

Co bude potřeba?

Jaký je postup?

Našli jste v šuplíku vykrajovátka, která používáte jen zřídka? Vyzkoušejte je při vyřezávání! Seženete-li dýni se slabou kůrou, tento postup se osvědčí při práci se dětmi.

 1. Vykrajovátko položte na místo, které chcete vyřezat. (Máte-li dýni se slabou kůrou, následující krok můžete vynechat) Pevně ho držte a poklepejte ho kladivem, dokud alespoň polovina vykrajovátka nepropíchne kůru. Tip: Přes vykrajovátko můžete položit kus plochého dřeva, aby nedošlo k proražení dýně kladivem.
 2. Jestli vykrajovátko kompletně nepropíchlo kůru, malým nožem vyřízněte obrázek podle vzoru, které vytvořilo.
 3. Vložte ruku dovnitř dýně a vytlačte obrázek ven.
 4. Umístěte svíčku dovnitř dýně.
Jak vyřezat dýni pomocí vykrajovátka na cukroví?
zdroj: Pinterest

Jak vyřezat dýni vrtačkou?

Co bude potřeba?

Jaký je postup?

Jestli chcete svoji kreativitu posunout na vyšší úroveň, vezměte si k práci vrtačku. S její pomocí zvládnete vytvořit vzory, které se jen tak s nožem někomu nepovedou. Co třeba vyzkoušet hvězdnou oblohu, puntíky či drobné pihy na tváři vaší dýně?

 1. Připravte si šablonu. Přilepte ji pevně na dýni lepicí páskou tak, aby nemohla při pohybu vrtačky sklouznout. Tvořit můžete i podle vlastní fantazie.
 2. Vrtačkou vyvrtejte pomalu otvory. Dejte přitom pozor, abyste omylem neprovrtali dýni skrz. Podle potřeby využijte i nůž.
 3. Vložte do dýně připravenou svíčku.
Jak vyřezat dýni vrtačkou?
zdroj: Pinterest

Jak udržet vydlabanou dýni?

Aby vaše dýně vydržela co nejdéle, zacházejte s ní ohleduplně. To znamená, nenoste ji za stonek nebo s ní zbytečně neházejte. Dýně jsou sice pevné, ale nejsou z kamene.

Další tip je velmi důležitý, přesto je často opomíjený. Po vydlabání dýně se většinou začne s jejím zdobením. To je ale chyba! Dýně po otevření rychle vysychá a začne proces oxidace. Proto zvolněte. Vezměte si k ruce vazelínu či olej (nejlépe kokosový nebo olivový) a vymažte dutinu dýně. Tímto opatřením sice chemické procesy nezastavíte, alespoň je však zpomalíte.

Dále je důležité vybrat pro výzdobu vhodné místo. Dekorativní dýně se většinou umisťují ven, kvůli tomu vyberte suché místo s dostatkem stínu. Pokud byste ji nechali na přímém slunci, urychlí se její rozpad. Déšť zase vede k plísním. Nejlepším místem je proto lodžie, krytá veranda či stín stromu.

Abyste vaši dýni ochránili před škůdci, jako jsou veverky či hmyz, umístěte dýni na okenní parapet nebo stoličku. Kolem dekorace se také často vyskytují ovocné mušky, které láká plíseň. V takovém případě vedle dýně přichystejte past na mušky nebo nechejte v jejím okolí pár decilitrů vína, moštu či sladké šťávy.

Poslední rada, díky níž vaše dýně vydrží co nejdéle, se týká svíčky. Věděli jste, že plamínek uvnitř způsobuje vysušení, které má za následek rychlejší rozklad dýně? Zadržte a neházejte dýni z okna, máme řešení! Svíčku můžete nahradit světelnými řetězy, jež vaší dýni neuberou na strašidelnosti, ba naopak jí přidají.

Autor článku

Kristýna Kršňáková

Kristýna Kršňáková

Redaktor

„Jmenuji se Kristýna a vystudovala jsem obor Elektronická kultura a sémiotika na fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Hledání informací a psaní článků je pro mě tedy hračka. Nejvíce mě baví testování a srovnávání produktů, protože tak mohu pomoci lidem, kteří chtějí investovat své peníze do kvalitního zboží. Dokážu pokrýt velké množství oblastí, mou opravdovou vášní je však kosmetika, nábytek a potřeby pro mazlíčky.“