Jak upravit hrob: Tipy na výzdobu, která vydrží hezká po celý rok

Publikace: 18.10.2022

Uctívání památky našich nejbližších patří do naší kultury od pradávna. Vše začíná již během pohřbu, kde si dáváme záležet na dekoracích i na svátečním oblečení. Nedílnou součástí truchlení je také výzdoba hrobu a jeho následná údržba, kterou bychom měli provádět po celý rok – s čímž nám pomůže vhodně zvolená úprava. Jaké jsou možnosti a jaká výzdoba na hrob vydrží pěkná po celý rok?

Jak upravit hrob? Myslete esteticky i prakticky

Ať už vás čeká výzdoba hrobu na Dušičky, příprava hrobu nového, nebo jen jeho renovace, je důležité promyslet veškeré možnosti. A to nejen z estetické, ale také z praktické stránky. Praktickou stránkou se myslí nejen poloha hrobu (slunce versus stín), ale především vaše časové možnosti, od kterých se odvíjí základní úprava hrobu, která může být provedena ve 3 typech:

 • Mramorová deska na hrob: Nejsnazší na údržbu, avšak se strohým vzhledem.
 • Výsadba na hrob: Působí velice hezky, ale je nejnáročnější na údržbu.
 • Kamínky na hrob: Rozumný kompromis mezi oběma výše uvedenými možnostmi.

Rozhodnete-li se pro kamínky na hrob, které patří mezi nejoblíbenější a nejpraktičtější volby, můžete zvolit klasické kamínky nebo cihlovou či mramorovou drť, případně jejich kombinaci, čímž lze vytvořit estetickou mozaiku. Drobné kamínky se ale nedoporučuje používat na větrných místech.

zdroj: Canva

Květinová výzdoba na hrob: jaké jsou možnosti?

V České republice patří květiny k nejoblíbenějším způsobům zdobení hrobů. Čím ale osázet hrob, aby vypadal hezky po celý rok?

 • Výsadba: Hrob osázený živými květy vypadá nejlépe, budete s ním však mít nejvíce práce. Usnadnit ji může vhodná výsadba hrobu, kterou jsou například skalničky, menší stálezelené keříky nebo trvalky. Při výběru rostlin nezapomeňte myslet na to, zda je hrob na slunci, nebo ve stínu. Tomu přizpůsobte jejich výběr.
 • Živé květiny: Vypadají velice hezky, nemají však dlouho trvanlivost, používají se tak spíše při pohřbech nebo speciálních příležitostech.
 • Umělé květiny: Umělé květy dnes vypadají velice věrně, takže jsou praktickým řešením pro ty, kteří chtějí mít pěkně upravený hrob s vynaložením minimálního úsilí.
 • Květiny v květináčích: Chcete-li živé květy, ale nechcete se starat o záhonek, umístěte na mramorovou desku či kamínky květináč.
zdroj: Norbert Staudt / Unsplash

Fotka na hrob: která varianta je nejtrvanlivější?

Čím přilepit fotku na hrob, aby byla trvanlivá a naše blízké připomínala co nejdéle a s náležitou úctou? Nejlepším řešením je zavrhnout lepení či rámečky, které časem zničí počasí. Místo nich pořiďte keramické foto. To se vypaluje při vysokých teplotách, odolá nepříznivým povětrnostním podmínkám a vydrží až desítky let.

Další výzdoba hrobu: co ano a co raději ne

Květiny, kamínky a fotka patří mezi základní výzdobu, kterou lze rozšířit o další dekorace, jako jsou:

 • Svíčky: Oblíbená výzdoba hrobu na Dušičky symbolizuje víru ve věčný život. Při zapalování svíček myslete na bezpečnost a nikdy neodcházejte bez uhašení svíčky.
 • Lucerny: Chcete-li mít u hrobu světýlko symbolizující věčný život permanentně, jsou praktické lucerny na solární pohon.
 • Keramické nebo kameninové mísy: Jsou pevné, stabilní a odolné. Lze je použít na výsadbu květin, kamínky či další typy dekorací.
 • Osobní vzkazy: Příliš mnoho nevydrží, jsou však způsobem, jak se v intimnějším duchu rozloučit se zemřelým.
 • Oblíbené předměty zesnulého: Další hezký způsob, jak vyzdobit hrob v osobnějším stylu. Chcete-li, aby předměty déle vydržely, umístěte je do uzamykatelné schránky.
 • Sošky: Menší či větší sošky vypadají hezky, pokud se to s nimi nepřeženete. Nezapomeňte na kvalitní uchycení, aby se vám soška nerozbila.

Čemu je lepší se při výzdobě hrobu vyhnout?

 • Vysoké vázy: Snadno se převrhnou a rozbijí, lepší jsou těžší keramické nebo kamenné mísy na hrob.
 • Sklo: Stačí silnější vítr nebo zatoulaná kočka a je po skleněné výzdobě, jejíž střepy mohou navíc někoho zranit.
 • Plot: Esteticky není vyloženě špatný, může však narušit celkový vzhled hřbitova, někde mohou být ploty dokonce zakázané. Vždy se tak raději nejdříve zeptejte.
 • Velké vlajky: Vlajky jsou spíše americkou tradicí pro veterány. Pokud se ji rozhodnete použít, vybírejte vždy menší a decentní vlaječky.
Jak vyčistit hrob od mechu?
zdroj: Kenny Orr / Unsplash

Jak vyčistit hrob od mechu, abyste ho nepoškodili?

Máte-li to k hrobu daleko a nemůžete se věnovat pravidelné údržbě, hrob pravděpodobně velmi rychle zaroste mechem či lišejníky. Jednou za čas tak budete stát před otázkou, jak vyčistit hrob od mechu.

V první řadě odstraňte z náhrobku a desky veškerý mech, poté ho vydrhněte vodou a následně vydezinfikujte prostředkem na mechy a lišejníky.

Při výběru čisticích prostředků zohledněte materiál náhrobku – na žulu či beton lze použít klasický saponát nebo ocet, případně speciální čistič na náhrobky. Na pórovitý a tudíž citlivější mramor tyto přípravky naopak nikdy nepoužívejte! Vhodné jsou bezfosfátové čističe, ideálně pak ty, které jsou přímo určené na mramor.

Na mramor ani na leštěnou žulu nepoužívejte hrubé ocelové kartáče, které by jejich povrch nenávratně poškodily. Vhodné jsou měkké kartáče, houby a hadříky.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“