Ježek na zahradě: Jak se starat o ježka, když potřebuje vaši pomoc?

Publikace: 18.10.2022

Pro nás představuje podzim barevné roční období s nepředvídatelným počasím. Pro ježky je nejdůležitější a nejdobrodružnější částí roku, a to zejména kvůli přípravě na hibernaci. O tom, zda ježci na vaší zahradě přečkají zimu v bezpečí, můžete rozhodnout i vy. Jak jim pomoci s přípravou na zimní spánek?

Druhy ježků

V České republice se vyskytují dva druhy ježků, které s jistotou rozeznáte podle barvy a bodlin. Ježek východní má bílou náprsenku a rozcuchané ostny. Hruď ježka západního je naopak hnědá a bodliny má elegantně uhlazené dozadu.

Ať se setkáte s jakýmkoliv druhem, mějte na paměti, že důkladná příprava na zimu je pro ježky zcela zásadní. Hibernace totiž představuje nebezpečnou část jejich života, zvlášť pro mláďata, která ji nemusí přežít. V posledních letech navíc populace ježků klesá, proto i vy můžete pomoci ježkům při jejich přípravě na zimu.

Druhy ježků
zdroj: Alexas_Fotos / Unsplash

Život ježků

Ježci žijí v parcích, na okrajích listnatých či smíšených lesů nebo na pasekách. Zkrátka tam, kde si mohou postavit hnízda a naleznou potravu. Ve volné přírodě nemají skoro žádné nepřátele – kromě jezevců či lišek.

Při hledání jídla se mohou zatoulat i na vaši zahradu, která pro ně představuje ráj. Avšak i v něm jim hrozí nebezpečí, jako jsou sekačky, hrábě nebo váš domácí mazlíček. Přestože většina psů na ježka bude pouze štěkat, lovecká plemena bez ostychu zaútočí. Proto si dejte pozor, aby se ježek neubytoval poblíž psí boudy. Předejdete tak ježčímu masakru a poraněnému mazlíčkovi.

Ježci si staví hnízda v bezpečných místech, jako jsou kořeny stromů, staré nory nebo poblíž lidských příbytků. Hnízda budují po vrstvách z listů, z nichž tvoří stěny o tloušťce nejméně 10 cm. Uvnitř jsou tato hnízda vystlaná trávou a listím, díky čemuž jsou teplá a suchá. Neodmyslitelnou funkcí hnízd je ochrana proti nepřátelům.

Co jí ježci

Ježci se živí především brouky, pavouky a slimáky. Na lov vyráží v noci a dokážou zkonzumovat až 100 brouků. Díky tomu jsou skvělými pomocníky zahrádkářů.

S postupem podzimu zdroj jejich potravy ale ubývá a hledání je pro ježky složitější. Aby si vytvořili tukovou zásobu, s níž přečkají zimu, potřebují vážit minimálně 500 g. Pro lepší představu – ježci musí sníst alespoň 75 g jídla za den, aby si stihli vybudovat tukovou zásobu.

Hibernace ježků

Ježci se ze zimního spánku probouzejí během dubna nebo května. Následně se během léta rozmnožují a přivádí na svět mláďata. Při příznivém podzimu (tj. od srpna do listopadu) mají během druhého vrhu i další potomky.

K zimnímu spánku se běžně ukládají v listopadu, jakmile teploty klesnou pod 5 stupňů. Avšak ne všichni ježci jsou stejní a začátek hibernace velmi závisí na počasí a lokalitě, ve které se vyskytují. Jedinci, kteří se po letním páření soustředí na hledání potravy, se k hibernaci ukládají dříve. Matky s mláďaty narozenými na podzim zase zimní spánek odkládají kvůli hledání potravy.

Vlivem globálního oteplování ježci začínají hibernaci čím dál tím později, přičemž někteří zimní spánek vynechají úplně a jsou aktivní přes celou zimu. Z biologického hlediska ježci nepotřebují hibernovat, pokud mají přístup k dostatečné potravě.

Záchranné stanice pro ježky

Co dělat, pokud naleznete ježka na podzim či v zimě? Vždy si předem rozmyslete, zda skutečně potřebuje vaši pomoc. Jestli se před vámi stočí a naježí, brání se před vámi. Není tedy zraněný a je lepší ho nechat být. Pokud nic z toho nedělá či vidíte zranění, potřebuje pomoc. S mláďaty je to těžší. Než se ho ujmete, sledujte, zda je opravdu osiřelé, nebo se pro něj matka vrátí.

Pokud ježek opravdu potřebuje pomoc, zavolejte veterináře či záchrannou stanici. Odborníci se ježka ujmou ve vážných případech nebo vám alespoň poradí.

Záchranné stanice pro ježky
zdroj: Piotr Łaskawski / Unsplash

Jak se starat o ježka na podzim

Ukrývá se na vaší zahradě ježek? Odpovíme na nejčastější otázky, které si lidé pokládají. Díky nim připravíte svého svěřence na hibernaci.

Domeček pro ježka

Ježek se během svého života musí naučit stavět bezpečná hnízda. Práci mu ulehčíte, pokud mu postavíte nebo zakoupíte domeček. Díky němu bude ježek v bezpečí před zimou a predátory během celé hibernace. Využít ho může i k založení rodiny.

Ježci jsou od přírody samotáři. Jestliže se u vás skrývá více jedinců, nenechávejte je na malém prostoru. Ubikace pro ježky by měla být prostorná s odděleným místem pro každého.

Tip: Pokud ježek v domečku založí rodinu, dejte přes domek ochranu proti kočkám a jiným predátorům, kteří by mohli ohrozit mláďata.

Vybavení pro ježka

Je váš ježek silný a soběstačný? Pak bude stačit omezit hrabání listí. Takový ježek si svůj domeček zvládne postavit sám. Jestli nemáte na zahradě listnaté stromy, listí ježkovi můžete přinést. Listy nechte v místech, kde se ukrývá.

Jak zahrádkáři připravují své zahrádky na zimu, připravují tím ježky o potravu. Skomírající nebo uhynulé rostliny představují útočiště a potravu bezobratlých živočichů, které ježci konzumují. Pokud je to možné, zbavujte se rostlin postupně, nikoli naráz.

Krmivo pro ježky

Příprava potravy pro ježka je jednoduchá. Pochutná si na syrovém i osmahnutém mletém mase, na kousky nařezaném libovém hovězím či drůbežím. Nabídnout můžete také vařenou rýži, ovesné vločky či vařená vejce. Nikdy jídlo nesolte nebo nekořeňte, ježkovi byste způsobili žaludeční potíže nebo onemocnění střev.

Jestli u vás žije nemocný ježek, dopřejte mu kvalitní krmivo pro mazlíčky. Vyvarujte se tomu s obsahem rybího masa.

Kromě jídla nezapomeňte na vodu. Nikdy nepodávejte ježkovi mléko, jelikož nedokáže strávit laktózu, tudíž by pro něj její konzumace mohla znamenat bolesti břicha, zánět střev až smrt.

Vždy krmte ježky v noci. Pokud každé ráno naleznete prázdnou misku, zvyšte přísun jídla, dokud neobjevíte zbytky.

Kolik musí vážit ježek, aby přežil zimu

Zda je ježek dostatečně připravený na zimu, se snadno přesvědčíte vážením. Vezměte si zahradní rukavice nebo ručník, zvedněte ježka a položte ho na váhu. Aby zvládl zimu, potřebuje vážit alespoň 500 gramů.

Vážením poznáte, jak se ježkovi daří. Pokud teploty začnou klesat a váš ježek bude podvyživený, zavolejte záchrannou stanici, která se o něj postará.

Jak se starat o ježka a na co si dát pozor

Při podzimní údržbě pozemku můžete ježka omylem poranit či ho rovnou usmrtit. Ježek se může ukrývat v hromadě listí. Před výhozem zkontrolujte, zda není uvnitř. Než začnete s řezáním dřeva na zimu, ujistěte se, že se ježek neukrývá mezi kládami.

Někteří zahrádkáři připravují rostliny na zazimování s využitím toxických postřiků. Před jejich využitím se přesvědčte, že se v daných místech neukrývá ježek či rovnou ježčí rodina.

Autor článku

Kristýna Kršňáková

Kristýna Kršňáková

Redaktor

„Jmenuji se Kristýna a vystudovala jsem obor Elektronická kultura a sémiotika na fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Hledání informací a psaní článků je pro mě tedy hračka. Nejvíce mě baví testování a srovnávání produktů, protože tak mohu pomoci lidem, kteří chtějí investovat své peníze do kvalitního zboží. Dokážu pokrýt velké množství oblastí, mou opravdovou vášní je však kosmetika, nábytek a potřeby pro mazlíčky.“