Jak se zbavit kuny na půdě, na zahradě nebo v autě?

Publikace: 28.10.2022

Kuna skalní, též nazývána jako kuna domácí, je roztomilá malá šelmička. Pokud se vám ale dostane do domu nebo auta, dokáže hodně potrápit. Naštěstí existují osvědčené tipy, jak ji snadno a rychle vyhnat. Co na ni funguje na jednotlivých místech? A dá se zajistit, aby se už nevrátila?

Jak poznat kunu na půdě a jiných místech?

Pokud si nejste jistí, zda jde skutečně o kunu, tyto indicie vám napoví:

  • Slyšíte různé zvuky, jak kuna ve střeše a na půdě chodí, běhá či hryže potravu.
  • Je cítit zápach, který způsobují nahromaděné mršiny a shnilá potrava.
  • Nacházíte trus kuny a v prachu nebo sněhu jsou vidět i její stopy.
  • Občas objevíte i poškozené kabely nebo izolaci domu.
Jak poznat kunu na půdě i na jiných místech?
zdroj: Zdeněk Macháček / Unsplash

Jak se zbavit kuny na půdě?

Nejjednodušší je umístit na půdu lidské vlasy nebo chlupy zvířat. Kunám je přítomnost člověka či jiné šelmy nepříjemná, pravděpodobně si tedy začnou hledat nové útočiště. Dále na půdu můžete umístit chlorové nebo naftalínové tablety, které kuny odpuzují svým zápachem. Podobně funguje i voda po holení či speciální spreje. Všechny tyto prostředky seženete už za pár stokorun, a to v hobby marketech nebo ve specializovaných internetových obchodech.

Jestliže ani jedna z uvedených rad nezabere, vyzkoušejte past na kuny, kterou stačí doplnit návnadou v podobě kousku masa, vajíčka nebo sušeného ovoce. Důrazně však doporučujeme speciální sklopné varianty! Kuny jsou u nás chráněné a nesmí se zabíjet. Lapač slouží pouze jako přepravka, abyste šelmu mohli odvézt dostatečně daleko (minimálně 10 km).

Velmi oblíbená je také ultrazvuková plašička na kuny. Ta pracuje na principu vysokých ultrazvukových tónů. Nejvyšší účinnost mají přístroje, které výšku zvuku průběžně mění. Nehrozí tedy riziko, že by si na něj kuna časem zvykla. Většina typů má dosah v řádu stovek metrů krychlových a funguje i ve členitém terénu.

Jak se zbavit kuny na půdě?
zdroj: Zdeněk Macháček / Unsplash

V autě je kuna obzvlášť nebezpečná

Během podzimu a zimy se kuny rády schovávají i v motoru auta, kde je jim příjemné teplo. Často se bohužel stává, že ho nenávratně poškodí, protože přehryžou některé kabely, izolaci nebo manžety. Jak jim v tom zabránit?

I zde můžete jít moderní cestou a pořídit si elektronický odpuzovač přímo do auta, který může být akustický nebo ultrazvukový. V prvním případě jeho zvuk uslyšíte i vy, druhý typ bude rušit pouze zvířata. Oba odpuzovače jsou napájené autobaterií a spouští se pouze po vypnutí motoru. Při instalaci buďte opatrní a předem celý prostor důkladně vyčistěte.

Sprej na kuny není do auta ideální, jeho zápach by totiž mohl proniknout až do interiéru. Několik dalších možností ovšem ještě máte. Někteří motoristé si pochvalují svítidla s čidlem, která se aktivují, jakmile se zvíře v autě pohne. Mnohdy také postačí vlasy nebo chlupy, které už jsme zmiňovali v souvislosti s kunami na půdě. Pramínek vlasů jednoduše zavěste pod kapotu a pozorujte, jestli se šelma přesunula jinam, nebo bude potřeba zkusit jiný, účinnější způsob.

Jak se zbavit kuny na zahradě?
zdroj: LubosHouska / Pixabay

Jak se zbavit kuny na zahradě?

Kromě podkroví, sklepů nebo světlíků se kuna často usadí i v prostoru vaší zahrady. Nevítaným hostem je ve stodole, kůlně nebo kurníku, kde ohrožuje slepice. Zároveň se ráda schovává v různých norách a dírách. Jak ji tedy nadobro vypudit? 

Pro začátek si připomeňme, že přirozeným predátorem kuny je pes. Pokud si ho tedy pořídíte, kuna se ho bude bát a raději si najde bezpečnější místo. Horší to bude na chatách nebo chalupách, kde psa mít nemůžete. Vsaďte tedy na pasti nebo zvuky a pachy, které kuna nesnáší. Nejspíš to bude účinnější než pokusy o odchyt, nebo dokonce ochočení kuny, které někteří lidé doporučují.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“